#KOKUNHALAÜZERİMDE

Pure Line
14 gü

Duş Jeli mi Sabun mu? Ezeli Rakipler Karşı Karşıya!

haydilililili

"Sirke mi, limon mu" tartışmasının ezeli rakibi olan "duş jeli, mi sabun mu" tartışmasına hoş geldiniz efendim.

Duş almak, vücut sağlığımız ve kişisel hijyenimiz için oldukça önemli. Hiçbirimiz hijyenimizi ve sağlığımızı kullandığımız ürünler yüzünden riske atmak istemeyiz, değil mi? O yüzden bu sorunun cevabına sabun desek bir türlü, demesek başka bir türlü. Duş jeli desek, hangisini seçeceğine karar veremiyor insan. Bir de onun içeriği devreye giriyor ki sorma gitsin! SLS, paraben, SLES gibi birçok kimyasal barındırabiliyorlar ve haklı olarak onları vücudumuza almamızın bir anlamı olup olmadığını düşünmeye başlıyoruz. Peki, bunca yıldır sevgili anneannelerimiz, babaannelerimiz hep beyaz kalıp sabunla yıkanmadılar mı? Yıkandılar, turp gibi de sağlıklılar. E bu duş jeli de neyin nesi o zaman diyorsan gel hep birlikte duş jeli ile sabun arasındaki farkı öğrenelim.

Duş jeli ile sabun arasındaki fark ne?

Duş Jeli mi Sabun mu? Ezeli Rakipler Karşı Karşıya!

Sabun da, duş jeli de cildimize farklı şekillerde etki ediyor. Bu etkilerin neler olduğunu bilirsek belki de karar vermemiz kolaylaşabilir. Aslında duş jeli ve sabun arasında içerikleri açısından herhangi bir fark yok. Hatta duş jeli sıvı sabun farkı neredeyse hiç yok. Ancak duş jeli çeşitli aromalar ve hoş kokularıyla, aynı zamanda pratik kullanımlarıyla hepimize daha güzel bir alternatifmiş gibi geliyor. Tamam sabuncular, hemen linç etmeyin! Sabunların da çeşitli aromaları ve hoş kokuları var. Duş jelinin kaygan yapısını ve ciltte bıraktığı hissi sevmeyenler sabunu tercih ediyor. Tabii sabunun bıraktığı hissi sevmeyenler de duş jelini tercih ediyorlar. Neyi seçersek seçelim, önemli olan o ürünün cildimizin yapısına uygun olması ve pH değerinin 7'nin üzerinde olmasıdır.

Sabunla duş almak zararlı mı, yararlı mı?

Duş Jeli mi Sabun mu? Ezeli Rakipler Karşı Karşıya!

Duş alırken ağırlıklı olarak sabun kullanıyorsan tavsiyem nemlendirici özelliği olan doğal sabunları tercih etmen yönünde. Çünkü sadece sabun kullanmak, vücuttaki doğal yağları yok ederek cildinin kurumasına neden olabilir. O nedenle illa sabun kullanmam gerekiyor diyorsan yağ içeriği fazla olan doğal sabunları tercih etmelisin. Ayrıca duş sonrası vücudunu mutlaka nemlendirici krem, vücut losyonu veya bakım yağlarıyla nemlendirmen gerekiyor. Böylece kaybettiği nemi vücuduna geri kazandırarak kadifemsi bir cilde sahip olabilirsin.

Duş jeli için neler diyebiliriz?

Duş Jeli mi Sabun mu? Ezeli Rakipler Karşı Karşıya!

Duş jeli pratik kullanımıyla zaman kazandırdığından ve kimilerine göre ambalajı nedeniyle daha hijyenik olduğundan tercih ediliyor. Ama o hoş kokulu, masum görünüşlü, köpük köpük duş jelleri içerdikleri koku esanslarının yapısı nedeniyle hassas ciltlerde alerjiye sebep olabiliyor. O yüzden eğer alerjik bir cildin varsa duş jelini tercih etmemen daha doğru olabilir. Çok sık duş alan biriysen ve kendini köpüklere boğmayı seviyorsan o eğlenceli köpüklerin cildini tahriş edebileceğini de bilmelisin. Duş jellerinin içindeki köpürtücü maddeler, sık kullanımlarda cilt tahrişine neden olabiliyor. Tabii bu etkilerin sadece duş jeline özgü olmadığının altını çizmek isterim. Benim tavsiyem, parabensiz ve mümkün olduğunca doğal içerikli bir duş jeli tercih etmek!

Sabunlu duş jeli mi?

Duş Jeli mi Sabun mu? Ezeli Rakipler Karşı Karşıya!

Evet, sabunlu duş jeli! Hatta beyaz sabun duş jeli! Biz burada sabun mu duş jeli mi diye tartışıp dururken karşımıza bir de onlar çıkıyor. Gel de kafan karışmasın! Peki, nedir bu sabunlu duş jeli? İçeriğinde sabun etken maddesi bulunduran, sabunlu ya da sabun kokulu duş jellerine verilen genel ad. Etki olarak diğer duş jellerinden herhangi bir farkı yok. Ama ben hem sabun temizliğinde kokayım hem de pratik bir ürün kullanayım dersen, beyaz sabun kokulu duş jelleri imdadına yetişir. Sabunlu duş jeli olduğu gibi, sabunsuz duş jeli de var. Onlar markasına göre değişkenlik göstermekle birlikte biraz daha doğal ve bitkisel içeriklerden oluşan duş jeli türü.

Sonuç olarak:

Duş Jeli mi Sabun mu? Ezeli Rakipler Karşı Karşıya!

Duş jelleri de sabunlar da çeşitli kimyasallar içeriyor ve bu kimyasallar yanlış kullanım ya da alerjik reaksiyon durumunda cildine zarar verebiliyorlar. Hele ki seçtiğin ürünün pH seviyesi 7'nin üzerinde değilse, cildinin pH dengesi bozuluyor ve mantar, egzama, kızarıklık, kaşıntı gibi can sıkıcı sonuçlarla karşılaşabiliyorsun. O yüzden hangisini kullanırsan kullan pH değerine dikkat etmelisin. Kimyasal karışımlar içeren sabunlar veya duş jelleri, zamanla ciltteki yararlı bakterileri de öldürebiliyor ve vücut dışarıdan gelecek mikroplara karşı çok daha hazırlıksız durumda olabiliyor. Cilt problemleri yaşamamak adına banyo sıklığını abartmamalı ve cildine uygun ürün seçmelisin! Benim bu tartışmayı çözmemi sağlayan ürün ise Pure Line duş jeli! Hem kokusu kalıcı, hem içeriği doğal, hem de parabensiz! Üstelik nemlendirici etkisi de gayet güzel. Ben kendisinden oldukça memnunum, bence sen de denemelisin.

Evet ben sıramı verdim, şimdi sıra sende. Söyle bakalım: Duş jeli mi sabun mu?

Duş Jeli mi Sabun mu? Ezeli Rakipler Karşı Karşıya!
5
8
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

58
 • Gizli Üye
  Duş jeli
 • Güneşibeklerken_
  Duş jeli
 • perikızı11
  Duş jeli
 • sessizbirbayann
  Duş jeli güzel temizlemiyor. Kaygan kaygan kalıyor ciltte ama çok güzel kokuyor ve cildi kurutmuyor. Sabun gıcır gıcır temizliyor ama güzel kokmuyor ve cildi kurutuyor. Bu yüzden ben önce sabunla gıcır gıcır temizleniyorum. Sonra da duş jeliyle nefis kokulara bürünüyorum.💜
 • BuketSenem
  Duş jeli
 • Gizli Üye
  ben duş jeli diyorum. 😂 daha güzel. Eline sağlık bu güzel bilgiler için. Müziği açıp keyifle okudum.https://www.youtube.com/embed/1pzPbf6hEz8
 • HernanCrespo
  Yağlı bir cilde sahibim. O yüzden sabun.
 • bence duş jeli :)
 • demirbey1
  Duş jeli sabun teni kurutuyor
 • Gngorselim
  Duş jeli pratik kolay hızlı iyi köpürür
 • gokhan-bozkurt
  Jellll 🤣🤣🤣
 • Gizli Üye
  Kimi zaman sabun, kimi zaman duş jeli kullanılmalı.
 • Sabun tabi
YÜKLENİYOR...