Güzelliğin Evrensel Formülü Olan Altın Oranın Bedende Hayat Bulmuş Hali Nasıl Olurdu?

Geçmişten günümüze güzelliğin göreceli olmasının yanında birde matematiksel olarak kabul gören; sanatta, mimaride ve bir çok alanda kullanılan göze güzel gelen Altın oran vardır. Eski Mısırlılar ve Yunanlar tarafından keşfedilmiştir. Altın oran, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en güzel boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır.

Altın oranı formül haline dökmek.

Altın Oran, irrasyonel bir sayıdır ve yazılışı; 1,618033988749894... şeklindedir
Altın Oran, irrasyonel bir sayıdır ve yazılışı; 1,618033988749894... şeklindedir

Yukarıda matematiksel olarak formülü verilen altın oranı anlat deseler a artı b bölü a eşittir a bölü b oda eşittir 1,618033988749894.. yani altın orandır.

Vücutta altın oran nasıl olurdu?

altın orana yakın ölçüler
altın orana yakın ölçüler

Vücudumuzun değişik yerlerinde Altın dizilim kuralı ile altın oran ve fibonacci dizisinin harmanlanmış halini görmekteyiz. Tam bir tasarım harikası olan güzelliğin adeta ölçülendirilmiş yürüyen hali bedenimizde boy olarak bakınca göbek deliği ilk altın noktamız. Aynı şekilde el ve yüzümüzde de değişik altın noktaları var. Buradaki değerler altın oran olan 1,618..'e ne kadar çok yaklaşırsa o kadar güzelleşiyor.

Elin hareketindeki estetik ve matematik.

elin yumruk olması
elin yumruk olması

Doğada kusursuzluk ölçüsünün en bariz dizilimi elin yumruk olmuş halidir. Bunun yanında ağaçların binlerce yaprağının güneş görmesi ise estetikle matematiğin buluştuğu apayrı bir boyuttur. Tarihte adını altın harflerle yazdıranların hemen hemen hepsi eserlerinde altın oranı bilerek veya bilmeyerek mutlaka kullanmıştır. Altın orana daha yakın olan eserler birer başyapıt olarak güzellikleri çağlarının dışına taşmıştır.

Yüze güzellik veren geometri.

Güzelliğin Evrensel Formülü Olan Altın Oranın Bedende Hayat Bulmuş Hali Nasıl Olurdu?

Kusurlu bir güzellik kusursuz olan bir güzellikten daha iyidir. Günümüzde tek tornadan çıkmış parçalar gibi burun, dudak, çene ve yanaklar yapılmakta. Doğal olan ile sonradan yapılan bariz belli olmakta ve ince bakan gözlere bu yapaylık tat vermemektedir. Daha önemli olan ise güzele güzel bakınca her şey çok daha anlamlı olmakta. Uzun lafın kısası #kawasaki güzel bakmanın daha önemli olduğunu savunmakta.

Güzelliğin Evrensel Formülü Olan Altın Oranın Bedende Hayat Bulmuş Hali Nasıl Olurdu?
4
2
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

42
 • İyi olurdu
 • Gizli Üye
  Matematikten nefret ediyorum... dfgh
  • Sözelci misin?

  • Gizli Üye

   TM ama nefret ediyorum.

 • kırmızı_canta
  Bilmem
 • Drtalianja
  Kusursuz insan görmedim kusurların daha çekici kıldığına inanıyprum. Sorunu bilmiyorum bence her insanın bedeni belli uyum içindedir ama kusursuz olması imkansız gibi geliyo.
  • Kusurlar daha çekici yapıyor bence de :) ama bazıları mükemmeliyetçi..

  • Drtalianja

   Mükemmeliyetçi oldukları için bedenindeki kusurları örtmeye ya da cerrahi yöntemlerle değiştirmeye çalışıyorlar. Ama benim için kusursuzluk beden ve ruhun bütün olması. Bedeni mükemmelleştirmeye çalışırken ruhlarında kusur bırakıyorlar bu yüzden kusursuz insan yoktur diyorum. Ve mükemmeliyetçi olmak da kusur malesef 😃

  • Zeki insanın hali başka oluyor. Mükemmelliyetçi olmak dışında başka kusur istemeyenlerde var. Bende bir zamanlar alçakgönüllüydüm ama artım mükemmellim dermişim ;)

  • Hepsini Göster
 • Anlayışlı71
  Bununla ilgili 2 saatlik bir belgesel seyretmistim kurandan ayetlerle anlatılıyor sadece insan vücudunda degil yaratılan herseyde var o altın kural
 • Saddov
  Altın orana uyuyorum şimdi ben güzel miyim?
  • Bilmem güzel buluyorlar mı seni?

  • Saddov

   Yoklukta giderim herhalde sormadim fazla.

YÜKLENİYOR...