2 ay

Yaşadığınız evin doğal afetlere karşı güvenli olduğunu düşünüyor musunuz?

OzgurGüneş

Türkiye, dünyanın levha hareketleri açısından en aktif bölgelerinden birinde yer alıyor. Bu nedenle ülkemizde deprem, diğer doğal afetlere oranla daha sık meydana geliyor. Jeolojik verilere göre Türkiye’nin hemen her bölgesi deprem riski ile karşı karşıya. Üstelik yeni yapılan binalarda sığınak bile inşa edilmiyor artık! Araştırmalar, sanayi ve nüfusun %98’i ile toplam alanın %93’ünün deprem tehdidi altında olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte ülkemizde binaları tehdit eden tek tehlike deprem de değil. 11 Ağustos 2021’de Batı Karadeniz’de meydana gelen sel felaketi sırasında 191 bina yıkılmış, 137 bina da ağır hasarlı olduğu için acil yıkılmasına karar verilmişti. Her an gelebilecek bir doğal afet olan depreme karşı yaşadığınız evlerin güvenli olup olmadığı araştırmalara göre toplumun %54 ile yarısından fazlası yaşadığı evin doğal afetlere karşı güvenli olduğunu düşünmüyor. Toplumun %42’si, yaşadıkları evin, doğal afetlere karşı dayanıklı ve güvenli olduğu görüşündeyken %4'ü bu konuda bir fikri olmadığını belirtmiş, peki siz yaşadığınız eve güveniyor musunuz?

Evet, güveniyorum evimi alırken her şeyi kontrol ettirdim.
Hayır, güvenmiyorum bir çok kişi evin içine bakıyor temeline, kolonuna bile bakmıyor!
Diğer (Açıklayınız)
Yaşını ve cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
5 Görüş