2 ay

İsveç ve Finlandiya'nın NATO Üyeliğine Türkiye'nin Bakış Açısı

Songül56

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine olumlu bakmıyoruz, terör örgütlerine misafirlik yapıyorlar. Yunanistan'ın katılımına 'Evet' diyerek yaptığımız hatayı tekrarlamayacağız."

Bu açıklama sonrası İsveç gündemi:

İsveç ve Finlandiyanın NATO Üyeliğine Türkiyenin Bakış Açısı

Bilgi:

NATO üyeliği, tüm üye ülkelerin oybirliği ile gerçekleşir. Bu nedenle Türkiye 'Hayır' oyu kullanarak veto ederse NATO'ya giremezler. Daha önceden Yunanistan için de veto hakkımızı kullanmıştık ama Kenan Evren darbe yaptığı gece sabah olmadan yaptığımız vetoyu kaldırdı ve böylelikle Yunanistan 1980'de NATO'ya girebildi.

PKK terörüne en büyük desteği veren İsveç, 1980’lerden bu yana PKK’lı teröristlerin nihai rotası. İsveç’te siyasetçiler, PKK’nın AB terör örgütleri listesinden çıkarılması için girişimlerde bulundu. Örgüt ülkede devlet desteğiyle para buluyor, militan devşiriyor.

PKK/YPG'ye 2023 yılı için 376 milyon dolar yardım bütçesi ayırdı. Bunlar içinde AT-4 vs. gibi tanksavarlar özellikle dikkat çekiyor, çünkü bu tanksavarlar yüzünden çok şehit verdik. İsveç, bunları ABD üzerinden Suriye'ye yolluyor. Tedarikçi olmadığı noktalarda, finansman oluyor.

Ayrıca Türkiye'nin 2019’da yaptığı sınırdışı terör operasyonları sonrası Türkiye'ye silah ambargosu uygulamaya başlamıştı. Aynı şekilde Finlandiya Başbakanı da Türkiye'yi kınamış, silah ihracatını durdurmuştu.

İsveç Dışişleri Bakanı Linde:

"İsveç ve Finlandiya, önemli üye devletlerin 'son derece güçlü' desteğine sahip ve bu ülkelerle iyi ilişkileri sürdürmek Türkiye'nin çıkarına olur."

Bakalım

1- İsveç ve Finlandiya, NATO'ya girmek için PKK'ya sırt dönmeye hazır mı?

2- ABD, NATO'nun genişlemesi için Türkiye'ye uyguladığı yaptırımları kaldırmaya hazır mı?

3- Rusya, buna engel olmak için Suriye ve Libya'dan Türkiye lehine çekilmeye hazır mı?

Aslında birçok yönden avantajlıyız. Tabi ki doğru diplomatik ve siyasi hamlelerle çok iyi bir sonuç elde edebiliriz.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO Üyeliğine Türkiye'nin Bakış Açısı
4
1
Görüşünü yaz
1Kız Görüşü
4Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

14
 • aslikorucu

  Bu noktada öncelikle Türkiye'nin kendini güvenceye alacağı siyasi kararları alması ve satranç misali 3 4 hamle sonrasını bile planlaması gerekir. Ancak görünen gerçekten avantajlı bir konumda olduğumuz

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • mehcab

  Bu sefer Amerika bizi takmayacak çünkü göbekten ağımız çok kötü.. Batıdan atılır ve köpeklere yem oluruz.. Hala oy veren koyunları uyutma taktiği uygulanıyor..

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • IAmarPresterAen

  Güzel yazı emeğinize sağlık

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • OoUu88

  güzel bir bilgi olmuş

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Gizli Üye

  Şimdiki iktidar da hiçbir milli menfaatimiz olmadan Rasmussen Nato genel sekreteri olur mu olmaz mı diye gündem değiltirirken Fransa’nın Nato’ya dönüşünü onayladı.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
YÜKLENİYOR...