Türkiye’nin Bağımsız Bir Çizgi Arayış Yolunda Girdiği Çıkmaz: F35 vs S400

aSeS_06

Öğrenci evine, komşu bir tencere yemek getirir. Yemeği gören evin, ev yemeklerinden yoksun gariban fertleri, birkaç günlük yemek masrafından, uğraşından kurtulmanın sevinciyle "artık biz bunu üç beş gün ısıtır ısıtır yeriz " derler. Ülke gündeminin de uzun süredir ısıtıp ısıtıp yediği bir gündem konusu var: Gündemimiz F35 mi yoksa S400 mü?

Türkiye’nin Bağımsız Bir Çizgi Arayış Yolunda Girdiği Çıkmaz: F35 vs S400

Önümüzdeki süreçte ülkemiz dış politikasında yaşanacak çoğu gelişmenin temelini tartışmasız, S-400 hava savunma sisteminin alınması meselesi oluşturacak.

✔Amerika Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi almasına neden bu kadar takmış durumda?

Türkiye’nin Bağımsız Bir Çizgi Arayış Yolunda Girdiği Çıkmaz: F35 vs S400

Bu sorunun cevabına -kısmen de olsa- Almanya'da yayın yapan Stern adlı bir dergi güzel bir tespitle yer vermiş.

ABD dünyanın her ülkesinin hava sahasında gizli jetleriyle uçabilen bir ülke. Dolayısıyla Türk hava sahasında da başta Akdeniz olmak üzere radar görünmeden uçabiliyor. S-400'lerin en önemli özelliği ise görünmez olarak nitelendirilen uçakları tespit edebilmesi.

Yani S-400'lerle birlikte Amerika'nın Akdeniz'deki varoluşu tehlikeye girmekte ve bu tehlikeyi bertaraf etmek için Amerika elindeki kozları Türkiye'ye karşı kullanmakla tehdit etmekte. Ve bu tehditlerini en üst perdeden dile getirmekte. Türkiye de bu uğurda, bağımsız bir çizgide ilerleme çabası gayretinde. Geçmişte de olduğu gibi;

1970'li yılların ortaları, Ecevit ve hükümet ortakları ile alınan karar sonucu, her şeye rağmen bağımsızlık çizgisini yakalayabilmek adına Ecevitin o meşhur parolasıyla "Ayşe tatile gönderilir" Amerika ise; "Ayşe benden habersiz tatile nasıl çıkar?" der.

Sonuç yaptırımlar ve yaptırımlar.

✔Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri: 1974 Kıbrıs Barış Harekatı.

Türkiye’nin Bağımsız Bir Çizgi Arayış Yolunda Girdiği Çıkmaz: F35 vs S400

Tarih kavramının özünü anlatan çok güzel bir söz: "Tarih tekerrürden ibarettir". Yakın bir geçmişte ülkemizin yaşadığı, biraz önce az yukarıda "Ayşe tatile çıksın" kısmını paylaştığım Kıbrıs Barış Harekatı yapılırken bu harekatın yapılmasından memnun olmayan bir çok ülke vardır tabi. Bu memnuniyetsizliklerin sonucu Ayşe'nin tatili kısa sürer ama ülkenin bağımsızlık çizgisinde yürüme gayreti bakımından harekat önemlidir. Harekata büyük katkıları olan Merhum; Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan ve dönemin Genel Kurmay başkanı Semih Sancar'ın kararlı duruşları da taktir edilecek, onurlu bir duruş olarak tarih sayfalarında yerini bulur.

1689 Karlofça’dan beri sürekli toprak kaybedişin, gerileyişin durdurulması, ilk defa toprak kazanmanın adı oldu Kıbrıs Zaferi.

✔"Her hayırda bir şer; her şerde bir hayır var"

Yapılan Kıbrıs Harekatı başta Amerika olmak üzere birçok ülkenin hoşuna gitmedi ve yapılan baskılar sonucu harekat tamamlanmadan yarıda kesildi. Amerika, Kıbrıs’a yapılan müdahaleden sonra, kendisinin Türkiye'ye verdiği savunma maksatlı silahların harekatta kullanılmasını bahane ederek;

18 Aralık 1974’te de Temsilciler Meclisi’nin kabul ettiği 93-559 sayılı kanunla 5 Şubat 1975 tarihinden itibaren Türkiye’ye silah ambargosu uygulamaya başlar.

Ve ülke 4 yıl sürecek bir darboğaza girdi. İşte buradaki "şer" gözüken şey aslında bizim için "hayır" olacak şeylerin başlangıcı oldu.

✔Hayal gücü olan asla yalnız kalmaz

Türkiye’nin Bağımsız Bir Çizgi Arayış Yolunda Girdiği Çıkmaz: F35 vs S400

Ülkemiz bu harekat sonrası uluslararası arenada her yönüyle yalnız bırakıldı. Bu millet; kendi söküğünü kendisi dikmeye mecbur bırakıldı ve iyi ki de mecbur kaldı.

Nasıl yani?

dediniz duydum!

Bugün milli gururumuz olan, birçok teknolojik gelişmeye ön ayak olan, özel sektöre birçok konuda danışmanlık yapan Aselsan, Havelsan, Roketsan gibi kuruluşların temeli işte o dönemde, ülkenin söküklerinin dikilmesi için, ihtiyaçtan dolayı atıldı.

✔F-35 S-400 sorunsalı

Türkiye’nin Bağımsız Bir Çizgi Arayış Yolunda Girdiği Çıkmaz: F35 vs S400

Günün çözümlerini başka yerlerde aramak yerine geçmişe bakmanın faydalı olacağı aşikar. Bugün bağımsız bir çizgi arayış çabası, geçmişte nasıl var olduysa bugün de devam ediyor ve etmeli de. Bu uğurda onurlu bir duruştan ödün verilmemeli. Kesinlikle bugün dünden daha iyiyiz ve geçmişte o imkansızlıklarla bir şeyler başarabilen bu millet düne göre daha iyiyse, neden bugün de bu onurlu duruşu sergilemeyi başarmasın ki.

Akif'in de dediği gibi;

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım,
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım.
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım,
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Türkiye’nin Bağımsız Bir Çizgi Arayış Yolunda Girdiği Çıkmaz: F35 vs S400

Hoşça kalın🖐🖐

#asesyazdı

Türkiye’nin Bağımsız Bir Çizgi Arayış Yolunda Girdiği Çıkmaz: F35 vs S400
Türkiye’nin Bağımsız Bir Çizgi Arayış Yolunda Girdiği Çıkmaz: F35 vs S400
4
24
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • aerolite
  Güzel bir bence olmuş ama ben de olayı yakın takip eden birisi olarak kısaca durumu açıklamak isterim..
  Nato savunma sistemlerine entegre edilmiş silah sistemleri sadece NATO nun yani abd nin izin verdiği düşman silahlarını vurabiliyor.. Yani bir Nato gücünü vuramazlar.. yani mecbur kalındığında İsrail uçaklarını da vuramayız. Ama işin bir de gizli tarafı var ki Abd ve israil gibi ülkelerde bu kısıtlılık büyük olasılıkla yok. yani onlarla dalaşırsan onlar seni vurabilirler ama sen onları vuramazsın. Bu anlamda bünyanın en iyi hava savunma sistemi olarak bilinen Rus S400 sistemleri Abd ve yandaşı olanalra "artık ben gerektiğinde sizi de vurabilmek istiyorum" demek anlamını taşır ve açık bir meydan okumadır.. Zira nato nun Türkiye ye uzun yıllarca verdiği rol Irak, Suriye gibi ülkelerle baş edebilecek tarzda silah sistemleri verip ortadoğuda Abd n, in jandarmalığıydı. İşte bu S400 adımı artık yolların nasıl ayrılabileceğine, nasıl bağımsız bir savunma sistemi inşa etmek istediğimize giden net bir yoldur.. Abd ve yandaşlarının büyük sıkıntısının ana nedeni işte budur.
  Peki gelelim biraz da şu S400 ün nasıl oluyor da oluyor bu denli güçlü olabildiğine. Şimdi dünyada hava gücü denildiğinde abd, kara gücü denildiğinde almanya ve deniz gücü denildiğinde de akla İngiltere gelir. Rusya abd ile hava gücünde değil abd hava gücünü engellemede bir rekabete girmeyi seçti ki bence doğru olan buydu. Zira ileri teknolojideki abd hava kuvvetleri ile rekabet edebilmek için Rusya bütçesi yetersiz kalırdı. Ve onlar da çok çalışarak bu S400 leri geliştirdiler. Ki Abd onları kolayca topraklarında vuramasınlar diye. Ve bu S400 den çok daha iyisi olan S500 hava savunma sistemleri de mevcut ve Türkiye bunu da almak için gerekli girişimleri yaptı. Akp hükümetinin politikalarını genel anlamda tasvip etmesem de bu yapılanları son derece olumlu bulup destekliyorum...
  Görüş hala geçerli mi?
  • aerolite

   . Keşke diğer politikalarında da bu başarıyı yakalayıp ülkemizdeki ayrışmaların , kutuplaşmaların önüne geçme iradesini ortaya koyup ülke olarak her anlamda benzer bir gelişmeyi göstermemize olanak tanınsaydı diyorum.

  • aSeS_06

   Bilgilendirme için teşekkürler

  • aerolite

   Rica ederim... Umarım bir faydam olmuştur.

  • Hepsini Göster
 • Coolumsu
  Zamanında herkes Bülent Ecevit herkes kınamıştı, yok ekonomik krize soktu, yok çaldılar yediler gibi saçma saçma yakıştırma yapıldı. Ekonomisi yükselmekte olan Türkiye'nin ekonomisini Abd siyasi oyunlarla kötü gösterdi ve kaçınılmaz son ekonomik krize doğru sürüklendik. Ne oldu açlıktan öldük mü? Hiç bir şey kaybetmedik, sınırlarımızdan taviz vermedik. Kıbrıs'ın rum toprağı olması engellendi. Aynı durum şu an yine oynanıyor, belki şu an iktidar partinin yanlışları var doğru ama şu an aynı toprak savaşını Güneydoğu ve Doğu Anadolu için veriyoruz. Emin olun Türkiye'nin gelmiş geçmiş tüm liderleri fethullah gülen ve yandaşlarının Abd'nin menfaatlerine hizmet ettiğini biliyordu. Türkiye'nin istikrarı ve doğru zaman için susmak durumunda kalıyordu.

  Ayrıca merak ettiğim biri konu var, S400 anlaşmasında bildiğim kadarıyla s400 üretiminde eğitim görmek için mühendisler gönderilecekti. Ne oldu o iş?
  Görüş hala geçerli mi?
  • aSeS_06

   Bahsettiğin konu hakkında bilgim yok medyaya yansıyan bir haber de görmedim. teknoloji transferi sağlanacak zaten bu sebeple muhtemelen vardır eğitim gören.

  • Coolumsu

   Bu çok iyi bir şey, umarım gün gelir aynı teknolojiye ulaşırız

  • aSeS_06

   Umarım 👍

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşleri

 • Oneymiss
  Dediğin gibi Kıbrıs bir nevi dönüm noktası oldu. Çağlar boyu zaten siyasi, askeri, ekonomik yaptırımlara maruz kaldik ve hep kendi söküğümüzü dikmeye çalıştık.
  Enosis uğruna yapılanlar, işkenceler, sataşlar, eokanin yaptığı tüm iğrençlikler hep saklandı veya haklılar gibi gösterilmedi mi?
  1071 de giriş yaptığımız Anadolu ve öncesindeki varlığımız her zaman inkar edildi.
  Amerikanın politikası az çok belli. Dünyadakiher zenginlikte, varlıkta benimdr söz hakkım var. Emperyalizm bunu gerektirir zaten. Bkz. Yakin tarihi olaylara. Herşey Amerika üzerine. Çünkü ortadoğu, kuzey afrika salaklarla dolu.

  Amerikanın F-35 nde pek farkındalık yok. Rusyanin F-35 den çok daha kaliteli hayalet uçakları var. Amerikanın karşısında el pençe duran bir devlet ve hükümet adamı yok. Birçok şeyde de hadi ordan kızıl köpek de diyebilsek iyi olur.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Ararat344

   Amerika ne derse türkiye uymak zorunda

  • Oneymiss

   Herkes öyle düşünüyor. Kimse kimseye mecbur değil, zorunda da değil. Yanlış politika ve yönlendirmeden dolayı bağımlı hale gelirsin

  • Ararat344

   Yani şu an değil ezelden beri bağlıyız çünkü güçlü bir ülke degiliz

  • Hepsini Göster
 • Gmztnmz
  Umarım son alınacak karar ülkece hakkımızda hayırlı olandır. Dış seslere aldırış etmeden, bizim için hangisi daha önemli ise bir an önce alınsın. Bin kafadan binlerce ses çıkıyor.
  Yine güzel ve faydalı bir bence okudum, emeğine sağlık..
  Görüş hala geçerli mi?
  • aSeS_06

   Teşekkürler 🙏🙏

   Günaydın bu arada 😊

  • Gmztnmz

   Günaydın, gününüz güzel geçsin 😊

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

222
 • BildiginErkek
  BU sitede son zamanlarda okuduğum en güzel Bence.. Teşekkürler derken şu sorumdaki konuları da bu yazına eklemek isterim. Türkiye sıcak savaş ve ya ağır ambargolara mı hazırlanıyor? ↗
  • aSeS_06

   Teşekkürler soruna da baktım ayrıca içerik güzel kaliteli, şimdi uyumam gerek yarın detaylıca bakıp görüş bildireceğim iyi geceler dilerim🙏🙏

 • halilim123
  Cok güzel bir bilgilendirme olmuş.. Ama cogu kisi es gecmis bu yazini... KS de Türkiye iyi yolda deyince ilgi cekmiyor.. Türkiye kötü gidiyor deyince cogunluk bir kulp bulmak icin yarisiyor..
  • aSeS_06

   Ülkece iyi olduğumuza inandığım için bu etikette birileriyle dalaşmaktan ziyade vakit buldukça yazmaya çalışıyorum.

   Teşekkürler. Saygılar iyi günler

  • halilim123

   👍👍En iyisini yapiyorsun. Dogru bilgilendirme cok lazim KS icerisinde..

 • Damlakatre
  F35 i Türkiye kesinlikle almamalı... Bu uçaktan uzak durmalı... Donanımsal sorunlarını bırak yazılımsal sorunları o kadar fazla ki Türkiye bu işe girmekle büyük bir hata yaptı... Amerkanın envanterinde bile çok fazla yok bu uçaktan... Sadece donanmada belirli bir sayıda var onu da mecburiyetten koydular... onlarda zaten öyle bekliyor... Yanlış hatırlamıyorsam 2 tanesi de zaten düşmüştü...
 • son_türbülans
  Arkada mehter marşı da çalabilseymiş. Güzel bir bence :)
  • aSeS_06

   sen bir zahmet aç mehter marşını öyle oku.😊

  • Ortam müsait değil, şimdi kalkıp Amerikaya savaş açmayalım :D

  • aSeS_06

   Peki 😂😂

 • black_hat
  evet ikili çıkmaz türkiyenin acil olarak s400 gibi bir savunma sistemine ihtiyacı var ve bunu sağlayacak tek ülke rusya patriotlar deniyor amam iksii bam başka biri tüm hava sistemi için patriot nokto yeri korumak için diğer taraftan f35 ler var alternatifi yok ve kötüsü bizde bu projenin içinde olduğumuz için çıkarılırsa hem uçaklardan hem de ciddi bir gelir kaybından olacağız
 • kralkobrax21
  Bağımsız olmak istiyorsan fabrikalarını başkalarına satmayacaksın.
  Tank palet fabrikasını Katarlılara satmayacaksın.
  Tarımda dışa bağımlılığı ortadan kaldıracaksın.
  Enerjide dışa bağımlılığı en az seviyeye indirecksin.
  Dışarıdan sıfır gümrük vergisi ile gıda almayacaksın.
  Ülkenin para basan şirketlerini yabancılara peşkeş çekmeyeceksin ki ağımsız olasın, şimdiki iktidar yerli ve milli olduğunu ima ediyor ama yukarıda saydıklarımın hepsini bu iktidar yaptı.
 • süperbenn
  Ne zaman dış güçlerden koparız o zaman tam bağımsız sayılırızz.
 • ŤƏĐ_MÒSBÝ
  Bağımsızlık s400 almak değildir. Ülke o kadar zavallı durumda ki Amerikayı s400 almakla tehdit ettiğini zannediyor.

  Ben size bağımsızlık nasıl olur anlatayım. S400 ü de almazsın f35 i de. İkisinden de daha iyi ürünleri kendin üretirsin, kullanırsın.

  Bağımsızsan zaten kimse seni tehdit edemez. Amerika F35 satmam der satmazsan satma dersin. Rusya s400 satmam der satmazsan satma dersin. Eğer bugün bu şekilde tehdit ediliyorsak zaten bağımsız olmadığımız için.

  Bir ürün ithal etmeyi gidip de Kıbrıs Barış Harekâtıyla özleştirmek de bana göre saçmalığın daniskasıdır. Diyelim s400 aldık Amerikan uçaklarını tespit ettik. Sonra ne olacak? Yahu bir tane Rus uçağını düşürdük sonra dansöze döndük. Ilk başta vur emrini ben verdim diyen rte sonra pilot fetöcüymüş dedi. Rus uçakları zaten göz göre göre bizim hava sahamıza giriyor her gün bu yeni bir şey değil.
  • aerolite

   Öyle deme.. S400 kararı Abd için ciddi bir tehdittir ve zaten ne kadar ciddi olduğu da Abd nin yaptığı baskılardan rahatsızlıklarından da net belli.

 • scorpion026
  Ve bazıları sırf partiden ötürü bu yapılanlara bile mana buluyor
 • S-400 den yanayım
 • Slymnctn0101
  Emeğine sağlık kardeşim.
 • Gamzekrt
  Haklısın 👍
 • fafur
  Çok güzel ellerine sağlık.
 • Athenerostik
  önemli bir soruya yanit bulmuşsun ☺👏
 • Axato
  Türkiye candır
 • Abdullah677
  Evet çok doğru
 • sinanski
  s400
 • MagRipOgLu
  Çıkacak inşallah bu çıkmazdan
 • Leon26
  Paylaşım için teşekkürler
 • Ruhumafatiha
  S400
 • Gizli Üye
  S400'ün karşı çıkılmasının sebebi sisteme girmek falan değil, doğuda tüm dengeleri değiştirebilecek kapasitede. Asala terör örgütüyle ermeni kürt devletini kuramayan Amerika hâlâ doğudaki emellerini güçlendirmek için s400 alınmasını tabiki istemiyor. F35 yapmak gerçekten çok zor bir iş ama rusyanın desteğiyle belki mümkün o da rusyaya ne kadar güvenilir orası da bir muamma. Bindik bir alamete...
 • Gizli Üye
  teknik açıdan ikisininde artıları eksileri var ama ülke olarak çok dikkatli bir karar vermemiz lazım
 • Gizli Üye
  bağımsız olmak iyidir
 • Gizli Üye
  F35 şin çoğu parçası. Kawasaki. Mıtsubıshı
  • Gizli Üye

   F-16 da olduğu gibi

YÜKLENİYOR...