Ülkede en gözde mesleğin memurluk olmasının nedeni nedir?

Memur olayım diye kendimizi paralıyoruz, özellikle de gençler. Memur da memur. Olanlar da şikayetçi gerçi sürekli eylem yapıyorlar ama biz onlara da kızıyoruz. Madem memnun değilsin bırak falan diyoruz mesela. :)
Ülkede en gözde mesleğin memurluk olmasının nedeni nedir?
Memuriyetin bu kadar çok tercih edilme sebebi sırf geliri mi? Ya mutlu olmazsak oraya gelip gitmekten mesela, nasıl olacak? Bunu isteyenler vizyonsuz mu, geçim sıkıntısı mı çekiyor?

0|2
4682

En İyi Erkek Görüşleri

• Annesi ve babası memur olan biri olarak yazıyorum.
    Öncelikle geçmiş yıllara dönelim.
    Geçmişte türk insanlarında , vizyon olmasına rağmen , ne bunu gerçekleştirecek bütçe , nede imkan vardı. İnsanlar kendilerini bir yere kapaklayıp , geçim derdinden kurtulmak istiyordu.
    Şimdiye döndüğümüzde , siyasal anlamda bir şeylerin değiştiğini söyleyen liderler olmasına rağmen pek bir şey değişmedi. Hala aynı sıkıntılar devam ediyor. İnsanımız vizyon ve misyon sahibi kişiler olmasına rağmen , tek düşündükleri üç kuruş para ile ev geçindirmek. Bu yüzden en kolay kaçış yolu olan memurluğu seçebiliyorlar. Nasıl olsa sabit bir gelir deniyor. Arkan devlete yaşlı olsada , aslında bilmiyor ki , devlet yeri geldiğinde özel sektörden daha katı.
    Partizan olarak konuşmuyorum , bunlar gerçekler.
    İnsanların kafasında , kendi fikirleri ve hayalleri yok mu sanıyorsunuz? Ah neler var bilseniz..
    Önü açılmayan gençlik , eğitimi bitik seviyede olan bir toplumdayız. Konuşulacak çok şey olmasına rağmen , konuşması yasak olan bir ülkede yaşıyoruz.
    Memurluk iyi bir geçim kaynağı görülmesine rağmen , sabit maaştan öteye geçemiyor.
    Memur istemez mi , dünyayı gezsin. ? 3 bin TL maaş ile ancak yıllar içinde evini belki alır belki alamaz. Ne dünyayı gezmesi? Evlendiğini farz etsek iki memur toplam 7 bin TL bile alsa, sadece evini çok iyi bir şekilde duzer ve evini alır. Ötesine geçemez. Halbuki tüm insanların , dünyayı gezmesi , yeni kültürler tanıması , lüks bir hayat sürmesi gerekmez mi? İlla politikacı mı olmak gerekir? Benim belediyede çöpçülük yapan vatandaşım ile , doktorumun arasında hiç bir fark yok.
    O yüzden evet. Geçim sıkıntısı diyebiliriz.

3|0
    0|0
    • Ya kesinlikle katılıyorum memur da atla deve kazanmıyor 3 bin 4 bin 5 bin... Hayat standardı için zaten olması gereken miktarlar bunlar, çoğumsamıyorum asla. Sadece diyorum ki, o miktarlar insanı mutlu etmiyorsa ve işten de tatmin değilse, bu kadar genç neden memur olayım diye yırtınıyor? Bu üzücü biraz. Hani biri gitsin sporcu olsun, biri heykeltraş olsun, biri dizaynır olsun, biri büfeci olsun... Ama hepsi çalıştığı için yaşamaya yeterli para kazansın.

• Aslına bakarsanız abartmadan konuşacağım. Ülkemizde , çekirdek bir aileye yetecek olan aylık gelir 10 bin TL dir. Eğer benim çalışan ailem 2000 TL ye asgari ücretle çocuk geçindirmeye çalışıyorsa , ne memurluk ne de doktorluk kurtarır o ulkeyi.

• Üçüncü derecenin birinci kademesine düştüğünüzde "yeşil pasaport" almaya hak kazanmak için.
    Sığ hayallerin insanları. En azından Türkçe bildiğini umduğum kişidir. Tembeldir. Yarına garanti ister. Takdir istemez. Cennete gitmek ister ama ölmek istemez. Para kazanmak ister ama çalışmak istemez.
    Hayatında dikiş tutturamamış, fazla zorlanmaya gelemeyip hemen kayışı koparmaya meyilli, parayı ideallerine tercih eden insandır. Memur olup yatışa geçmek isteyen kişilere ithaf ediyorum. Hakkıyla memurluk yapanlar, sözüm meclisten dışarı...
    Memurluk basitçe zihniyet işidir. ''devlete sırtımı dayadım rahatım bundan sonra'' kafası yerine ''devlet malını mülkünü bize emanet ediyor'' kafasında olunması gerekendir.
    Memur olmak istiyorum, evet memur olmak istiyorum, rutine bağlamak, garantici olmak istiyorum, zira aksiyon hiç bana göre değil...

2|0
    1|0
    • Çok haklı bir görüş, teşekkür ediyorum. Herkes yapacağı işin kalitesini düşünmeden, ben buna ne katarım demeden ya da kendime ne katarım demeden atlıyor. Bu insanların hepsi üzücü ama bulanık olmayan bir hayatı tercih etmek zorunda bırakılıyorlar.

• @Bengeldim321
      Brüt Asgari Ücret 2.558,40 ₺
      İşveren Maliyeti Teşviksiz
      SGK İşveren Primi %20,5 524,47 ₺
      İşsizlik İşveren Primi %2 51,17 ₺
      Toplam İşveren Maliyeti 3.134,04 ₺
      İşveren Maliyeti Teşvikli
      SGK İşveren Primi %15,5 396,55 ₺
      İşsizlik İşveren Primi %2 51,17 ₺
      Toplam İşveren Maliyeti 3006,12 ₺
      İşveren Maliyeti Emekli
      SGK İşveren Primi %24,5 626,81 ₺
      İşsizlik İşveren Primi %0 0
      Toplam İşveren Maliyeti 3.185,21 ₺
      Evet çok haklısın az alıyor keşke daha fazla alabilse ama Baban 2800 lira alıyor ise işverene maliyeti 5000 liranın üzerine çıkıyor. İşveren nasıl daha fazla versin. Bence bura da vergiler devlet konuşulmalı. Zaten konu başlığı dışın da

• Vergiler iş verene de çok bize de erkek kardeşim okuldan mezun oldu işsiz babam gss ödüyor geçenlerde elektrik faturası geldi faturada 108 liralık elektrik kullanmışız vergilerle birlikte gelen fatura 280 lira internet de 75 lira geliyor su da bir 120 lira falan geliyor. Böyle ama şu var iş verenler ödedikleri vergiden fazlasını kazanıyorlar sadece babamın çalıştığı departmanda onunla birlikte 50-60 kişi çalışıyor. Onun dışında 2 fabrika daha var. Yani kazanmasalar vergiler zor gelse bu kadar işçi çalıştırmazlar bir de kullandıkları makineler de iş yerinin kendine ait yani kiralık falan da değilmiş. Olan çalışana emekçiye oluyor. Ben öğretmenim özel sektörde benim gibi arkadaşlarım var 3 aylık denemenin ardından 1800 lira veriyorlarmış 5-6 sene çalışınca 2500-3000 lira falan veriyorlar. Beğenmiyor musun diyeceksin ama devlette çalışsam o parayı 3950 lira olarak daha başlar başlamaz alıyorum. Bir de özelde öğrenci beğenmezse ya da herhangi bir şeyi beğenmezlerse çıkartabiliyorlar bir arkadaşım girdiği okul iflas etmiş nasıl olduysa artık 2 aylık maaşını alamamış ve okul haczedilmiş bunlar da öylece kalakalmışlar.

En İyi Kız Görüşleri

• Memurların yasal hakları, çalışma süreleri, gelirlerinin iyi kötü bir seviyede olması çekiyor insanı tabii ama çok vizyonlu bir iş değil elbette. Tabii bunu öğretmenler, doktorlar vs. için söylemiyorum normal memulrlar için söylüyorum.

Ancak bugün birçok kişi bu işi elinin tersiyle itebilecek durumda değil. Keşke özel veya devlet ayırmadan herkese eşit haklar tanınan bir sistem olsa. O zaman belki de gençler daha faydalı olacakları iş kolları tercih edecekler.

1|0
    0|0
    • Evet keşke özel sektörde de benzer şartlar sunulsa... Çalışanın seçme tercihi olsa.

• gelirle alakası yok çalışma saatlerinin belli ve özel sektöre göre az olması. bir de ailesel ve toplumsal baskı var memursan bil ki hayırlı evlatsın onların gözünde..

1|0
    0|0
    • Ben de memur kadar calısıyorum mesela ama gene de ailem memur ister. Çok garip bence.

• onların tarafından bakınca hak verdiğim noktalar çok yarının garantisi yok özel sektörde. ki en son benimde başıma geldi saçma bir nedenden çıkarıldım.. memurluk ise hem rahat hem ilerisi için garanti meslek.

Benzer Sorular

Senin görüşün var mı?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

4480
  • Özel sektör de iş sürekliliğinin garantisi yok ve işçi haklarını doğru düzgün vermiyorlar %90ı ve emek sömürüsü hat safhada. Ama memurluk öyle mi? değil işin belli yaparsın alırsın maaşını kafa rahat. Hatta yapmayanlar bile alıyor maaş. Yüz kızartıcı suç harici atılmazsın kolay kolay. Özel sektör de bir krizde tehlikeye girersin hemen veya da ayağını kaydırmak için uğraşan yağcılar vardır etrafında sürekli.

2|0
    0|0
    • Yani uzun lafın kısası, ülkedeki işverenler cimri ve şer-efsiz olup hak yediği için

• aynen özel sektörde işçi işçinin kuyusunu kazdığı için insanlar bir rahat mesaisini doldurup evine gidemiyor. Doğru tespitler.

• Yani o gene pek sorun teşkil etmez işini düzgün yapan biri için ama işverenin, her fırsatta haklarını yemesi maaşın azlığı falan sorun yani..

• İnsanların ruhsuz, hiçbir hayali benimsememiş, garantici ve tembel yapıda oluşu.

Götümü' devlete yaslayayım, herşeyim garanti olsun, öyle işe gider gelir, tayin aldırır vasat bir hayat yaşarım, arada tatile falan da giderim oh ne güzel diye düşünüyor insanlar.

Vizyonsuzluktan başka bir şey değil.

1|0
    1|0
    • Açıkçası hayatının merkezinde iş olmayan insanlar için doğal olsa da, ölene kadar aynı şeyi yapma düşüncesi beni boğuyor. Yani memur olmanın geliri garanti tamam, onun dışındakiler ne? Bence çok acı.

• Özel sektörde patronlar tanrı gibi bize hükmettiği için herkes memur olmaya çalışıyor. Ben öğretmenin 2 yıl oldu mezun olalı. Ben şimdi özelde bir koleje girsem bana verilecek maaş 1800 lira falan asgari ücret zamlandı ya onu vermiyorlarmış. Ama 1800 lirayı da hemen vermiyorlar önce 3 ay falan deneme süresi oluyor. Para veriyor mu vermiyor mu bilmiyorum çoğu vermiyormuş. Sonra 3-4 sene ya da 5 sene falan olunca 2500-3000 arası maaş veriyorlarmış özel derslerle birlikte oluyor bu. Bu kadar az maaş veriyorlar bu da yetmez cumartesi günleri bile çalıştırıyorlarmış. Haftada 1 gün tatilim varmış. Yazın ne kadar verdiklerini bilmiyorum. Ama ben devlette öğretmen olsam şimdi verecekleri maaş en az 3000-4000 arası olacak cumartesi pazar tatilim olacak. yazın kışın sigortam yatacak ikramiyelerim olacak. Kıdem tazminatı alacağım emekli olacağım zaman. Yazın tatilim de olacak. Şimdi bana diyecekler ki yan gelip yatıyorsunuz devletin sırtında boşuna yüksün diyecekler e madem öyle çocuk başına senelik 8-10 bin lira verip de özel okulda okutabilecek misin? Sonra yok tatilimiz fazlaymış bilmem ne olmasın tatil yaz tatilleri iptal olsun eğitim 16 sene sürmesin amerikada millet ilkokuldan sonra liseye başladığında 4 yıllık sürede üniversite mezunu oluyormuş. Eğitim fuarında öyle dedi biri liseyi orada okuyunca 4 yıllık sürenin içinde aynı anda üniversite de bitirebiliyormuş. Gençleri okullarda tutmasınlar. İşsizliği geciktireceğiz diye. Öğretmenler yaz tatili yapacaklarına yapmasınlar.

0|0
    0|0
  • Şimdi güzel bir soru güzel bir cevap lazım.
    1. sebep insanlar tembel. memuriyette özel sektör gibi çalışmazsın daha az emek harcayıp daha çok para alırım düşüncesi. (ülkenin ileri gitmemesinin sebeplerinden birisi)
    2. sebep. Özel sektörün işki hak ve hukukunu gözetmemesi. İzin, maaş çalışma koşulları ve süreleri görev tanımı v. b.

Her ikiside olabilir.

0|0
    0|0
  • Genelinin yoksul ve orta direk olması. Bak bakalım mühendis avukat doktor mimar çocuklarına kaçı memur zihniyetine sahip. Şahsen böyle gişede fatura al aylık 10000 dicekler çalışırsam şerefsiz. Ben daralıyorum. Kalıplar bana göre değil. Memur kafası yok bende.

1|0
    0|0
  • Dolgun ve düzenli maaş
    Düzenli çalışma saatleri
    Haftasonu izni
    Yıllık izin
    Doğum izni, ikramiye gibi avantajlar
    Devlet güvencesi
    Cok çalışıp performans göstermene gerek yok iyi yap kötü yap üzerinde bir baski yok
    Eğer küçük bir ilçede falansa istediğin saatlerde işe gidip gelebilirsin

Ve daha bir sürü şey şimdilik aklıma gelenler bunlar

0|1
    0|0
  • Memuriyetin tercih edilme sebebi, güvence olması, düzenli olarak maaşın yatması, izinlerin olması, hak konusunda daha ideal olması, çalışma saatleri ve bir çok olanak...

Tabi dışarıdan göründüğü gibi de olmuyor.

cut.

0|0
    0|0
  • En azından düzenli bir gelirin var ve belli bir zamandan sonra emekli olup ayrılıyosun yani iyi kötü bir şekilde aç kalmadan hayatını devam ettireceğini biliyosun en azından işinin bir kesinliği bir garantisi var. Benim şahsi düşüncem. Bu arada bende memur olayım diye kendimi paralayanlardanım

0|0
    0|0
  • Yaşamak istiyorsan 2 şansın var. Torpilliyse yaşarsın, torpilli değilsen o kpssde köpek gibi sürünüp en yüksek puanı da alsan torpil uğruna harcanmayı göze alarak memurluğa çabalarsın. Başka yolu yok. Özeller bilmem neler hep battı. Ekonomi yerlerde. Paranın kaynağı sadece devlet. bir tek orda para günü gelince aksamadan yatıyor. Diğerleri muamma

0|0
    0|0
  • Basit bir örnek vereyim mesela hastanede devlette çalışırsan 1 gece çalışınca 2 3 günlük tatilin oluyor ve normalden fazla para alıyorsun.. Tabi basit bir meslek değil ama herşey genel hatlarıyla belli özeldeki birçok sıkıntıyı yaşamıyorsun vs vs.. Tabi olumsuz yanları da vardır ama bence daha garanti oluyor.

0|0
    0|0
  • Tatili var, izni var, bir sürü imkanı var.
    Özel sektörde hangi iş veren 4 ay falan doğum izni verir?
    1 mayıs işçi bayramı güya ama özel sektörde çalışan çalışıyor veya diğer resmi tatillerde.
    O yüzden memurluk gözde. Özelde sigortanı tam yatırmazlar. Mesela bedelli askerlik için 3 hafta gitsen bir bakmışsın işin yok ama memurlukta öyle mi?

1|0
    0|0
  • Ya pardon da kime göre bana göre en gözde meslek değil ayrıca o polislerin çoğu polisliklerini o kadar da ii yapmıyor emin olabilirsin zaten yarısı kız düşürmek için

0|1
    0|0
    • kpss'ye her yıl milyonlarca insan başvuruyor o bakımdan gözde.

• Tamam da herkese göre de Gözde değildir mesela bazılarına göre hatta çoğunluğa göre ünlüler falan daha dikkat çekiyor ve daha Gözde görünüyor az çok.

• İşsizliğin bu kadar yoğun olduğu ülkede asgari ücretle çalışıpda işci haklarının çoğuna sahip olanayan insanların memur olma hayalleri olması gayet normal şayet ki herşey yolunda giden bir ülke olsa birileri mühendisde olmak ister ki ben mühendislik okumama rağmen bir gelecek göremiyorum sebebi budur

1|0
    0|0
  • hani 90 lar kötü diyorlar ya onlar bok yemişler hertürlü 80-90 lar 2001 e kadar bolluk vardı akp geldi memurların hüviyeti arttı zaten 10 memurdan iş yapan 2 si gerisi haketmiyor aldığını özel sektörde kar para kazanma yok onlarda geçinmek için vergiden algıdan çalıyorlar dolandırıcılık arttı para kazanmak çok kolay ama ya kaçakçılık yapacan ya dolandırıcılık bitmiş bir ülkeyiz bu krizden kurtulmak için zenginden alıp fakire verip dengeyi sağlamak lazım suriyelilerde si... rip gitmeliler

1|0
    0|0
  • Özel sektör para vermiyor çünkü en düşük memur maaşı o da lise mezunu 3 bin tl

2|0
    0|0
    • haklısın, insanlar da haklı ama 20 yaşındaki birinin memur olayım da dosyalara gömüleyim hayali beni üzüyor.

• Tr gerçeği başka çaren yok

• Bence asıl iş ticarette. İnsanlar düzenli maaş ve sigortası var diye devlet memurluğunu gözde hala getirmiş. Ticarette çok daha güzel gelir var ve de işinin patronusun çok çok daha güzel (Ticarette bereket var👌👌👌)

0|0
    0|0
  • Sırtını devlete sabit bir yere dayayınca güvende hissediyorlar. Kendini bildiğin sürece kovulma gibi bir olayın yok. Saatlerin belli, yaptığın iş belli, biraz da daha rahat olacağını düşünüyorlar bence.

0|0
    0|0
  • Memur=garanti maaş..
    Ama memur=tüketen..

Memur’un bu ülkeye üretim anlamında kattığı hiçbir şey yok..

Bana kalırsa, sanayideki bir çırak bile memurdan daha değerli..

Öğretmen ve polisler de memur..
    Buna hizmet sektörü denilir.. Üretmezler..

Bu ülkeye, bu vatana bişeyler katmak isteyen, memur olmaz, olmamalı..

Ama bakıyorum üniversite gençliğine, mühendis mezunu bile memur olmak için deli gibi KPSS’ye hazırlanıyor..

Bu kadar kolaycı olmayın arkadaşlar..
    Kendini geliştiren, sıradan bir mühendis mezunu bile 5 yılda memur maaşının en az 2 katını kazanır.. 5 katı kadar da ülkeye katkısı olur..

Küçük düşünen ve kolaycılar memur olmayı tercih ediyor..

#Vesselam

2|1
    0|1
    • Biyoloji üzerine biyomühendislik okudum işsizim. Mecburum. Başka yol yok. Devlet bana 50.000 tl verse git doktoranı yap ben de sana iş bulayım, sen çalış bana öde dese seve seve yaparım. Doktora yapmak için param yok :/ yapsam bile iş garanti değil.

• Afrin`de savaşan askerler devlet memuru. Bu da bir gerçek.

• Özel sektörde azıcık bir maaş için insanın suyunu çıkarırlar ben yoruldum çalışamıyom dersen de dinlen demezler kapının önüne koyarlar ama devlette öyle mi ister çok çalış ister az çalış aynı maaşı alırsın gün içinde fazla yorulmazsın eve dinç gidersin haftasonun boştur gezebilirsin özel sektörde ise hem izin sıkıntıli hem haftasonundaki günün bir tanesi olmaz

0|0
    0|0
  • O var birde tayin derdi var. Hiçbir zaman memuriyete heves etmedim. İstifa etme hakkın bile yok. Birkere çıkarsan birdaha almıyorlar. Kendisini iyi yetiştiren daha iyisini yaşayabilir

1|0
    0|0
  • gecen adlıyeye gıttım magdur olanlar dertlerını anlatıyor veznede kımse yok herkes pc basında derdını anlatana yuzunu bıle cevırmeden yardımcı olmaya calısıyorlar

0|0
    0|0
  • kadrolu ve maaşı özel sektör memurlarına göre iyi
    resmi ve özel bayramlarda tatil
    Maaşını almama durumun yok
    Ve biraz da fazla rahat ve boş çalışıyorsun ( çoğu memurlukta hepsi değil)

0|0
    0|0
  • Korkak, tembel ve cesaretsiz kesimin oldugunu düşünüyorum. Boşuna kendilerini koreltiyorlar, gün gelecek bu ülkede memurlar maaşlarını tam değil ayda 2 taksit ile alacaklar.

0|0
    1|0
  • Bence tercih edilmesinin tek sebebi işinin garanti olması diğer meslekler gibi acaba işten atılırmıyım korkusu yok düzenli maaşını alıyosun diğer işlerde zor dönemler oluyo paranı alamadığın zamanlar oluyo

0|0
    0|0
  • Itaatkardir. Ne verilirse onu alirlar ne istenirse onu yaparlar. Kuzu gibiler..

0|1
    0|0
  • Garanti maaş, işten atılma derdi yok. Ben bundan 15-20 yıl önce hatırlıyorum, televizyon programlarına telefonla bağlananlara mesleğini soruyorlardı memurum diyene Allah başka dert vermesin diyorlardı. Şimdi durum bu.

1|0
    0|0
  • Para garanti, sigorta garanti, zam garanti, iş garanti, tatiller garanti..
    Daha n'olsun?

2|1
    0|0
  • Vizyonsuzluk olarak nitelemek ağır oldu. Aslında vizyon sahibi olanların memur olması taraftarıyım. Ondan sonra çocukları sevmeyen bir anaokulu öğretmeni yetişmez bu ülkede

0|1
    0|0
  • özel sekör ücretli çalışsanşar eziliyor sosyal hakları olmadan iş garantisi olmadan eziliyor. ücretli çalısıp en garanti rahat iş memurluk sonra onlarda ağlıyor zam zam diye

1|0
    0|0
  • kardeşim özel sektör adam olmadığı için böyle ben güvenlik soruşturması aşamasında bekleyen kadroluyum siz düşünün Allah kurtarsın

1|0
    0|0
  • nispeten iyi bir gelir, iş stresi yok, patron dırdırı yok, atılma/maaşı alamama riski yok, haftasonu tatilleri ve özlük hakları üst düzey. Bu kadar

0|0
    0|0
  • Valla 😀hiç öyle bir beklenti işine girmedim şimdiye kadar kendim yatsam daha fazla para kazanıyorum

0|0
    0|0
  • Devletinde ya memurlugunun da ben emekciyim emegimi yiyen de ciban ciksin emi

2|0
    0|0
  • 8 5 çalışıp cumartesi pazar tatil özel gunler tatil maaşı kesin güvence var daha ne olsun

2|0
    0|0
  • Memurluk güzel 👍 hafta sonu tatil, devlet güvencesi, ara tatiller , saatin belli , ve çok ta aşırı yorucu değil.

0|1
    0|0
  • işin garanti olması bence, tatiller de aynı keza.. çalışma saatin belli esnek bir saat değil sonuçta

0|0
    0|0
  • Beyinsizlik. Jack Ma bu olayı maymun tasviriyle çok güzel anlatmış. Dilekçeyle başvurursanız bende tekrar anlatırım. :)

0|0
    0|0
  • Okullarin %90 i memur olarak adam yetirtiriyor da ondan.

0|0
    0|0
  • Aynı iş olmasına rağmen özel sektörde fazla mesai az ücret olması

0|0
    0|0
  • Maaşından ve sabit işinin olmasından ötürü ama paranın kıymeti kalmadı artık

1|0
    0|0
  • tam tersi esnaflık daha iyidir. vergi az. gelir çok. ağlamakta da üstlerine yok. 1 yıllık kazancımı 1 ayda kazanırlar.

1|0
    0|0
  • Ayyy hepsimi egolu olur yaaaa hepsi mi kendisini begenir...

0|0
    0|0
  • kolay kolay kovulmama olabilir her ay maaş tıkır tıkır yatar

0|0
    0|0
  • Kadro aldın mı tamam, sırtını devlete daya, emekli olana kadar kralsın. :D

1|0
    0|0
  • tembellikden dolayı, az çalışma tatil, masa başı, düzenli gelir vs. herkes kendisi için çalışıyor, ülke için çalışan yok ülkeyi düşünen yok

0|0
    1|0
  • İşini layığıyla yapan çok az çünkü. Zorla oturtmuş gibi tavırlar sergiliyor çoğu. Ve aşırı rahatlar.

0|0
    0|0
  • İş güvencesi var diyorlar ama bu da değişecekmiş yani devlet kapısı olmaktan çıkıyor memurluk artık. Eskiden memur olmak kolaydı şimdi çok zor.

0|0
    0|0
  • ekonomik şartları kötü ülkede en gözde meslek tabiki memurluk olur
    burası japonyamı
    veya almanyamı
    ekonomimiz yerlerde işte

1|0
    0|0
  • Gelecek garantisi olması veya piyasadaki belirsizlik. İkisi de aynı yere çıkıyor aslında.

1|0
    0|0
  • Herkes memur olamıyor.. al 85 puan da görelim... memurluğu küçük görenler için söyledim tani

1|0
    0|0
Daha Fazla
74
Yükleniyor...