#KOKUNHALAÜZERİMDE

Pure Line
1 ay

Vücut Şampuanı mı, Duş Jeli mi? Yoksa İkisi de Aynı Şey mi?

CoffeeHeaven

Günümüzde her alanda olduğu gibi kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinde de ciddi bir ürün çeşitliliği artışı var. Her geçen gün market raflarına, online alışveriş sitelerine ya da güzellik marketlerine yeni bir ürün ekleniyor. Karşımıza çıkan her bir ürün de bir diğerinden daha cazip gelmeye başlıyor bize. Çünkü içeriğinin farklı olduğuna inanıyor veya inandırılıyoruz. Aslında mevcut ürünlerle yeni ürünleri karşılaştırırsak çok çok büyük bir farkı olmadığını anlayabiliriz. Cilt bakım ürünlerinde bize cazip gelen şey çoğunlukla rengi, kokusu, ambalajı veya yeni eklenen özellikleri oluyor. Bence kullandığımız ürünlerin en önemli özelliği fonksiyonel olması. Yani aynı anda birden çok işlevinin olması. Bu anlamda son günlerde dilden dile dolaşan vücut şampuanı konusunu ele almak istedim. Senin de yeni çıkan bu trendle birlikte vücut şampuanı nedir, vücut şampuanı nasıl kullanılır şeklinde araştırmalar yaptığına eminim. Öyleyse buyursunlar efendim.

Vücut şampuanı nedir?

Vücut Şampuanı mı, Duş Jeli mi? Yoksa İkisi de Aynı Şey mi?

Bu soruya aşırı bilimsel bir cevap vermek isterdim ama maalesef böyle bir açıklama henüz literatürde yer almıyor. Vücut şampuanı eşittir duş jeli. Bak; saç şampuanı demedim, duş jeli dedim, altını çizerim. Yani aslında çeşitli temizleyici maddeleri içeren ve cildimizin pH'ına uygun olarak üretilen, mis gibi kokulu, vücudumuzda kaygan ve nemli bir his bırakan ürün diyebiliriz. Temel olarak duş jelinden herhangi bir farkı yok. Ancak duş jeli yalnızca vücut kullanımına uygun iken vücut şampuanı bazı markalarda biraz farklılıklar göstererek saçlar için de kullanılabiliyor. Sakin ol, o ayrı bir konu başlığı!

Vücut şampuanı nasıl kullanılır?

Vücut Şampuanı mı, Duş Jeli mi? Yoksa İkisi de Aynı Şey mi?

Vücut şampuanı da duş alırken kullandığımız diğer ürünler gibi, yani özel bir kullanımı yok. Elimize veya vücudumuza sürmek için kullandığımız life bir ceviz büyüklüğünde aldıktan sonra bol su ile köpürterek kullanabiliriz. Abartmamıza gerek yok, hem aşırı köpük sağlıklı olmayabilir hem de sonra onu arındırmak için aşırı su tüketmemize gerek yok. Ayrıca bu ürünler senin de bildiğin üzere çeşitli kimyasallar içeriyor ve fazlası zararlı olabilir.

Vücut şampuanı ile saç yıkanır mı?

Vücut Şampuanı mı, Duş Jeli mi? Yoksa İkisi de Aynı Şey mi?

Vücut şampuanı ile saç yıkamak, zor durumlarda kalındığında kurtarıcı bir yol olarak görünebilir. Ancak vücudumuzun pH'ına göre üretilen vücut şampuanı, saç derimizin pH'ına uygun değildir. Sürekli olarak vücut şampuanı ile saç yıkamak zamanla saçların dökülmesine, yıpranmasına, saç uçlarının kırılmasına veya saç derisinde kızarıklık, kaşıntı, pullanma gibi sonuçlara sebep olabilir. Mis gibi saçının tipine göre özel olarak üretilmiş şampuanlar dururken bence böyle aksiyonlar alma canım arkadaşım. Kaş yaparken göz çıkarabilirsin. Tabii ki bazı ürünler saç ve vücut şampuanı olarak kullanılabiliyor. Ama bunun için öncelikle üzerinde yazan uyarıları ve içeriklerini dikkatlice okumalısın.

Vücut şampuanı kullananlar ne diyor?

Vücut Şampuanı mı, Duş Jeli mi? Yoksa İkisi de Aynı Şey mi?

Vücut şampuanı dediğimiz şeyin aslında duş jelinin afili adı olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğer duş jeli yerine sabun kullanmıyorsak zaten hepimiz vücut şampuanı kullanıyoruz demektir. Sabuna göre çok daha pratik bir kullanımı olduğu için ve vücutta sabunun bıraktığı kuruluk hissini bırakmadığı için duş jelleri, yani güncel adıyla vücut şampuanları, daha fazla tercih ediliyor.

Açıkçası ben hangi markanın ürününü kullanacağıma karar vermek için öncelikle ürünün içeriğine dikkat ederek alıyorum. Çünkü bazı ürünlerin içerdiği kimyasallar, vücutta tahrişe neden olabiliyor veya alerjik problemler yaratabiliyor. Şu anda Pure Line duş jelini kullanıyorum. Kendisi içerik olarak gayet masum ve doğal bir duş jeli. Alkol, paraben ve yapay renklendirici içermiyor. Ayrıca güzel bir arınma hissi veriyor. Üstelik 12 saate kadar kalıcı kokulu duş jeli olma özelliğini taşıyor. Kokularına diyecek yok! Portakal-buğday özü, yasemin-sarı kantaron, beyaz gül-incir, gül-sandal ağacı, sümbül-misk, vanilya-Hindistan cevizi, deniz mineralleri-deniz yosunu, matcha yeşil çay-müge çiçeği, misket limonu-paçuli ve kırmızı meyveler gibi farklı kalıcı kokulara sahip. Her birinin de kendine has ruhu var. Benim kullandığım ve tavsiye ettiğim ise beyaz gül-incir kokulu olan. Gerçekten şu ana kadar gördüğüm en iyi vücut şampuanı olabilir. Yorumları okuduğumda bu fikrimde yalnız olmadığımı görüyorum.

Vücut Şampuanı mı, Duş Jeli mi? Yoksa İkisi de Aynı Şey mi?

Duş jeli ya da vücut şampuanı, adına ne derseniz deyin, hayatımızı oldukça kolaylaştıran bir ürün. Hatta abartıyor ve ekliyorum: Vücut şampuanı kadınlar için mükemmel bir buluş! Peki, sen vücut şampuanı hakkında neler biliyorsun, hangi ürünleri kullanıyorsun? Hadi sen de bizimle paylaş!

Vücut Şampuanı mı, Duş Jeli mi? Yoksa İkisi de Aynı Şey mi?
5
12
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

512
 • Ikisi de aynı ikisini de kullanıyorum ikisi de olduğundan fazla köpürür hep.
 • 09kuzumm
  Oh vucudu muthis rahatlatiyor
 • balik02
  Benrinin çilekli duş jelı cok hojdır
 • limonbahcesinde
  Aynı şey
 • Çilek_22
  İkiside aynı şey
 • SasukeUchihaxD
  Vücut şampuanı direk. Hatta lifle beraber yapıyorum. Kendi kendime uyduruyorum bişiler.
 • Burakk1999
  Farkı vardır ya
 • Gizli Üye
  İkisi de tercih edilir
 • Sabun der es geçerim.
 • Hacı şakir beyaz kalıp hamam kokulu banyo sabunu. Duru da olur :)
 • bugencyazar
  vücut şampuanı daha çok köpürür, daha güzel gibi :)
 • barraquda
  Bunlarin tumu kolpa.. sac ve vucut icin iki farkli urun alinsin diye.. annelerimiz ninelerimiz dalan sabunla ve hacisakirle bir omur gecirdi. neyin ph i.. gecin bunlari yani. Ticari kaygilar yani olay hep..
 • Güzel paylaşım
 • Bycino34
  Dus jeli
 • WhatTheBok
  Sfjjs
 • Gizli Üye
  İkisinin de aynı şey olduğunu sanıyordum.
 • Uyumsuzuz
  Eline sağlık harika olmuş bilgilendirici
YÜKLENİYOR...