12 Saat Boyunca #KokunHalaÜzerimde! Duş Keyfini Katlamanın Sırrını Keşfet!
Kapat

Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye Uygulamayı Düşündüğü Yaptırımlar Belli Olmaya Başladı (Kıbrıs'taki Sondaj Çalışmaları)

Faruk Ayhan Utkan r
Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye Uygulamayı Düşündüğü Yaptırımlar Belli Olmaya Başladı (Kıbrıs'taki Sondaj Çalışmaları)

Avrupa Birliği'nin Doğu Akdeniz'de yaşanan sondaj krizi ile ilgili Türkiye'ye uygulamayı düşündüğü yaptırımlar gün yüzüne çıkmaya başladı. Türkiye'ye uygulanması planlanan yaptırımlar arasında; Kapsamlı Hava Taşımacılığı Anlaşması için üst düzey görüşmelerin durdurulması ve yardım fonlarının azaltılması yer alıyor.

Yaptırımlarla ilgili toplantılara katılan bir diplomat bazı üye ülkelerinde enerji hatlarının Türkiye'den geçmesi nedeniyle çok dikkatli hareket ettiklerini belirterek, "Bu nedenle geniş kapsamlı ekonomik yaptırımlar beklemeyin" dedi.

Reuters Haber Ajansı'nın ulaştığı taslak metnine göre, AB ortak bir kararla Türkiye'ye Doğu Akdeniz'de yaptığı doğal gaz ve petrol sondaj çalışmaları nedeniyle verilen fonları gelecek yıl dondurulacak ve Kapsamlı Hava Taşımacılığı Anlaşması askıya alınacak. Perşembe günü AB daimi temsilcilerinin üzerinde çalışacağı taslağın, haftaya pazartesi günü üye ülkeler Dışişleri Bakanları toplantısında sunulmasının beklendiği öğrenildi.

Taslakta, "AB, Türkiye'nin devam eden ve artan sondaj faaliyetleri nedeniyle Kapsamlı Hava Taşımacılığı Anlaşması ile ilgili müzakereleri ve üst düzey görüşmeleri askıya almaya karar verdi. Avrupa Konseyi, Komisyon'nun 2020 için Türkiye’ye 'katılım öncesi yardımın' azaltılması önerisini onaylıyor ve Avrupa Yatırım Bankası'nı Türkiye'deki, özellikle de devlet destekli, kredi faaliyetlerini gözden geçirmeye davet ediyor." ifadeleri yer aldı.

Son Güncelleme: 2 Ağu 2019 / 11:08
Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye Uygulamayı Düşündüğü Yaptırımlar Belli Olmaya Başladı (Kıbrıs'taki Sondaj Çalışmaları)
1
18
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Ragnar_Lodbrok
  Yalnız ''Bizim karasularımız'' diyenler neyin kafasında acaba. Bu arkadaşlara birisi Kuzey Kıbrıs'ı bizden başka tanıyan ülke olmadığını hatırlatmalı.

  Onun dışında Avrupalılar para yardımlarını falan askıya alıp bizim iyice paraya sıkışmış olan hükümeti en hassas olduğu yerden vuruyorlar, başka da bir bok yapıp kendilerini hiç kasmazlar. HÜkümet halkın sırtına vergiyi yükler, gene aynen devam eder bu politikalara.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Amphitryon
  Bu iş ne kadar kısa sürede biterse o kadar iyi çünkü bu ambargolar ileri zamanlarda askeri operasyona dönme riski var. Bu da bizi ciddi anlamda sıkıntıya sokar çünkü Akdeniz'de olası bir savaşta Türkiye'nin bir müttefiki yok. O yüzden dediğim gibi bir an önce bulunması gerek bu petrolün ve doğalgazın. Çünkü bu kaynaklardan vazgeçme gibi bir seçeneğimiz de yok.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Kıbrıs tamamıyla Rumlarındir. Dünyada öyle tanıyor KKTC yi bile kimse tanımıyor milliyetçilik yapacağımıza oturup düşünmeliyiz.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Dünyayı geç sen. Kıbrıs insanının %30'u Türk iken nasıl tamamıyla Rum oluyor? Kafanmı güzel?

  • Gizli Üye

   %30 Türk %70 Rum. Ama kimse KKTC yi tanımıyor rumlar ise herkes onları tanıyor Azeriler araplar vs

  • Azerbaycan Karabağ taninmasin diye yanaşmıyor KKTC'ye. Bizim sessiz kaldığımız bir müsade bu. Hala dünya diyorsun. Dünya Türkiye'nin etki alanı genislesin istemediğinden tanımaz. Buda bizim istediğimiz bir durum aslında. Gayri resmi olarak Kıbrıs bize bağlı özerk bir yer kalsın istiyoruz çünkü. Başka turlusude mümkün değil. Bu bizimde içinde olduğumuz küresel bir oyun. 500 yıldır ordayız ve hep orda olacağız. Kan ile alındı kan dökülmeden verilmez. Rumlar ağlasın 😊

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

016
 • XRULİNG
  Kıbrıs tamamen Dünyada Rumların olarak tanınıyor, Yani orada sadece garantör devlet hakkımız var, Bu iş başımızı büyük dertlere sokacak, Milliyetçi düşüncelerinizi kendinize bırakın, ABD ve Avrupaya kafa tutacak ekonomik güçte değiliz dış politikada yine rezil olmaya devam ediyoruz
 • Türkünpglu
  Demekki dogru yoldayiz. AB Türkiyeye yaarali olacak herseye engel olmak icin herseyi yapiyor.
 • cirano
  Bence sadece yunanistanin kaprislerini yerine getirmeye calisiyorlar, ancak yüce reise sormak lazım sen değil miydin güney kibritin avrupa birliğine katılmasına olur veren
 • boheminsan
  Eğer kendi karasularımda çalışma yapıyorsam, kimseyi ilgilendirmez usta.
 • Centurion
  Hitler gibi artık dünyaya saldırmamızın zamanı geldi. Ne var ne yok alalım ellerinden. Oturup beklemek çok sıkıcı...
 • Batı, doğu savaşına hazır olmak lazım. Ama bu hükümet , bu iç istikrarsızlık, kötü devlet yönetimi ve parasızlıkla olacak iş değil.
 • umutuaua
  Bu görüşleri ya da haberi hangi kafayla yazdılar acaba
 • dreamliner61
  ab Türkiye ye bu konuda yaptırım uygularken gkrk nin petrol arama anlaşmaları yapmalarına göz yumuyor bu çifte standarttır.
  • Arkadaşım Güney Kıbrıs Rum Kesimi diye bir ülke yok.

   Kıbrıs Cumhuriyeti oranın adı. Uluslarası bütün mecraa, Azerbaycan bile orayı o şekilde tanıyor.

   Adamların petrol anlaşması yapmasında uluslarası br engel yok.

   Bizim ülke Mısır ile yapılmış bir anlaşmadaki teknik detaylar üzerinden, biraz dıdısının dıdısından ve kimsenin tanımadığı Kuzey Kıbrıs üzerinden hak iddia ediyor.

   Ki orada petrol gazı olduğu doğrulanmış da değil. Bu kadar tantana bir hiç için de olabilir.

  • @Ragnar_Lodbrok ben 6 yı kıbrıs ta yaşadım dediğin şeyleri biliyorum.
   yalnız ne Türk ne de rum tarafı kesin bilgi değil varsayım bilgi üzerinden gidiyor.
   rum kesimi kendine parsel parsel akdeniz de petrol arama sahası yapmış ve bunları da antlaşmalarla büyük petrol arama şirketlerine veriyor al araştır diye.
   ama sen ben de arayacağım dediğinde sana senin uluslararası temayüllere göre buna hakkın yok deyip tehdit bile edebiliyor. mesele kktc ya da onun tanınıp tanınmaması değil.
   aynen katılıyorum mesele sen kapma ben kapayım olayı ama biz ülke olarak bu hakları iddia etmede geç kaldık. garantör devlet olmanın ticari hukukta hak iddia edip etmeyeceğini bilmiyorum. yalnız mesele karışık petrol bulsan sahiplensen bile bunu çıkarıp işleyip pazarda satabilme olanaın var mı? bence yok !

  • Yahu Kuzey'deki Türk devleti meşru bir devlet değil. Dünya niye tanımıyor sanıyorsun? Ecevit Hükümeti'nin sonradan federal bir Kıbrıs kurma çabası ile kurdurduğu bir devlet.

   Ambargolardan sonra halk bu tür politikaların ceremesini çekmek istemediğini gösterince seçimlerde, gelen hükümetler federal kıbrıs çözümünü falan savunmadılar, Kıbrıs kaldı öyle.

   Meşru olmayan devlet üzerinden neye dayanarak uluslarası sularda petrol arayacağız? Bizim devlet Kıbrıs'ı bile değil, alakasız bir anlaşmadaki kara suları haritasını bahane gösteriyor.

   Arayıp bulsunlar tamam, ama Avrupalıların çok da bir ikiyüzlülüğü yok burada.

  • Hepsini Göster
 • Frannkenstein
  Kapıları açalım suriyeliler gitsin görsünler yaptırım zımbırtısı neymiş.
 • Entero
  Bize savaşacak hükümet lazimm halktan bişey saklamayacak
 • Romantikkkkk
  Petrol bizim topraklarimizda ama rahatsiz olanlar var :)
 • Mamıtyenidenksde
  Kendi sahamıza kimse karışamaz gereği yapılır
 • 201465
  kimse karışamaz gereği yapılır
 • Be_smart
  O zaman bir gemi daha göndermeli
 • Petrol bizim
 • Gizli Üye
  dünya KKTC yi tanımıyor olabilir. TÜRKİYE yi tüm dünya tanıyor. Türkiye olarak sondaj ve arama faliyetleri yapıyoruz. tanımasalarda kıbrıs ta ki fiili bir durum olduğunu hepsi biliyor. MEB Türkiye nin.
  ve biz çok sert oynuyoruz bu oyunu.

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...