1 ay

Türkiye'nin, İlk Milli Fırkateyni İstanbul ve CODAG Tahrik Sistemi

Türkiye, Alman platformu MEKO 200 fırkateyn projesine ortak olarak aldığı teknoloji transferiyle, Barbaros ve Yavuz sınıfı fırkateynlerinin bir kısmını Gölcük tersanesinde yapmıştı.

TCG Barbaros (F-244)
TCG Barbaros (F-244)

Milli Gemi(MİLGEM) projesiyle, ADA sınıfı 4 tane korvetini denize indirdi ve şu an Türk ve dünya sularında hizmet vermektedir. Ada sınıfı korvetler, kendi tasarımıyla ilk milli gemilerdir!

TCG Kınalıada Ada Sınıfı Korvet
TCG Kınalıada Ada Sınıfı Korvet

Türkiye İ sınıfı İstanbul fırkateyniyle, tasarımı tamamen kendine ait olan donanma kabiyetini ve üretimini, Ada sınıfı MİLGEM'den sonra bir üst limite taşıdı.

STM şirketi ana yükleniciliğinde, Aselsan, Roketsan, Havelsan gibi teknoloji ve dünya markalarının dışında, 220 Türkiye'deki firmaların katılımıyla, binlerce isimsiz kahraman mühendis, teknikerin emekleriyle fırkateyn gibi, dünyada sayılı devletlerin başarabildiği bir teknolojide dünya ligine girmiştir!

İ sınıfı fırkateyn ile, ilk kez fırkateyn üretmesine rağmen, %75 iç teknolojisiyle yapması inanılmaz bir olaydır!

.
.

Tabi ki bunun bir üst limiti olan, TF-2000 destroyerini ve global bir güç olması için nükleer enerji ve nükleer tahrik sistemlerini de, Bence'de yazmak dileğiyle!

CODAG tahrik sistemi

.
.

Türk donanmasında, ana tahrik sistemi olarak kullanılan CODAG; Combined disel and gas olarak, bütünleşmiş dizel motor ve gaz türbini tahrik sistemleri, her iki tahrik sisteminin mekanik çalışma prensibini birleştiren, bu iki sentez mühendislikle çalışan tahrik sistemidir.

Uzun mesafeli seyir için veya düşük hızda seyir ederken, yalnızca tahrik dizel motoru kullanılırken, yüksek hızlarda gaz türbini ekler. Gücü farklı güç kaynaklarından shaftlara aktarmak için kullanır. CODAG tahrik sistemi, ürettiği bu kombine sistemle, içerde ürettiği gücü motordan suya aktarır. Böylece deniz platformu, denizde seyir yapmaya başlar.

Türk donanması, gaz türbini için 1 adet General Electric LM2500 gaz türbin motorunu kullanmaktadır.

GE LM2500 Gaz Türbin Motor
GE LM2500 Gaz Türbin Motor

Dizel motor olarak 2 adet, MTU dizel motorunu kullanmaktadır. CODAG tahrik sistemine ek olarak, controllable pitch propeller ya da CPP yani, değişken adımlı pervaneler kullanmaktadır. Dizel-jeneratör seti 4 adet 600 KW olarak belirlenmiş.

MTU Dizel Motor
MTU Dizel Motor

Türk donanmasının, CODLAG(Combined Disel Electric and Gas) tahrik sistemine geçmesini dilerim. Çünkü daha uzun seyir, daha hızlı ve okyanuslara açılma açısından daha stabil güçlü bir tahrik sistemidir.

Sensörler ya da algılayıcılar konusunda da, dünya teknoloji markası Aselsan imzasını görüyoruz.

MAR-D 3 boyutlu arama radarı, ACAR gözetleme radarı, Denizgözü-Ahtapot Elektro-Optik Dayrektör (EOD) sistemi, Elektronik destek (ED) ve Elektronik taarruz (ET)sistemi, İntersept Sonar sistemi(ASİST), Dost-Düşman tespit sistemi Identification friend or foe (IFF), PİRİ-KATS kızıl ötesi arama ve takip sistemi, Hızır torpido karıştırma-aldatma sistemi, LİS Lazer ikaz sistemi, bu sistemlerin hepsi İ sınıfı fırkateyninin gözü, kulağı ve harp için gerekli, kritik sistemlerdir ve hepsini Aselsan yapmıştır! Aselsan varsa o iş yapılmış demektir!

İ sınıfı fırkateynnin, hava harp yeteneği açısından en dikkat çekici olanı, dikey atım sistemi VLS (Vertical Launching System) ABD yapımı, MK41 VLS yerine Milli dikey atım sistemi(MDAS) olacak, Aselsan ve Roketsan imzasıyla ve büyük ihtimal sıcak atım sistemi olacak.

VLS
VLS

See sparrow RIM-162 yerine, Hisar A+ ve O+ Aselsan ve Roketsan üretimi orta irtifa hava savunma füzelerinin, deniz versiyonları kullanılması planlanıyor. Yakın hava savunma harbinde, ABD yapımı Phalanx yerine, Aselsan Gökdeniz olacak.

Aselsan Gökdeniz
Aselsan Gökdeniz

Satıhtan satha harp yeteneğinde, ABD yapımı Harpoon füzesi yerine, Bence'de yazdığım Roketsan Atmaca füzeleri kullanılacak.

Roketsan Atmaca Gemisavar Füzesi
Roketsan Atmaca Gemisavar Füzesi

Baş topu olarak İtalyan oto melara 76mm super rapid olacak ve Aselsan 2 adet 25mm Aselsan STOP sistemi olacak.

Aselsan STOP
Aselsan STOP

Su altı harp yeteneğinde, Roketsan tarafından üretilen, ağır sınıf torpido AKYA olacak.

Roketsan AKYA Torpido
Roketsan AKYA Torpido

Bu silah sistemleri, sensörler bölümünde yazdığım, Aselsan'nın milli sensörleriyle entegre bir şekilde harp yeteneklerini icra etmektedir!

Bu silah sistemleri Havelsan'nın savaş yönetim sistemi GENESİS/ADVENT ile hassas vuruş, stabile harp yeteneğini milli olarak sağlamaktadır.

Havelsan ADVENT
Havelsan ADVENT

SatCom, IFF, Link 11, Link 16 gibi milli yazılımlar, milli haberleşme ve iletişim sistemleriyle entegre uydu bağlantılı yüksek teknolojili 3 bin ton olan, Türkiye'nin ilk milli fırkateyni İstanbul, denize indirilmiş ve büyük olasılıkla 2023 yılında bütün testleri tamamlandıktan sonra, Türk donanmasına katılacaktır.

TCG İstanbul (F-515)
TCG İstanbul (F-515)

İ sınıfı fırkateyini 4 gemiden oluşmaktadır, diğer 3 gemide 2027 yılına kadar Türk donanmasına katılması planlanmaktadır.

TCG İstanbul (F-515)
TCG İstanbul (F-515)

Son yıllarda, devlet doktrini olarak, en radikal doktrin olarak gördüğüm, mavi vatan olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, deniz hukukundan doğan ve egemenlik haklarının yeni koruyucusu, TCG İstanbul fırkateyni(F-515) gerçekten, La Fayette ve Gowind deniz platformlarından çok daha teknolojik ve ateş gücü bakımından beğendiğim proje olmuş.

Bu konuda çalışan, bütün mühendisleri ve teknikerleri tebrik eder, başarılarının devamını ve İ sınıfı fırkateynlerin, en kısa sürede tamamlanmasını dilerim.

Türkiye'nin, İlk Milli Fırkateyni İstanbul ve CODAG Tahrik Sistemi
12
34
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Mühimmat ve donanımda dışa bağımlılığı kafasında bitirmis i sınıfı fırkateyn 😀. ASELSAN müthiş işler cikariyor ve bir ton proje de yapım asamasinda hala. En son kanada optik sistem ambargosundan sonra çatır çatır cats sistemini üretti ihalarda da artık kullanılıyor. Gurur verici ama meslektaşım senden bir tık farklı düşündüğüm konu donanmada uçak gemisi, destroyer ve nükleer harp başlıklı fuzelerimiz olmadan caydırıcı olamayacağız ne yazık ki. TCG Anadolu denize inecek ama bu kez de f35 Ler yok mesela. Zannediyorum İHA siha kalkış için tb3 modelini geliştiriyorlar şu an. Bu arada piri reis sınıfı deniz altılar da suya indi. Şimdilik koruyabilecek potansiyel var ama gözdağı verecek durumda değiliz henüz. Eline sağlık :)
  Görüş hala geçerli mi?
  • Auxerre

   Tabi ki, fisyon reaksiyonu oluşturduğu için, uranyum-235 ve uranyum-239 harp başlıklı balistik füzeler ve tahrik sistemleri mutlaka olmalı ama radyoaktivite bilimine önem verilmeli.. Siha konusunda dikey kalkış adına zaten elektronik uniteyle yapılır ama bu konuda çalışma var mı bilmiyorum.. F 35 i seviyorsun benim için çöp ama turbofan motorunu Turkiye yapsa belki MMU projesi hızlanır aynı dikey itim ve ivmelenme saglayip sorti yapar hala getirebilir Turkiye bakalım guzel gelismeler.. eyvallah yorumun icin :)

  • _Jante_

   Dikey kalkış ünitesi için çalışmalar başladı diye biliyorum ben baykarsavunma açıklama yapmıştı. F35 çöp senin de dediğin gibi ama B modeli bizim icjn TCG Anadoluya 22 adet koyabileceğimiz yegane ucaktı. Nükleer güç için Pakistanla görüşmeler var diye duydum ama ne derece doğru bilemiyorum. Nükleer güç bir caydiricilik ve politikada güçlü bir silah kullanımdan ziyade bulunması müthiş bir güç unsuru. MMU için motor üretecek kapasiteye erişmeniz mümkün gözükmüyor şu an için kısa vadede Rolls Royce ile anlaşma var ama ihraç konusu da sıkıntı oluyor misal ataklari Pakistana veremedik motoru abd izin vermedi. Rica ederim güzel yazı olmuş.

 • Cenkistanbul
  controllable pitch propeller olması sayesinde manevra kabiliyeti daha yüksek seçilmiş. geminin çift makine ve çift pervane olması da bence önemli. hem manevra kabiliyetine faydası olduğu gibi, gerektiğinde hız için çift makine gerektiğinde tasarruf için tek makine ile seyir atabilir. ayrıca bir makinede bakım-tutum yapılırken diğer makineyle de seyir yapılabilir. bir makinenin atıl kalması geminin seyrini engellemez.

  bu vesileyle milgem projesinin mimarlarını, başta özden örnek olmak üzere rahmetle anıyorum. aselsanın ve havelsanın büyük katkısı ile zamanında 700 milyon eurolara Alman Sietas tersanesinden maledilen çıplak gemilerin yerine 100 milyon Euroya inşa edilen milli gemilere geçmemiz de gurur verici.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Auxerre

   Özden Örnek paşayı okumuştum MİLGEM için çok katkıları var ruhu şad olsun, teşekkür ederim katkıların için.

  • teşekkürler eig için

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1232
 • BeniBöyleBill
  Şu an yapılan altyapı çalışmalarının karşılığını bu halk 10-15 yıl sonra görmeye başlayacak. Bugün lanet okudukları insanları o gün, gizli gizli takdir edecekler...
  Bu sadece askeri değil, ekonomik alanda da olacak.
 • tastycock
  Teknolojide dünyanın gerisinde kalmış olsak da hiç olmamasından daha iyidir. Bir yerden başlamak gerekir sonuçta.
 • halilim123
  Masallah devletimize ülkemize. Emegi gecen herkesden Allah razi olsun. Her yönüyle guclu Türkiye dosta güven, düsmana korku vericektir.
 • umarım daha iyileride çıkar zaten bize destek çıkan ülke yok daha güçlü olmalıyız
 • Didi0
  Atın beni denizlere yalan dünya size kalsın demiş kayahan nur içinde yatsın üstad
 • Hüseyin_33
  Çok iyi görünüyorlar ama biraz daha hızlı gelişsek daha güzel olur.
 • gizemozcaglar
  Çok iyi görünüyorlar ama biraz daha hızlı gelişsek daha güzel olur ama yine de harika gelişmeler bunlar
 • TF 2000 destroyerlerini dört gözle bekliyorum.
 • PastaciModel
  Tebrikler bize. Mühendislerimizin ellerine sağlık.
 • Uykusuzum25
  Mükemmel ötesi
 • Basak0088
  Harika olmus tebrikler
 • Zaza2333
  Bizikliler ancak muhalefet olur
 • TIlki_Bey
  çok güzel ya maşallah
 • EmirAdakul
  Çok iyi bir makina ya. Eline sağlık başkan.
 • Dilers
  Güzel bir yazı olmuş teşekkürler...
 • BADLOWE1234
  Harika olmuş
 • Bilgilendirici
 • __âtmâcâ__
  Güzel bence olmus emeğine sağlık
 • Alfa80
  Dahada iyi olucaz inşallah
 • Vay be neler neler çıkıyor
 • Managermann
  Tebrik ederim.
 • biradetmehmet
  Tebrikler yapan geliştiren emek verenlere
 • mehmetemineren
  savunma sanayimize hayırlı olsun
 • Eziremsem
  eline sağlık güzel olmuş
 • doanylmz
  Hayırlı olsun, vatana millete diyelim.
 • v0lkn
  Yerli olması mükemmel
 • Osmnbysl
  Helal bizeeeee
 • wertre345
  uu ateş ediyorrr harikaaa olmuşşş
 • deneme112
  füzeler fena olmuş :) çok yaşa Türkiye
 • hdtka
  çok güzel tebrkler
 • heyyyoooooo
  Vira bismillah
 • priwprivwe
  Güzel görünüyor 👍 👍 👍
 • Badboyy67
  Güzel olmuş
 • Ruletto35
  Daha daha iyi olacaz
 • Gizli Üye
  Sadece birleştirmesi bize ait radarı yabancı topu yabancı sonar sistemi yabancı sadece bu değil tskg ler de aynı şekil.
 • Gizli Üye
  Ara ara sorularını görüyorum
  Okuyorum yazdıklarını
  Fakat dikkatimi çeken bir şey var
  Türkçen berbat...
  • Auxerre

   evet cunku turkce bilmiyorum aslinda translate yardimiyla yaziyorum

  • Gizli Üye

   Him

 • Gizli Üye
  Ne güzel de gelişiyoruz...
 • Gizli Üye
  Emeğinize sağlık.
 • Gizli Üye
  Çok güzel
 • Gizli Üye
  Gölcük donanmasında gördüm.
 • Gizli Üye
  Güzel
 • Gizli Üye
  Bravo
 • Gizli Üye
  Gerçekten mükemmel anlatmıssin
 • Gizli Üye
  Güzel olmuş
YÜKLENİYOR...