ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ & KARİYER

Bilişim İle Alakalı Alternatif Bölümler Nelerdir?

Bilişim bölümleri denince insanın aklına çok klasik olan bilgisayar & yazılım mühendisliği, bilgisayar öğretmenliği ve bilgisayar programcılığı geliyor. Her yıl binlerce mezun veren bu bölümlere alternatif olarak başka bir bölümde okumak isteyip yine bölümün bilişimle alakalı olmasını isteyenler için belki daha önce duyduğunuz ama bilgi sahibi olmadığınız, belki de hiç duymadığınız bazı bölümlerden bahsedeceğim.

Not: Tercih zamanı geçmiş bile olsa bu bölümlere, kontenjan açılması halinde ek kontenjandan girebilir veya lisans veya ön lisans fark etmeksizin, örgün eğitimde bir üniversitede okuyorsanız 2. üniversite kapsamında Anadolu üniversitesinin açık öğretim bölümlerine kaydolabilirsiniz.

Lisans bölümü olan Yönetim Bilişim Sistemlerinden başlayalım.

Bilişim İle Alakalı Alternatif Bölümler Nelerdir?

Lafı hiç uzatmadan bölümü kısaca açıklamak gerekirse, hem işletme hem de bilgisayar mühendisliğinin karıştırılıp harmanlanmış hali diyebiliriz. Birçok üniversitede bölümü var, ayrıca Anadolu üniversitesinin açık öğretim fakültesinde de mevcut. Açıktan okumak isteyenler için ideal.

Diğer bir lisans bölümü olan Bilişim Sistemleri Mühendisliği.

Bilişim İle Alakalı Alternatif Bölümler Nelerdir?

Çok fazla üniversitede bölümü olmasa bile, alternatif olarak güzel bir bölüm. Veri madenciliği, donanım, yazılım içeren ve wikipedia'daki tanımı ile ''Konusu bir organizasyon ve onun bilgi sistemleridir. Bilişim sistemleri, bir organizasyonun amaç ve hizmetlerini yerine getirmek için bilgi teknolojisinin kullanımına odaklanır.''

Gelelim ön lisans bölümlerine. İlki İnternet ve Ağ Teknolojileri.

Bilişim İle Alakalı Alternatif Bölümler Nelerdir?

Daha çok ağ yönetimi, sistem yönetimi gibi yazılım odaklı değil sunucu yönetimi odaklı bir bölüm. Eğer bilgisayar ağlarına merakınız varsa alternatif olarak güzel. Mezun olduğunuzda bilgisayar veya yazılım mühendisliği gibi bölümlere DGS'ye girerek geçebilirsiniz.

Diğer ön lisans bölümümüz ise Web Tasarım ve Kodlama.

Bilişim İle Alakalı Alternatif Bölümler Nelerdir?

Ben 4 senelik değil 2 senelik bilişim bölümü okumak istiyorum, bunun açıktan okunanı ve klasik olmayanı var mı diyenler için Web tasarım ve kodlama bölümü, adından da anlaşılacağı üzere webmasterlık üzerine kurulu. Yine Anadolu üniversitesinin açık öğretim fakültesinde bulunuyor. Üstelik DGS ile bilgisayar mühendisliğine geçmen mümkün.

Bilişim İle Alakalı Alternatif Bölümler Nelerdir?
3
2
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • KarmenNl

  Bilgisayar mühendisliği bu çağdan son ekmeğini aldıktan sonra meyili eğitimi iyiyse genetik bilimi (biyoinformatik ve genetik), bilişim web tasarımı, bitcoin danışmanlığı.. gider de gider çağrışımı yapıyor onun harici yüksek lisans yapmayan mezunlar ne yapıyor?

  • Kimisi kendisi tek başına çabalıyor, eğer iyi bir üniversiteden mezun ise yüksek lisans yapmadan da kendini iyi bir yere atabilir. İş görüşmesinde zaten hangi dilleri ne düzeyde biliyor test ediliyor. Yazılım sektörü, dolayısı ile bilgisayar mühendisliği asla bitmez.

En İyi Erkek Görüşü

 • velentino

  Emeğine sağlık güzel olmuş. Eskide kaldı benim için.

  • Aöf okumak için geç değil hocam :)

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

21
 • AURORA___

  Internet ve ag teknolojileri okudum. sadece pişmanlık çok basit düzey eğitimi begenmedim karsilamadi
  Iki yıllık bu bölümleri tavsiye etmiyorum ilginiz varsa kendinizde yaparsınız ☺

  • TekirHaHa

   Ddos engellemeyi öğrettilermi?

  • Ben de IAT okuyorum şuanda, pişmanlık felan değil. Seçtiğin üniversitenin eğitim kalitesine dikkat etmeliydin tercih etmeden önce. IAT çoğu üniversitede online olarak öğretim veriyor. Bilgisayar mühendisliğinden mezun olup iş görüşmesinde fire verip işsiz gezen dolu mühendis var. Hangi bölümü okuyrsanız okuyun kendinizi geliştirmezseniz bir işe yaramaz.

  • AURORA___

   Benim zamanimda sadece 2 unide vardi

  • Hepsini Göster
 • hayalllllllet

  Adli Bilişime gelin

 • burak_gunes

  Guzel calisma olmus

Yükleniyor...