EFSANE TEMİZLİK

Vim

Zor Çıkan Lekeler ile Mücadeleden Vazgeçenin Lekesi Çıkmasın!

hoşgezeninhoşkalfası

Zorlukları severim diyenler burada mı? Kıyafetler, istemeden de olsa herhangi bir leke türünün gazabına uğruyor. Maalesef, bu lekeler diğer basit lekeler gibi değil. Onlar çok asildir ve tahtlarını kimseye kaptırmak istemezler, bu yüzden inatla orada bulunurlar. Zor çıkan lekeler için üretilen ürünler ise tam sana göre! Fondöten, mürekkep ve çimen lekesini takip eden dost görünümlü sarı lekeler, sadece su ile çıkmaz. Lekelere göre temizleme işlemine başladığında mutlaka bir selfie çek ve annene göster. Günlük hayatta sıkça rastladığın bu lekelerden kurtulma zahmetine girmeden önce, yapılması gerekenleri detaylı şekilde yazıyorum.

Fondöten sürmek senden, lekesini çıkarmak benden

Zor Çıkan Lekeler ile Mücadeleden Vazgeçenin Lekesi Çıkmasın!

Güzelleşmek için cilt kusurlarını kapatan ve yüzünün nur gibi aydınlanmasını sağlayan fondötenin yeri başkadır. Fondöteni sürmeye başlarken, Çılgın Bediş gibi hayallere daldın mı? Karanlık bir sahnede aniden bir ışık açılır ve kendini bir Broadway müzikalinde, baş dansçı olarak bulursun. O da ne, kostümüne fondöten lekesi bulaşmış! Hayalden gerçeğe geçiş dönemini atlattıktan sonra fondöten lekesi nasıl çıkar sorularıyla kafanı meşgul etmeye başlaman gayet normal. Bu lekeyi çıkarmanın iki kolay yöntemi var:

 • Gliserin, çözücü bir maddedir; bu sayede lekelerden kolayca kurtulabilirsin. Ufak bir kabın içerisine, yarıdan fazla olacak şekilde su doldur. Ardından birkaç gliserin damlası yeterlidir. Kıyafetinin fondöten lekesi bulaşan kısmını, hazırladığın sihirli suyun içine batır. 5 dakika bekledikten sonra nemli bir bez yardımıyla lekeyi çıkarmaya başla.
 • Tıraş köpüğü kullanmak dahice bir fikir olmalı. Tıraş köpüğünü, lekenin üzerine sıkmaya başla. Fazla sıkmana gerek yok, kullanmadığın diş fırçası yardımıyla sıktığın köpüğü iyice yedir. Nemli bez veya kağıt havlu ile kalıntılardan kurtul. Sonuç, mükemmel ve eğlenceli!

Eyvah, sarı lekeler beyaz çamaşırlarını istila etmeye hazırlanıyor!

Zor Çıkan Lekeler ile Mücadeleden Vazgeçenin Lekesi Çıkmasın!

Skandallara imza atmayı başaran sarı lekeleri her yerde görüyorsun, değil mi? Bu lekeler, mekanın sahibini zorla yerinden eden beyaz çamaşırların kabadayısıdır. Deodorant gibi ürünlerin terlemeyle girdiği savaşın sonunda, mutlaka bu sarı lekeleri görürsün. Kumaşa ve cildine zarar vermeyen yöntemlerle, beyaz çamaşırlardaki sarı lekeler nasıl çıkar bir bakalım.

 • Beyaz sirke ile iyi geçinmelisin çünkü zor günlerdeki en iyi yardımcıdır. Çamaşır makinesinin yıkama bölümüne deterjan ekledikten sonra yarım su bardağı beyaz sirke ilave et. Lekeler kaybolduktan sonra diğer çamaşırlar da ''Biz de temiz olduk, bizi de sev!'' der gibi sana bakar.
 • Karbonatı unuttum sanma, onun varlığı sana büyük bir armağan! Bir miktar karbonatı lekeli bölgeye serp ve üzerine biraz limon damlat. Gördüğün köpükler hijyenin yansımalarıdır. 1 saat sonra çitile ve bol su ile durula.
 • Soğuk su ve sütle yapılan anneanne yöntemini duydun mu? Bir su bardağı soğuk su ve sütün içine bol bol buz kalıpları ilave et. Lekeli çamaşırı, bu karışımın içinde buzlar eriyene kadar beklet ve sonra çamaşır makinesine at. Bu soğuk malzemeleri, sıcak yaz günleri için harika bir içecek olarak da değerlendirebilirsin.
 • Tuzun marifetleri kendini burada da gösteriyor. Lekeli bölümü ılık su ile ıslat ve üzerine biraz tuz dök. Sabırla 1 saat bekledikten sonra güzelce çitile ve sonra bol su ile durula.

Mürekkep balığının en yakın akrabasına geçit verme!

Zor Çıkan Lekeler ile Mücadeleden Vazgeçenin Lekesi Çıkmasın!

İnadıyla meşhur mürekkep lekesi seni bıktırdı mı? Nereye gitse kimse sevmez onu. Mürekkep balığından dolayı deniz altında bile uzantıları var! Mürekkep lekesi nasıl geçer diye dert etme, sadece anlatacaklarımı uygula!

 • Mürekkep lekelerine ilk müdahaleye kağıt havlu ile başlamalısın çünkü sıcak su, lekenin hızlıca yayılmasına neden olur.
 • Mürekkep lekesi halının üzerindeyse, nişasta ve sütü macun kıvamına getir ve lekenin üzerine sür. 2 saat sonra kuruyan karışımı peçete yardımıyla alabilirsin.
 • Kıyafetlere bulaşan mürekkep lekesi için sirke ile nişastayı macun kıvamına getirmelisin. Macun kuruduktan sonra bu bölgeyi diş macunu ile fırçala ve bol su ile durula.


Çayır çimen geze geze kıyafetlerin yeşerdi

Zor Çıkan Lekeler ile Mücadeleden Vazgeçenin Lekesi Çıkmasın!

Piknik yapmak, yeşil alanlarda oturup kitap okumak veya eğlenceli oyunlar oynamak senin de hakkın. Peki, doğa manzaralı tablolara dönen kıyafetlerindeki çimen lekelerine ne demeli? Bunun da çözümü çok basit. Peki çimen lekesi nasıl çıkar, denemeye hazır mısın?

 • Taze çimen lekesini beyaz sabun ve soğuk su ile yıkarsan kaybolduğunu görmen mümkün.
 • Kuruyan çimen lekesi hemen çıkmayabilir. Kirlenen kot kıyafetlerini önce ısla ve deterjanla ovala. Çamaşır makinesinde yıkandıktan sonra çimen lekesinden kurtulursun.
 • Beyaz kıyafetlerinle beraber deterjan ve çamaşır suyunu sıcak suyun içine ekle. Biraz beklettikten sonra sirkeli suyla iyice durula. Artık, bu çözüm sayesinde özüne dönmeyi başaran beyaz kıyafetlerini keyifle izleyebilirsin.
Zor Çıkan Lekeler ile Mücadeleden Vazgeçenin Lekesi Çıkmasın!

Leke türlerine uygun temizleme işlemlerini öğrendiğine göre kıyafetlerinde hangi leke çıkarma yöntemlerini tercih etmeyi planlıyorsun? Kimsenin bilmediği yöntemlerin var mı?

Zor Çıkan Lekeler ile Mücadeleden Vazgeçenin Lekesi Çıkmasın!
2
4
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

24
 • OjeliKadın
  Ne yaparsam yapayım, o eşya eskisi gibi olmuyor sanki. O yüzden leke bırakmamaya özen gösteriyorum 🌺
 • 3KANKİTOLAR
  Güzel bir paylaşım olmuş✔👍
 • necati3459
  güzel paylaşım
 • bugencyazar
  çok güzel konu
 • Asabimen
  G ü z e l'di :D
 • Gizli Üye
  Lekelerle mücadeleden vazgeçmemeliyiz.
YÜKLENİYOR...