Bir Kaçış Hikayesi (İstanbul Defterini Kapatıp Tunceli'ye Döndü)

Ahmet Kıl
Ahmet Kıl

Metropollerde yaşayan çoğu kişinin hayali; bir gün daha küçük ve huzurlu bir bölgede hayatını sürdürmektir. Ahmet Kıl isimli vatandaş bunu yapan şanslı kişilerden. Haberimizde okuyacağınız onun hikayesi! Ahmet Kıl'ın yaptıkları aslında olması gereken ama ülkemizin şartları birçok kişiyi maalesef para kazanmak için metropollerin kucağına atıyor.

30 yıl çalıştığı İstanbul'dan memleketi Tunceli'ye dönen Ahmet Kıl, 10 koyunla başladığı hayvancılık macerasında; 200 koyunluk çiftlik kurarak çocukluk hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Küçük yaşta gittiği İstanbul'da çeşitli sektörlerde çalıştıktan sonra şehir hayatından bıkıp 5 yıl önce eşi Fatma Kıl ile Ovacık ilçesindeki Yılanlı köyüne yerleşen 49 yaşındaki Ahmet Kıl, bir süre tarımla uğraştı. Ardından ilçenin doğası ve merasının küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine elverişli olduğunu düşünerek yerli koyun ırklarını beslemeye başlayan Ahmet Kıl, çocukluk hayali olan hayvan çiftliği için köydeki 500 dönümlük arazisinin bir bölümüne geçen sene çiftlik kurdu. Köylülerden 10 koyun alarak hayvancılığa başlayan Kıl, kısa sürede hem koyunlarının doğum yapması hem de satın aldığı diğer küçükbaş hayvanlar ile sürüsünün sayısını 200'e kadar çıkardı. Gününün neredeyse tamamını koyunların bakım ve beslenmesiyle ilgilenerek geçiren Ahmet Kıl, şimdilerde ise ağılında başlayan kuzulama döneminin tatlı telaşını yaşıyor. Kuzuların sağlıklı doğması için ağılda tam gün mesai yapan Kıl, Çankırı'dan getirdiği et ve süt verimi yüksek 6 adet "Asaf" cinsi koyundan da kuzu elde ederek, satışlarını arttırmayı planlıyor.

Bir Kaçış Hikayesi (İstanbul Defterini Kapatıp Tunceli'ye Döndü)

"Memleketimde çiftlik kurmak en büyük hayalimdi bunu gerçekleştirdim."

Ahmet Kıl, yaptığı açıklamada, 30 yıllık metropol yaşantısından sonra memleketine kesin dönüş yaptığını söyledi. İstanbul'un bunaltıcılığından ve trafiğinden kaçtığını belirten Kıl, "İlçemizde yaklaşık 4 yıl boyunca tarımsal faaliyetler yürüttüm. Çobanlık sertifikası aldım, kısa bir süre sonra da hayvancılıkla ilgilenmeye başladım, buradaki köylülerden 10 tane koyun satın aldım. Şimdiyse 200 civarında koyuna bakıyorum." dedi. Ahmet Kıl, kısa sürede hem koyun sayısının artırdığını hem de hayalini gerçekleştirdiğini belirterek, "Şu sıralar koyunların doğum yapma zamanı, koyunları sürekli kontrol ediyorum, doğum sonrası yavrusunu kabul etmeyen koyunlarım oluyor. O koyunlara yavrularını emzirtiyorum ve özenle kuzuların bakımını yapıyorum" dedi...

Aslında her şey karar vermekle başlıyor. Ahmet Kıl, bunu başarabilenlerden...

Ahmet Kıl sözlerine şöyle devam etti: Memleketimde çiftlik kurmak en büyük hayalimdi, bunu da emin adımlarla başardım ve yoluma devam ediyorum." diye konuştu.

Günün büyük bir bölümünü koyunlarla ilgilenmekle geçirdiğini anlatan Kıl, şunları söyledi:

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği aslında zahmetli ve zor iş ama hayvanlara karşı olan sevgimle bu işi keyifli şekilde yapıyorum. Günün erken saatlerinde uyanarak ağıla geliyorum ve koyunlara yem veriyorum, beslenmeleri için kuzuları anneleriyle buluşturuyorum, öğlen vakitleri koyunlara su veriyorum, ağıldan dışarı çıkarıyorum, koyunların temiz hava almasını sağlıyorum, Mümkün olduğunca hayvanlara şefkatli ve insancıl bakmaya çalışıyorum.

Ahmet Kıl'ın bu hikayesi; köyden kente göç ve sonrasında yaşananlara iyi bir örnek teşkil ediyor.

Bir Kaçış Hikayesi (İstanbul Defterini Kapatıp Tunceli'ye Döndü)
4
3
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • liber_tango

  Belli bir yaş üstünün İstanbul'da yaşaması saçma zaten ticaretle uğraşmıyorsan bırakamadığın bir işin vs yoksa memleketinde huzur içinde yaşamak en iyisi

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Emekli maaşı 1000 TL olmalı ki yaşılar istanbuldan gitsin koyun baksınlar

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

32
 • Kayseri_Kemal

  Adam herifmiş, karısı da cidden kadınmış.!
  Rahatça oturup dizi izlemek varken hayvan bakımını kabul edecek kadın var mı buralarda?

 • Ne güzel

 • Sinakaplan

  Helal olsun böylelerine

 • En iyisini yapmış

 • Gizli Üye

  Ne güzel işte

Yükleniyor...