Siz Değil Sınav Kaygısı Sizden Korksun!

1. Sınava farklı anlamlar yüklemeyin

Siz Değil Sınav Kaygısı Sizden Korksun!

Sınavı sadece sınav olarak görün, gerçekçi olmayan düşünce ve felaket senaryolarından uzaklaşın. Pozitif anılarınızı ve geçmiş başarılarınızı hatırlayın. Ümidinizi kaybetmeyin son ana kadar mücadele başarının anahtarıdır. Sınavda kimsenin beklentilerini karşılamak zorunda değilsiniz kendinizi zorunda hissetmeyin sadece kendiniz için yapın.

2. Elinizden geleni yaptığınıza inanın

Siz Değil Sınav Kaygısı Sizden Korksun!

Sınavda elinizden geleni yaptığınızı kendinize söyleyin. Güçlü ve zayıf olduğunuz noktaları iyi belirleyin ona göre stratejiler geliştirin. Eksiklerinize çalışmadıklarınıza takılmayın. 50 kitap bitiren de neden 100 kitap değil diyecektir fakat o anki psikolojiniz ortam ve diğer faktörlerle yarışıyorsunuz ve elinizde olmayan sebepler için canınızı sıkmayın.

3. Ekstra stresten uzak durun

Siz Değil Sınav Kaygısı Sizden Korksun!

Yapamadığınız yapmadığınız şeyler için başkalarını suçlamayın. Ekstra stres oluşturabilecek kişi ve olaylardan uzak durun. Sınavdan önce arkadaşlarınızla sınav hakkında konuşmayın unutmayın stres bulaşıcıdır. Öğrencilikten başka kimlikleriniz olduğunu hatırlayın. Aşırı stres kortizol salımıyla mantıklı düşünceyi engeller böyle durumlarda olayı düşünmek yerine başka şeylere odaklanın sizi mutlu edecek şeyler yapın. Yüksek sesle müzik dinlemek bunlardan bir tanesi stapes kasının çekilmesini sağlayarak mutluluk hormonu salgılatır.

4. Belirsizlikleri yok edin

Siz Değil Sınav Kaygısı Sizden Korksun!

Sınav yeri zamanı neler giyeceğiniz veya nelerle karşılaşacağınızla ilgili belirsizlikleri yok edin. Kafanızda sınavı gözden geçirin neler yapacağınızı planlayın. Her şeye hazırlıklı olun sıkıntılar karşısında su koyvermeyin. Sınav tek bir soru tek bir sınav ya da tek bir günden ibaret değildir sınav her gün kazanılır ya da kaybedilir.

5. Rahatlatıcı şeyler yapın

Siz Değil Sınav Kaygısı Sizden Korksun!

İlginizi çeken hafif yorucu olmayan sporlarla uğraşın bu sizi rahatlatacaktır. Hobi de edinebilirsiniz. Stres bastırdığında konudan uzaklaştıracak başka yöntemlere başvurun sevdiklerinizle zaman geçirin. Yeri geldiğince germe gevşeme hareketleri yapın yudum yudum su için derin nefes alın pozitif şeylere odaklanın. Eğlenmeye ve dinlenmeye de yeterli zaman ayırın bunlar ders veriminizi arttırır. Kendinizi sık boğaz etmeyin hiçbiriniz robot değilsiniz.

6. Aceleci olmayın

Siz Değil Sınav Kaygısı Sizden Korksun!

Sınav yerine gitmek girmek için aceleci olmayın yeterli vaktiniz olduğunu kendinize hatırlatın. Sakin yürüyün ve sakin konuşun. Son anda göz atmaktan kaçının bildiklerinizi karıştırmanıza sebep olabilir. Sınavda uykusuz ya da aç olmayın fiziksel ihtiyaçlarınıza önem verin beden ve zihin bir bütündür unutmayın. Cevabını hatırlayamadığınız soruyu geçin zorlamanız daha da unutmanıza sebep olabilir. Soruyu geçmek arka bellekte size düşünme zamanı tanıyacaktır. Sınavın ilk 30-40 dakikası stres baskındır ilk sorularda daha dikkatli olun. Gergin olduğunuzu fark ettiğinizde derin nefes alın 1-2 saniye gözlerinizi kapatın yudum yudum su için. Sınavda sadece o ana odaklanın.

Hepinize başarılar her şey gönlünüzce olsun.

Siz Değil Sınav Kaygısı Sizden Korksun!
4
2
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Eşkiya-34

  Ve sınav çıkışında.. kendi kendine.. ulan be ne soru cevapladim alfayim ben alfa.. 😂

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

23
 • MasumSadıkAşık

  Kaliteli bir eğitim sistemimiz olsaydı bunları bilmemize gerek kalmaz, kaliteye güvenirdir ama kalitesizlik yüzünden bu hallerdeyiz.

 • komünist_imamın_kızı

  Hiç bişyden korkmuyoruz mk hepsinin.

 • KaraAyna

  Seneye giricem

 • _uykucukişilik

  heyt be geçmişe gittim

 • MagRipOgLu

  Sinavlarla olan serüvenim çoktan bitti

Yükleniyor...