1 ay

Soğuk suyla duş almanın faydaları. Siz soğuk duş almayı sever misiniz?

Mariposita_Humana
Soğuk suyla duş almanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteren sayısız araştırma bulunmaktadır. Soğuk su, titremeye neden olduğu için metabolik hızı arttırır ve bağışıklık sistemini aktive eder.

Soğuk duş almak, çoğu zaman bize işkence gibi gelse de aslında vücudumuza birden çok faydası bulunuyor.

Soğuk duş hasta eder mi?

Tam tersi, soğuk suyla duş almak vücut için çok faydalıdır. İşte soğuk suyla duş almanın insan vücuduna faydaları…

SOĞUK SUYLA DUŞ ALMANIN FAYDALARI

Soğuk duşun birçok kültürde uzun bir geçmişi var. Finlandiya, Rusya, Tayland, Kore ve Japonya gibi ülkelerde bu gelenek hâlâ da sürdürülüyor. Ayrıca Kanada'da yaşayan Sufyan Maan, 30 gün boyunca her gün soğuk su ile duş almasının ardından yaşadığı olumlu etkileri gözlemlemiş. Soğuk suyla duş almanın bilinen faydaları şöyle:

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Yapılan araştırmalara göre soğuk suyla banyo yapıldığında kişinin direnci artar. Vücut, soğuk bir duş sırasında kendini ısıtmaya çalışır ve bu süreçte beyaz kan hücrelerini serbest bırakarak bağışıklık sistemini harekete geçirir. Böylece bağışıklık sistemi güçlenir ve çeşitli hastalıklara yakalanma riski en aza iner.

ENERJİ VERİR

Soğuk duş almak vücudunuzda adrenalin salgılamanızı sağlar. Özellikle sabahları uyanır uyanmaz kendinizi soğuk duşa atarsanız, banyodan canlanmış ve enerji dolu olarak çıkarsınız. Yahut işten eve bitkin geldiğinizde soğuk duş yaparak yorgunluğunuzu atabilir ve kafanızın boşalmasını sağlayabilirsiniz.
Soğuk duşun bir diğer faydası ise mutluluk hormonu salgılatması. Soğuk suyun teninize değmesiyle vücudunuz harekete geçer ve vücudunuz daha fazla mutluluk hormonu salgılamaya başlar.

CİLDİNİZİ PARLATIR

Soğuk bir duş almak cildiniz için de çok faydalı. Yüksek sıcaklıklar genellikle cildin kurumasına neden olur. Ancak soğuk duş sonrası cildiniz daha ışıltılı, yumuşak, nemli ve canlı görünür.
Soğuk suyla duş almanın faydaları. Siz soğuk duş almayı sever misiniz?
6
14
Görüşünü yaz