2 ay

Mülteci gençler Türkiye'yi anavatanları olarak tanımlıyor. Siz mülteciler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ehlivukuf u
Türkiye'de 15-30 yaş arasında 1.7 milyon genç mülteci bulunuyor. Genç mültecilerin yüzde 55'inden fazlası ülkelerine geri dönmek istemiyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri mülteci gençlerin Suriye yerine Türkiye'yi anavatanları olarak tanımlaması.

UNFPA, 12 Ağustos Dünya Gençlik Günü nedeniyle şu bilgilendirmeyi yaptı:

"Yaklaşık 4 milyon mülteci ile dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan Türkiye'de bugün 15-30 yaş arasında 1.7 milyon genç mülteci bulunuyor. Suriyeliler Barometresi'ne göre, genç mültecilerin %55'inden fazlası eğitimlerine Türkiye'de devam etmek ve burada çalışmak istiyor ve ülkelerine geri dönmek istemiyor. Çalışmaya göre, bunun en önemli sebeplerinden biri mülteci gençlerin Suriye yerine Türkiye'yi anavatanları olarak tanımlaması. Bu durum, genç mültecilerin Türkiye'deki entegrasyonunu, sosyal uyumunu ve hizmetlere erişimini sağlamanın ne kadar hayati olduğunu gözler önüne seriyor.

"Son 10 yıldır devam eden ulusal ve uluslararası çabalara karşın; Türkiye'deki genç mülteciler hala, hakların kullanımı ve hizmetlere erişime dair zorluklar da dahil olmak üzere, günlük yaşamlarını ve gelecek beklentilerini olumsuz yönde etkileyen pek çok engelle karşılaşıyor. Araştırmalara göre, özellikle mülteci kadınlar ve kız çocukları, karşılanmamış aile planlaması ihtiyacı, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet (TCDŞ) ve çocuk yaşta, erken ve zorla evlilikler (ÇYZE) gibi zararlı uygulamalara karşı yüksek risk altında yaşıyor
Mülteci gençler Türkiyeyi anavatanları olarak tanımlıyor. Siz mülteciler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Mülteci gençler Türkiye'yi anavatanları olarak tanımlıyor. Siz mülteciler hakkında ne düşünüyorsunuz?
9
11
Görüşünü yaz