Patronunuzun Güvenini Nasıl Kazanırsınız?

Sinirrr

İşe erken başla

Patronlar, işe geç gelmeni ve ofisten en son çıkan kişi olmanı umursamazlar. Gerçekten takdir ettikleri şey, vardiya saatine erken gelmendir. Bu, motive olduğunun, her sabah çalışmak isteyerek kalktığının ve şirket içinde yaptıklarının senin için gerçekten önemli olduğunun bir işaretidir. Bu da patronun fark ettiği bir şeydir: Eğer o ofisine vardığında, sen zaten günle yüzleşmeye hazırsan, puan kazanırsın.

İşini iyi yap

3 tür çalışan vardır:

Eve gitmeyi beklerken görevlerini istemeden yapanlar.
Düzenli ve doğru iş yapan ancak fazla çaba sarf etmeyenler.
İşini emek vererek yapan ve patronunun beklentilerini aşan kişiler.
Tahmin edebileceğiniz gibi ikinciler, üstlerinin saygısını ve güvenini kazananlardır.

Yeni bir işe girdiğinde iyi niyet göstermek mantıklıdır... Ancak iş rutini başlar ve birçok çalışanı etkiler. Bu nedenle aylar geçtikçe çabalar azalır.

Dolayısıyla; şirket ne olursa olsun çalışanların çoğunluğu işlerini gereğinden fazla doğru yapmaya çalışmıyor. Bu onların hakkıdır ama sonrasında patronunuzu ikna etmek ve istediğinizi almak zorlaşır.

UNUTMAYIN! Hayatta hak ettiğinizi alırsınız.

İşyerinde motive kalmak büyük bir zorluk olacaktır. Bunu başarmak başarının kapılarını açacaktır.

Çalışma alışkanlıklarını anlayın ve bunları kullanın

Başkalarının alışkanlıklarını bilmek, onların nasıl düşündüklerini anlamamıza ve dolayısıyla eylemlerini ve ihtiyaçlarını tahmin etmemize olanak tanır.

Onun hangi becerilere sahip olduğunu görün ve sizinkilerden hangisinin onları tamamlayabileceğini görün. Örneğin, eski kafalı biriyse ve yüz yüze veya telefonda iletişim kurmayı tercih ediyorsa, ona e-posta veya WhatsApp mesajı göndermekten kaçının.

Haftayı gözden geçirmek için her Cuma bir toplantı yapmayı seviyorsa, toplantıyı daha kolay ve daha verimli hale getirmek için her şeyin hazır olduğundan emin olun.

Patronunuzun Güvenini Nasıl Kazanırsınız?

Senden ne beklediğini bil

Sizden gerçekte ne beklediğini tam olarak bilmiyorsanız, patronunuzun güvenini kazanmak zor olacaktır.

Eğer pozisyonunuzda kısa bir süredir çalışıyorsanız (ya da bir süredir aynı şirketteyseniz ancak pozisyonunuzu geliştirmek istiyorsanız), onunla oturup bu konuyu konuşmalısınız.

İşin ilerleyişi veya kendisine iletmenizi istediği ayrıntılar hakkında ne zaman ve nasıl bilgilendirilmek istediğini ona sorun. Patronunuzla iyi bir iletişim kurmak, güçlü bir ilişki kurmak ve onun sizi sevmesi ve size büyük saygı duyması için çok önemlidir.

Patronunuzun Güvenini Nasıl Kazanırsınız?

Bilgi kaynağı olun

Birçok yönetici, kendileriyle çalışan insanları gerçekten önemsiyor ancak bunu gösteremiyor. Lider olmak zordur ve iyi niyet yeterli değildir.

Genel olarak, bir kişi bir şirkette ne kadar üst kademede yer alırsa, çalışanlarla ilgili neler olup bittiğini o kadar az bilir. Yöneticiler ve üstler genellikle işlerin nasıl gittiğini, çalışanların ruh halinin nasıl olduğunu, şirketteki bir değişiklik hakkında ne hissettiklerini vb. merak ederler.

Dolayısıyla patronunuzun güvenini kazanmak için, durumu değerlendirebilmesi ve uygun gördüğü değişiklikleri yapabilmesi için zaman zaman bu tür bilgileri ona iletmekten daha iyi bir şey olamaz.

Ancak ihbarcı olmamaya dikkat edin! Patronunuz, sevmediğiniz biri hakkındaki görüşlerinizi veya ofis dedikodularını değil, sağladığınız gerçek bilgileri takdir edecektir.

İnisiyatif alın

Şirketteki yeni projelere katılmak için gönüllü olun, ancak kendinize aşırı iş yüklemeyin.

Öncelikle tüm zorunlu görevlerinizi tamamlayacak zamanınız ve gücünüzün olması önemli, eğer verecek zamanınız ve enerjiniz varsa o zaman projeleri gönüllü olarak kabul etmelisiniz.

Bu patronunuzun gerçekten hoşuna gidecek ve dikkatini çekecek bir şey. Bunun için öncelikle işinizde verimli olmanız gerekir.

Patronunuzun Güvenini Nasıl Kazanırsınız?

Daha büyük hayal et

Hayatta iddialı hedefler koymazsanız, büyük bir şeyi başarmayı nasıl bekleyebilirsiniz? Bu durum özel hayatta da iş hayatında da geçerli. Patronların en çok takdir ettiği niteliklerden biri de budur: Her zaman daha fazlasını isteyen girişimci insanların yanlarında olması.

Sahip olduklarınızla yetinmek, şirket içinde daha yetkin ve/veya daha önemli biri olmayı hayal etmemek hakkınızdır. Ancak yıllarca aynı durumda kalma riskiyle karşı karşıyasınız.

Dolayısıyla, eğer gerçekten şirkette değerli bir çalışan olmak istiyorsanız, yeni hedeflere ulaşma konusundaki istekliliğinizi göstermeniz önemlidir. Bunu yapmak için SMART yöntemini kullanmanı öneriyorum.

Patronunuzun Güvenini Nasıl Kazanırsınız?

Sorunlara çözüm arayın

Karar verme yükünü patronunuza veya ortaya çıkan her yeni soruna her zaman bir çözüm bulma zorunluluğunun yükünü bırakmayın.

Patronunuzu ikna etmek ve çalışma dosyanıza puan kazandırmak için sadece bir sorunla karşılaştığınızı belirtmeyin. Sorunun en kısa sürede çözülmesi için öneri ve çözümler sunun.

Bu şekilde yöneticiniz inisiyatif sahibi olduğunuzu ve şirketin başarılı olduğunu görme arzunuzun olduğunu görecektir.

Patronunuzun Güvenini Nasıl Kazanırsınız?

Patronunuza sadık olun

İşinizde kararlı ve dürüst olmanız, profesyonel ortamınızda size iyi bir itibar kazandıracaktır. Ancak size onun en saygın çalışanları arasında bir yer kazandıracak olan şey patronunuza olan sadakatinizdir. Akılda tutulması gereken 3 kural:

Eğer onunla bir sorununuz varsa, iş arkadaşlarınızla onun arkasından konuşmak çok kötü bir fikirdir.
Herhangi bir anlaşmazlık varsa, herhangi bir yanlış anlama yaşanmadan önce patronunuzla şahsen konuşmak en iyisidir.
Saygılı olun ve konuşmayı gizli tutarak ve kimseye söylemeyerek sadakatinizi gösterin.
Bu şekilde yöneticiniz sizin ne olursa olsun güvenebilecekleri biri olduğunuzu görecektir.

Zayıf yönlerinizi ortadan kaldırın ve güçlü yönlerinizi geliştirin

Son olarak, genel olarak konuşursak, yalnızca daha iyi bir çalışan değil, daha iyi bir insan olmak için kendiniz üzerinde çalışabilirsiniz. Bu kolay değil çünkü kendinize doğru soruları sormanız, cevaplarını bulmanız ve iyi alışkanlıklar edinmeniz gerekiyor. Ama irade ve sabırla bu mümkün! Neden (benim gibi) :p :D profesyonel bir koçtan destek almıyorsunuz?

Patronunuzun Güvenini Nasıl Kazanırsınız?

Sevgilerle..

Sinirrr..

Patronunuzun Güvenini Nasıl Kazanırsınız?
12 Cevap