Tarihin Kara Lekesi: Hocalı Katliamını Dünyaya Göstermek İçin Sevinj Stories!

Burdartükyokk

26 Şubat 1992

Azerbaycan kaynaklarına göre bu soykırımda; 83 çocuk, 106 kadın ve 70'ten fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 kişi öldürüldü, toplam 487 kişi ağır yaralandı, 1275 kişi rehin alındı ve 150 kişiden bir daha haber alınamadıVahşice uygulamalar ile bölgedeki sivillere işkenceler edilmiş, insanlığa sığmayan kan donduran iğrençlikler yapılmıştır.
Azerbaycan bayrağı
Azerbaycan bayrağı

Bilen vardır ben Ruhi Çenet videoları sayesinde tarihin bu kirli olayını öğrenmiştim zamanında. Bir insan topluluğuna edilen zulüm ve şiddettin tarihe yansımış durumudur benim için.

Instagram üzerinde gezinirken bu olaya dikkat çekmeye çalışan bir çalışma olduğunu fark ettim.

Tarihin Kara Lekesi: Hocalı Katliamını Dünyaya Göstermek İçin Sevinj Stories!

Sevinj.stories isminde bir hesap 1 Şubat gününden olayın yaşandığı güne yani 26. Güne kadar olan olay gününe kadar vlog çeken küçük kız ve ailesi var bir bir arkadaşı.

Bu gönderiyi Instagram'da görüntüleyin

Karakterler kurgu da olsa bu gerçekliği tüm yüzüyle yansıtıyor. Bu katliam gerçeğini kabul eden çeşitli ülkeler var ama Ermenistan lobisi dünya çapında geniş yer tutuyor. Kabul etmeyenler de çıkarcı kesim oldukça fazla.

Tarihin Kara Lekesi: Hocalı Katliamını Dünyaya Göstermek İçin Sevinj Stories!

9 yaşındaki bir kız çocuğunun gözünden #Hocali trajedisini yansıtan sosyal ağ günlüğü formatında "Sevinç Hikayeleri" adlı bir proje oluşturmaktır. Sevinj hikayeleri "30 yıl önce Instagram olsaydı ve küçük Sevinj olanlar hikâye olarak paylaşsaydı, Hocalı'da neye tanık olurduk sorusunun cevabını verir.

Peki bunun nedeni ne?

Böyle bir şeyin yabancı kaynaktan öğrendiğim siyasi nedenleri gibi herhangi uydurulan bir sebebini yazmayacağım. Bu insanlık dışı olayın bir nedeni olamaz. Bu vahşetin bir sebebinin olması imkansızdır.

"sevinj.stories" adlı kanalın bio'sunda, "Hocalı soykırımının kurbanlarına ithaf edilmiştir" ifadesi yer alıyor.

O gün geldiğinde paylaşılacak video şimdiden milyonlarca kişi tarafından merakla bekleniyor.

#Burdartükyokk

Tarihin Kara Lekesi: Hocalı Katliamını Dünyaya Göstermek İçin Sevinj Stories!
3
3
Görüşünü yaz
3Kız Görüşü
3Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşleri

 • _SamNom

  Böyle bir şeyin yabancı kaynaktan öğrendiğim siyasi nedenleri gibi herhangi uydurulan bir sebebini yazmayacağım. Bu insanlık dışı olayın bir nedeni olamaz. Bu vahşetin bir sebebinin olması imkansızdır. O kadar doğru ki... Anlatmaya sözler yetmiyor...

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?
 • fatoşşist

  Ruslar ve Ermeniler bir oldu milleti toprağındna ettiler kıyımla. Ermeniler kendilerine çalıntı topraklardan ülke kurarken Ruslar da böl parçala yönet ve sömür politikalarına her yerde burada yaptığı gibi devam etti.

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

13
 • çarliabiniz

  Azerbaycanda Türk'e vatandır Türkiye de Türk'e vatandır. İki devlet olabiliriz. Tek milletiz. Onların hüznü bizim hüznümüz onların sevinci bizim sevincimizdir. Bu milletin arasına girmeye çalışanlara soysuzlara vatansızlara inat biz yine Bir birimizi sevmeye devam edeceğiz. Biz Türk'üz Bir Kardeşiz Biz Tek Milletiz. Bu hiç bir zaman değişmeyecek. Bu öksüz ve asil Türk milleti her daim birlikte olacaktır. Hocalı katliamında şehit edilen Azerbaycan Türklerini rahmetle anıyorum. Ruhları Şad olsun. Mekanları Cennet Olsun.

  Sevdim 3 Kişi
  Yorumla
 • Attax

  Çocuk çok tatlı ya izlemiştim Instagram'dan güzelde konuşuyor. maasallah,🙂umarım hocalinin sesi olur. ben başarılı buldum kendisini.🥰🤗

  Yorumla
 • IAmarPresterAen

  Emeğinize sağlık

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Bluemoon_95

  Qarabağ Azərbaycanındır.💙

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
YÜKLENİYOR...