Atatürk’ün Portresini Yapan Bir Kadın: Mihri Müşfik Kimdir?

100. Yıl Kütüphanesi

Kadınların tarih boyunca sanat dallarında ne kadar önemli bir rol oynadığını gösteren Mihri Müşfik, Türkiye’de çağdaş resim sanatı alanında çığır açmış bir sanatçı.


“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözleriyle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, toplumun ilerlemesinde sanatın vazgeçilmez önemini her zaman vurguladı.

İlk kadın ressam Mihri Müşfik
İlk kadın ressam Mihri Müşfik

Türk Sanatında Devrim: Modernleşme

Bir toplumun gelişmesi için sanat ve sanatçının önemini her zaman vurgulayan Mustafa Kemal Atatürk, sanatın farklı dallarında çalışmalar yapan sanatçılar için çeşitli destekleri Cumhuriyet Dönemi boyunca uyguladı. Türk sanatının modernleşmesinde önemli bir adım ise kadın ressam Mihri Müşfik tarafından yapıldı.

Türk sanatının modernleşmesi ve uluslararası alanda tanınmasını sağlayan Mihri Müşfik, çizdiği Atatürk portresi ile tanınıyor.

Mihri Müşfik Atatürk Portresi
Mihri Müşfik Atatürk Portresi


Mihri Müşfik’in Eşsiz Eseri: Atatürk'ün Mareşal Üniformalı Portresi

Tam adı Mihri Rasim Müşfik olan sanatçı, yaşamı boyunca sanat ve eğitimle iç içe olmuştur. 1886 yılında İstanbul’da doğan Müşfik, ressam ve öğretmendir. Batı eğitim alan Mühri Hanım aynı zamanda ilk kadın ressamımız. Sanat çalışmaları dışında Meşrutiyet yıllarında, İnas Sanayi Nefise Mektebi’nde kızlar için eğitim veren tek kadın öğretmen olarak da görev yapmıştır.

Gençlik yıllarını Paris’te geçiren Mihri Hanım, sadece sanatı değil aynı zamanda çağdaş düşünceyi de benimseyen modern bir kadındı. İstanbul’daki kültürel elitleriyle yakın dostlukları olan Mihri Hanım, dönemin ünlü isimlerinin portrelerini çizdi.

Öğretmen olarak İnas Sanayi Nefise Mektebi’nde görev yaparken Anadolu’daki Milli Mücadele hareketlerini yakından takip etti. Milli mücadele çalışmaları, devrim hareketleri ve kazanılan zaferler Mihri Hanım’ın hem ilgisini çekti hem de hayranlık uyandırdı.

Cumhuriyetin ilanı sonrasında Mihri Hanım, Atatürk’ün mareşal üniformasıyla çizdiği tablo için teklif götürdü ve Çankaya’ya gitti. Mihri Hanım’ın bu tablosu ise Mustafa Kemal’in üniformasıyla çizilen ilk portresidir.

Mihri Müşfik ve Türk Sanatı
Mihri Müşfik ve Türk Sanatı

Kadın Sanatçıların Yükselişi: Mihri Müşfik ve Türk Sanatı

“Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkılaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatı ile yer almaktan ilelebet mahrum kalacaktır.”

Atatürk her zaman sanata verilen önemin toplumu yücelteceğini vurgulamıştır. Bu sözün en önemli ispatı olarak Mihri Müşfik’i gösterilebilir. Çizdiği Mustafa Kemal Atatürk portresi sadece Türk sanatında değil uluslararası sanatta saygın ve önemli bir simge haline geldi.

O dönemde kadınlar sanat alanında pek yaygın çalışmalar yapmıyordu. Ancak Mihri Müşfik cinsiyet ayrımcılığını aşarak kadınların sanatta ne kadar başarılı olabileceğini göstererek diğer kadınlara ilham verdi.

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken kadınların sanat alanında daha çok öne çıkmasına ilham olan ilk kadın ressamımız Mihri Müşfik’i saygıyla anıyoruz. ❤️

Atatürk’ün Portresini Yapan Bir Kadın: Mihri Müşfik Kimdir?
51 Cevap