27 gü

Angelina Jolie ropörtaj verdi: "İstanbul sözleşmesi muhafazakar kesime iyi görünmek için kaldırıldı!" Ne düşünüyorsunuz?

Merhaba.

Daha yeni gelişen bu olayı sizlere sıcağı sıcağına servis etmek istedim. İnternetin gazabına uğradığım için bir 10 dakika geç okumuş olacaksınız😊

Olayı Instagram'da takip ettiğim bir sayfanın postuna bakmamla gördüm. Pek anlamadım sonuçta Instagram gönderileri pek açık ve ayrıntılı değildi.
Bu gönderiyi Instagram'da görüntüleyin
Elif Şafak ve Angelina Jolie
Elif Şafak ve Angelina Jolie
Daha sonra olayın Twitter ve BBC'de yayımlandığını gördüm. Times gazetesi yazarı Elif Şafak, Amerika Birleşik Devletleri İyi Niyet Elçisi ünvanına sahip aktris Angelina Jolie ile bir söyleşi yaptılar. Bu söyleşide yeri gelmişken İstanbul sözleşmesinin kaldırılması hakkında Elif şafak Angelina Jolie'ye soru yöneltti. Angelina ise şu cümleleri sıraladı;

"Bu çok büyük bir geri adım, kadınlar, çocuklar ve LGBTI bireyler için çok kötü sonuçları olacak"

Ardından olayın iç yüzünü 2 nedene bağladığını şu cümleyle ifade etti;

"Sözleşmeden çekilmenin iki mesajı var. Kadınlara hayatlarının önemli olmadığını söylüyorsunuz ve şiddet uygulayanlara suçlarının meşrulaştırılacağını söylüyorsunuz."

Bu olayın daha kötüye gideceğini söyleyen Jolie, sözleşmenin kaldırılmasının bazı şiddetlerin kapalı kapılar ardında sır olarak saklanmasına göz yumulduğu anlamına geldiğini de vurguladı.

Bazıları ise atarlı giderli tweetler savurmaya başladı!

Bazıları ise Angelina'yı savunan tweetler;

Göçmenler ve kadın hakları adına birçok vakıf, kuruluş ve projeye imza atan Angelina Jolie ülkemizin geri çekildiği İstanbul sözleşmesi hakkında bunları söyledi. Ne düşünüyorsunuz?
Haber kaynakları: BBC
Güncellemeler:
26 gü
Herkesin görüşüne saygı duyulması gerektiğini bilmeyip başkasının yorumuna musallat olan arkadaşların yorumlarını tek tek sileceğim. Gereksiz hareketler bunlar! Sadece yorumunuzu saygılı bir üslup ile yapın ve gidin lütfen.
26 gü
LGBT adı dahi geçmeyen, erkekleri aşağılamayan, kadın şiddetlerini esas alan o sözleşme: tr.m.wikipedia.org/.../%C4%B0stanbul_S%C3%B6zle%C5%9Fmesi

Okumadığınızı biliyorum. Bazı arkadaşlar okusun diye bıraktım😊
Angelina Jolie ropörtaj verdi: "İstanbul sözleşmesi muhafazakar kesime iyi görünmek için kaldırıldı!" Ne düşünüyorsunuz?
73
62
Görüşünü yaz