Yurdışına çıkmak istiyorum, nereden başlamalıyım ve ne kadar sürer?

Gizli Üye
Arkadaşlar merhaba, küçüklüğümde filmlerde ve dizilerde gördüğüm hayatı kıskanarak başlayan Avrupa ve Amerika sevdam, büyüdüğümde ise yavaşça ekonomik ve sosyal sebeplere kaydı. Her forumu araştırdım fakat bir bilgi bulamadım -ki kesin olarak bir cevabı olmadığını biliyorum ama bu soruyu sormamın sebebi içimi dökmek istemem de olabilir-. Gelelim soruma, yurtdışında yaşamak istiyorum. Üniversite 2. sınıf öğrencisiyim. Türkiye'nin en iyi 5 üniversitesinden birisinde bilgisayar mühendisliği okuyorum ve boş vakitlerimde olabildiğince kendimi geliştiriyorum. Beni tedirgin eden şey ise mezun olduğumda Türkiye'de iş bulmak zaten zor iken kolayca yurtdışına çıkamayacak olmam. Bu benim için geçici bir heves veya tutku değil, kesin olarak bunu yapmak istiyorum fakat iş buldum, deneyim kazandım, kendimi gösterdim derken 10-15 hatta 20 yıl bile sürebileceğini düşünüyorum ve ben bu hayalimin içimde ölüp gitmesini istemiyorum. Sizce bu süreci nasıl hızlandırabilirim? Kültür şoku yaşamak ve deneyim edinmek için Erasmus ve WAT yapmayı düşünüyorum bunların dışında ne yapabilirim? Bazı global firmalar yurtdışındaki şubeleriyle eleman takası yapıyormuş, kendimi nasıl ön plana çıkarabilirim?
Yurdışına çıkmak istiyorum, nereden başlamalıyım ve ne kadar sürer?
1
5
Görüşünü yaz