REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

Twitter'da Gündem; Sanat, Siyaset ve Tartışma - Hashtag: #ŞenerŞen

aSeS_06

Buradaki amacım tweetlere konu olan Sayın Erdoğan'ı, Sayın İmamoğlu'nu ve de Sayın Şener Şen'i yermek değil. Amacım "Biz neden böyleyiz?" kısmına bakmak, farkındalık yaratmak.

Twitter'da Gündem; Sanat, Siyaset ve Tartışma - Hashtag: #ŞenerŞen

Eski ve yeni biz

Bugün Twitter'da TT olmuş taglara bakarken biraz gölgede kalmış bir hashtag dikkatimi çekti. Hashtag: #ŞenerŞen. Bu hashtage atılan tweetlere baktığımda toplum olarak hiç olmaması gereken bir konuyu sorun haline getirmişiz bugün de.

Bir sanatçı siyasi bir kimliği temsil eden birinin yanında poz verdiği zaman, o sanatçının (bir tarafın ideolojisini övmediği sürece) o tarafı destekleyenlerce alkışlanması ve karşı tarafça yalaka ilan edilmesi.

Peki burada haklı olan kim, neyin kavgasıdır bu, kavganın kazananı kim, kimin eline ne geçecek?

Sonuç; kavga toplumun kavgası olmuş, kavganın kaybedeni yine toplum olmuş.

✔ Ne güzel demiş tweet sahibi, evet eskiden böyleydi ama şu an böyle mi?

Twitter'da Gündem; Sanat, Siyaset ve Tartışma - Hashtag: #ŞenerŞen

Ayrıştırılmış, birbirine yabancılaştırılmış bir toplum, bazen çok yakınlarına bile kapısını açmazken, acaba şimdi tüm sanatçılarına kapısını açacak mı sence?

Bence açmayacak.

✔ Gerçekten de "biraz edep yahu!"

Twitter'da Gündem; Sanat, Siyaset ve Tartışma - Hashtag: #ŞenerŞen

Bu tweetin eksik kalan bir tarafı var bence ve o eksik tarafı ben tamamlamak isterim.

Eksik taraf: aynı zamanda, zamanında Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Aralık 2016 Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödül Töreninde Sayın Şener Şen ile konuştukları bir anın karesinin basına düşmesi sonrası, bu sanatçıya yalaka diyenleri de kınayalım bence. Dün ona yalaka diyenler, bugün Sayın İmamoğlu ile poz verince alkışlıyor. Aynı bugün Sayın Şen'e yalaka diyenlerin dün alkışladığı gibi.

Garip bir toplum olduk değil mi?

Twitter'da Gündem; Sanat, Siyaset ve Tartışma - Hashtag: #ŞenerŞen

Dün sanatçı siyasetçi buluşmasını güzel göremediğimiz gibi bugün de güzel göremedik bu buluşmayı. Bu olağan bir şeyi yine siyasi kavgalara alet ettik. Sosyal medyanın klavye delikanlıları yine tweetlerini bileyip bileyip attı sanalın tam ortasına.

Tweet 1

Twitter'da Gündem; Sanat, Siyaset ve Tartışma - Hashtag: #ŞenerŞen

Tweet 2

Twitter'da Gündem; Sanat, Siyaset ve Tartışma - Hashtag: #ŞenerŞen

Peki bu çekişmeyi yaratan toplum fertleri bu tartışmanın kazananı hanginiz oldunuz, kim kazandı söyleyin de tebrik edelim. Zaten barut fıçısına dönen toplumu bu söylemler iyice ayrıştırdı, iyice çirkinleştirdi. Biz taraf olmayı bile hakkıyla, yine beceremedik.

✔ Birçok kötü tweetin yanında aslında güzel tweetler de vardı.

Tweet 1

Twitter'da Gündem; Sanat, Siyaset ve Tartışma - Hashtag: #ŞenerŞen

Tweet 2

Twitter'da Gündem; Sanat, Siyaset ve Tartışma - Hashtag: #ŞenerŞen

✔ Olaya espritüel bakan da vardı😊 Katılıyorum sana Mehmet👍

Twitter'da Gündem; Sanat, Siyaset ve Tartışma - Hashtag: #ŞenerŞen

✔ Ve son sözü, en güzel bu tweet söyledi

Twitter'da Gündem; Sanat, Siyaset ve Tartışma - Hashtag: #ŞenerŞen

Emin olun ki bu tartışmaların toplumumuza hiçbir faydası yok. Bu tartışmalar; bizi ayrıştırır, başkalaştırır, parçalar, böler.

Sizin bu konu hakkında düşünceniz nedir? Görüşünüzde belirtirseniz sevinirim.

Sağlıcakla kalın KScanlar 🖐🖐

#asesyazdı

Twitter'da Gündem; Sanat, Siyaset ve Tartışma - Hashtag: #ŞenerŞen
Twitter'da Gündem; Sanat, Siyaset ve Tartışma - Hashtag: #ŞenerŞen
10
16
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Gizli Üye
  Aslında anlaşılması bu kadar zor değil. 17 yıldır yeni nesli doğrudan öyle bir sistematik şekilde uzaklaştırdılar ki artık yanlışı savunmak bir görüş bir seçenek tercih oldu. yanlışa yanlış demek ise faşistlik ayrıştırıcılık olarak adlandırılıyor.

  En baştan belirtelim sanatın kendisi başkaldırıdır. sanat muhalefettir. bu ali olur veli olur hasan olur farketmez.
  Kralın sanatçılarına ise soytarı denir. Bunlar görüş değil temel bilgilerdir. buna da itiraz etmezsin umarım.
  Peki yalaka kime denir biliyor musun?

  Ben mavi rengi severim, sen kırmızı rengi seversin öteki yeşili sever, kimse kimsenin tercihini beğendiği için yalakalık durumuna düşmez.
  Peki burada yalakalık durumuna düşenler kim?

  Ne maviyi ne yeşili ne sarıyı ne beyazı hayatında hiçbir rengi istemeyen, sadece kendi rengi olsun diyen. asırlık sanat camiasını değerlerimizi yok eden, tabiri caizse kendi ekmek teknesini ateşe atanlara yaranıp başka bir yoldan el açmaktır yalakalık.

  Erdoğanın yanında dün duranlar aç kalınca bugün muhalif olmuşlar. şener şenin yalakalık yaptığını düşünmüyorum zira hülya koçyiğit gibi orhan gencebay gibi damadına kızına oğluna ihaleler alacak kadar aç gözlü bir insan değil. elbet makul bir sebebi vardır.
  Fakat konu sanatı ve memleketin her bir kurumunu ateşe atan biri olunca insanlar doğru olarak bir şüpheye düşüyor. bunu biz defalarca gördük yaşadık yaşıyoruz.

  Çok daha basit şekilde örnek vermek gerekirse sen manavsın ben halci. memlekette benden başka yerden ürün temin edemiyorsunuz. tekelim. ben de ürün satışını durdurup bütün pazarcılara kota koyuyorum. bu davranışım hem kendi piyasama hem de sizin pazarınıza, ekmeğinize zarar veriyor. açsınız şikayet ediyorsunuz yapacak başka çareniz işiniz yok ama sen bir gün kalkıp senin elinden ekmeğini alan adamın yanında bana destek veriyorsun.
  iyi ya da kötü niyetli bu tartışılır fakat bu durum tüm dünyada YALAKALIK olarak adlandırılır. sadece bize özgü değil yani kusura bakmayacaksın.
  Görüş hala geçerli mi?
  • aSeS_06

   İçeriğimin tümü olmalıdan ziyade temennilerden oluşuyor, öncelikle onu belirteyim.

   Herkesin kendine özgü renkleri kesinlikle olmalı renkler çoğaldıkça toplum güzelleşir. Ama sorun sadece rengimizin güzelliğini savunurken güzel cümleler kuramıyoruz, çirkinleşiyoruz ve bu toplumun çoğunda da var. Bu çirkinlikler yüzünden son dönemlerde Fenomeni olduğum Gündem&Ekonomi etiketinde siyasi sorular sormak bile midemi bulandırır oldu. Bu hep fikir sahibi olmayıp saçma cümlelerle zikir etmeye çalışanlardan kaynaklı aslında.

   Güzel cümlelerin için teşekkür ederim 🙏🙏

  • Gizli Üye

   Renkleri savunurken güzel cümleler kurulamamasının sebebi karşı tarafın renklere karşı topyekün yasak koyması.
   Bundan 20 sene önce siyaset dendi mi bir üslup, saygı hoşgörü fikir vardı. şimdi bir fikir beyan edebilmen için önce baskın fikrin denetiminden geçmen gerekiyor artık bu da insanlarda sinir bozmaya başladı.
   Sen aslında sıradan medeni bir toplumda olması gereken bir temenniden bahsediyorsun fakat bizim ortam buna elvermiyor :)
   başımızdaki düzgün olsa insanlar da kendilerinde hata arar ama maalesef durum imam cemaat ilişkisine dönmüş durumda. insanları da her konuda günden güne geren sebep de bu.

  • aSeS_06

   İşin rengi değişmeye başladı. Sadece bir taraf üzerinden bu mevzu konuşulup, çözüleceğine inanılması sadece hayal olur.

   Teşekkürler benden bukadar. İyi geceler dilerim.🙏🙏

  • Hepsini Göster
 • Minel-Ask
  Nasıl bir ülkede yaşadığımı bilemez oldum siyaset siyasettir hiç aklım ermez, sanat sanattır sanatçıda siyasete alet edilmez.

  Olayla alakası ne diyebilirsin ama ben anlatacağım bugün büyük ve herkesin bildiği bir marketten mülakat daveti geldi gittim insan kaynakları ile konuşurken arada şunu söyledi ne acı bir durum bu semt tesettürü kaldırıyor ama bı nişan taşı etiler kaldırmıyor baş otululere sorun yaşatıyor hem bize hemde baş ortululere dedi neden bizim insanların secimine saygimiz yok kimse benim gibi olmak zorunda değil bende kimse gibi olmak zorunda değilim "biraz saygı yahu" çok zor değil.😊
  Görüş hala geçerli mi?
  • aSeS_06

   İşte ayrıştırılmanın bir sonucu bu.

En İyi Erkek Görüşleri

 • Drakula3584
  Sanatçıları kınayanlar dan bir hayır gelmez zaten. Sanatçı bu ülkenin vatandaşı değil mi vatandaşı onların da seçme ve seçilme hakkı var mı var öyleyse isteyen vekil de olabilir parti üyesi de olabilir hatta parti adayını da destekleyebilir isterse parti de kurabilir kimsenin eleştirme hakkı olduğunu sanmıyorum istediği partiye üye olur ya da bağımsız kalır kendi işini yapar ama görüşünü belli etmesini kimse de engelleyemez. Sanatçı siyaset yapmasın diye bir şey kabul edilemez. Senin tercih hakkın varsa onun da var benim de var senin de var sen böyle yaparak suç işliyorsun eşitlik denen şey ayaklar altına alınıyor bu çok yanlış. Demokrasinin temel taşı budur. Eğer bunlar olmazsa o ülke geriye gitmekle kalmaz yok olur.
  Görüş hala geçerli mi?
 • ibrahimc
  Onun filmleriyle büyüyen nesil şimdi onu sosyal medyada sağa sola çekiştirir olmuş, yazık. Kendi memleketinin cumhurbaşkanı ile görüşmesi ya da kendi memleketinin belediye başkanı ile görüşmesi konuşması neden bu kadar gündem oldu ki? İnsan insanla siyasi görüşleri farklı diye konuşmayacak mı?
  Görüş hala geçerli mi?
  • aSeS_06

   Kesinlikle haklısın

  • ibrahimc

   Ülkede sanatın hakkını veren nadide sanatçılardan birinin bu şekilde ötekileştirilme çabaları beni çok üzdü. Sanatına saygı duymuyosanız yaşına saygı duyun.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

814
 • Gmztnmz
  İşte bu yüzden şu fikri savunuyorum: sanatçı sanatı ile meşgul olmalı. Evet siyasi görüşü mutlaka var/ olacak da ama o ortamlarda adını sık geçirip halkı ikiye bölmemeli.
  Bu konuda Şener Şen’i ayrı tutuyorum, garibimin bir suçu yok. Siyasetle uğraşıyorlar diye kimseyle selamlaşamayacak mı insan 😒 tuhafız.
  Bıraksınlar şu insanları bir, kendi nefretlerini başkaları üzerinden kusmaktan vazgeçsinler..
  • aSeS_06

   Kesinlikle katılıyorum sana 👍😊

  • Gmztnmz

   ✌️😊

 • _Ateşkelebeği_
  Bitmiyor soğuk savaşlar bitmiyor, değişti, sanat 'sanat' olmaktan siyaset 'siyaset' olmaktan çıktı artık, yeterli.. 🤨

  TT'ler cidden komik artık, trajikomik..

  Eline sağlık. 🎀

 • Pop-cornxx
  Verilebilecek en güzel mesajları vermişsiniz emeğinize yüreğinize sağlık🌸👏🏻bu tartışmaların, bu görüşlerin kimseye faydası yok çok doğru..
 • süperbenn
  Ne zaman birlik içinde anlayışla motorları maviliklere süreriz ki acep?
  • aSeS_06

   Umarım ki yakında çok yakında 👍

 • kudayay
  Bu ayırım RTE kendisi yaptı. Önce başörtü açılımı, sonra kürt açılımı, sonra çapulçu açılımı, toplumun ötekelesme, Ataturke saygı duymama, doğal olarak insanlar birbirine saldırıyor.
  RTE yanında artık normal mantıklı düşünen insan olmak istemiyor. Bu yüzden Şener Şen eleştiriliyor. Ben bu fotoğrafta yalaka yapan insanı görmüyorum. O an kibarca bir cevap veriyor bence.
 • Fahsai
  Şener Şen her kim olursa olsun kimin tarafinda olursa olsun. Onu ekranda gördüğümüzde. Ekrana kilitlenip izlemeye devam edeceğiz.
 • gozluklusirin2019
  Sağduyulu yaklaşmak, tahriklere kapılmamak lazım...
 • tavuk_vicdanlı
  Şener Şeni'i eleştirenleri araştırsak yaşları 25 30 cıkar yaşları kadar adamın bilmişliği görmüşlüğü var adamı siyasete illet etmek saygısızlıktır
 • scorpion026
  ünlü isimlerin birbirleriyle görülmesi doğaldır. spor sanat siyaset. sonucta devletin yöneten biri sanatıcylada görüşebilir sporcuylada. ben görüşmem demeside saygısızlık olur
 • atombombasietkisiii
  Ortada siyasetçi veya sanatçı ayrımı değil; haklı haksız ayrımı var. Her insan siyaset yapabilir, üslupluca fikrini söyler kenara çekilebilir. Ancak siyasetin hakkı gereği kadar verilmiş olsaydı şu an kimse siyaset de siyaset demezdi. Herkes kendi işine bakardı.

  Devlet'in onca badireler atlatıp buna sebep olanlara ses çıkaranlara da kimse "sen işini yap, haddini aşma" diyemez.
  Halk şimdiye çoktan ayaklanmıştı. Ama hem askeriyenin hem halkın başı çok zalimce ezilmeye çalışıldığından, çıkarana da bu tarz muameleler yapılıyor.

  Şu tarz yorumlarıma bile cahilce tehdit alıyorsam, bu halkın bu baskıya bile gerçekten artık dur demesi gerek.

 • İmamoğlu'nu yerin dibine sokmaya çalışanlar Erdoğan'ı cehenemme yollaması gerekir. Ama zihniyet bu.. Yazık..
 • Lapaíxaprèslerêve
  emeğine saglik
 • VeraEspiga
  Geçin bu işleri geçin
 • Ötekileştirmekten vazgeçmeliyiz
 • kesşovu
  Sanatçı toplumun aynasıdır, yol gösterir
 • melisaaslann
  bu savaşlar bitmez
 • Danielrozalyo
  Şener Şen adamdır
 • MagRipOgLu
  Sanatçı sanatıyla uğraş göstermeli
 • SelimmS
  Sonuna kadar katılıyorum. Güzel bir yazı.
 • curlycurly
  Bilemiyorum tayfun
 • Blackpanters
  Baştakiler sağolsun
 • Gizli Üye
  Gündelik konularla ilgilenmek etik değil. Ve vakit kaybı. İlgilenmiyorum. Yarın başka bir şey konuşulur
YÜKLENİYOR...