Irak'ta Cumhurbaşkanlığı İçin 7 Aday Yarışacak

Irak'ta 1'i kadın 7 aday yarışacağı cumhurbaşkanlığı seçiminin 2 Ekim günü yapılması planlanıyor

Irak'ta Cumhurbaşkanlığı İçin 7 Aday Yarışacak

Devrik lider Saddam Hüseyin sonrası 3. cumhurbaşkanının belirleneceği seçimlerde, 1'i kadın 7 aday yarışacak.

Irak Meclisinin yaptığı yazılı açıklamada, cumhurbaşkanlığı adaylarının, Serdar Abdullah, Sirva Abdulvahid, Abdullatif Reşid, Ömer el-Berzenci, Abdulkerim Abtan el-Ceburi, Berhem Salih ve Fuad Hüseyin olduğu belirtildi.

Açıklamada, cumhurbaşkanlığı adaylığı için 31 kişinin başvuruda bulunduğu ifade edildi fakat yetkili makamların değerlendirmesi sonucunda 7 kişinin adaylığının kabul edildiği dile getirildi. Bir kişinin adaylıktan çekildiği belirtilen açıklamada, 14 adayın siyasi deneyimlerine ilişkin kanıt sunmadığından 9 adayın da şartlarının oluşmadığından başvurularının kabul edilmediği aktarıldı.

Açıklamada son olarak pazar gününe kadar adaylar hakkında herhangi bir itirazda bulunulmadığı takdirde nihai listenin yayımlanacağı kaydedildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin eski başbakanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliğinden (KYB) Berhem Salih ile Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) cumhurbaşkanı adayı Fuad Hüseyin'in seçimi kazanma ihtimali yüksek değerlendiriliyor.

Kürtler arasında cumhurbaşkanı anlaşmazlığı

Irak'ta 2005'ten bugüne kadar cumhurbaşkanını Kürtler arasında belirleyen taraf 2005'ten bugüne KYB oldu ancak partiler bu kez ortak bir isim üzerinde anlaşamadı.

KDP, cumhurbaşkanlığı müzakerelerinin sadece KYB ile değil kendisiyle de yapılmasını istiyor.

Irak'ta 2005'ten itibaren KYB'nin aday gösterdiği Celal Talabani (2 dönem) ve Fuad Masum, meclis tarafından seçilerek cumhurbaşkanlığı görevini yürüttü.

Bağımsız siyasetçi Sirve Abdulvahid ilk kadın cumhurbaşkanı adayı
Bağımsız siyasetçi Sirve Abdulvahid de Bağdat’ta yaptığı basın toplantısında, “Bağımsız kadın siyasetçi olarak cumhurbaşkanlığına adaylığımı ilan ediyorum. Tüm Irak’ı temsil edeceğim.” açıklamasında bulunmuştu.

Birinci turda 329 sandalyeli mecliste oyların üçte ikisini alan aday cumhurbaşkanı seçilecek. Aksi takdirde, ilk turda en fazla oy alan iki adayın yarıştığı ikinci turda ise daha fazla oy alan aday ülkenin yeni cumhurbaşkanı olacak.

Irak'ta 2003'te gruplar arasında varılan gayriresmi anlaşmaya göre, Cumhurbaşkanı Kürtlerden, Başbakan Şiilerden, Meclis Başkanı ise Sünnilerden seçiliyor.

Kaynak: AA


0|2
3490
Tugrul Turcan KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Tabi hep amerika kötü, kahrolsun israil, hiristiyanlar vicdansız...
  Körfez savaşından önce amerika özala, ben ıraka saldıracağım (müslümanları öldüreceğim) sen bana incirlikten üs ver dedi. bizim müslüman, sağcı Özal, hay hay dedi verdi.
  Irak halkını, müslümanları, İncirlikten kalkan uçaklar vurdu.
  Şimdi kim müslüman, kim insan?

  0|0
  0|0
 • Irağın siyaseti hakkında hiçbir bilgim yok ama dünya üzerinde önemli bir coğrafi bölgeye sahip bir devlet. Dolayısıyla ajanslara doludur yüksek ihtimal

  0|0
  0|0

En İyi Kız Görüşleri

 • Sonumuz Irak gibi olacak diye korkuyorum. abd bizede demokrasi getirmeye kalkabilir

  0|0
  0|0
 • Umarım insanlık adına en faydalı olacak kişi Cumhurbaşkanı olur.

  0|0
  0|0

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

3288
Daha Fazla
70
Yükleniyor...