3 ay

Uzayın Dışında Ne Olduğunu Merak Ediyorsan Bence'me Gel!

bagetekmegi

Uzay Şüphesiz Sonsuz Bir Yer...

En azından insanlar için uzay sonsuz bir yer, ancak uzay ile ilgilenen çoğu kişinin aklına takılır bu soru "Acaba Uzayın Dışında Ne Var?" diye, isterseniz gelin, olasılıklardan bahsedelim!

1- Paralel Evrenler

Uzayın Dışında Ne Olduğunu Merak Ediyorsan Benceme Gel!

Ama bunun için evrenin bir zarı (başka ne diyeceğimi bilemedim, çevresi de olabilir) olması lazım, ancak bilime göre evrenin şekli bir kumaş gibidir. Fakat büyük bir çoğunluğun inanışı bu yönde.

2- Farklı Boyutlar

Uzayın Dışında Ne Olduğunu Merak Ediyorsan Benceme Gel!

Boyuttan kastım paralel evren gibi olan şeyler değil, aynı 2.boyut ,3.boyut gibi şeyler. Mesela Karıncalar dünyayı tek boyutlu görür, uzunluğu ve derinliği anlayamazlar. Evrenin dışı da bu şekilde bizim anlayamayacağımız bir şey olabilir.

3- Başka Bir Canlının İçindeyiz!

Uzayın Dışında Ne Olduğunu Merak Ediyorsan Benceme Gel!

Bu teori inanılmaz bir paradoksa sebebiyet veriyor, teoriye göre kainat 1 hücre sadece, bu hücrelerden bir sürü var ve bunlar da bizim kainatımızdan daha büyük bir kainatta yaşayan bir canlıyı oluşturuyor, o canlılardan bir sürü var, belki onlar da başka bir canlıyı oluşturuyordur? belki o canlının oluşturduğu canlının kainatında ki her şey daha da büyük bir canlıyı oluşturuyordur? Belki de hücrelerimizin içinde başka kainatlar vardır, kim bilebilir?

Belki de babalarımız böyle pasta yapmayı onlardan öğrenmiştir?

4- Bir Simülasyon İçindeyiz...

Uzayın Dışında Ne Olduğunu Merak Ediyorsan Benceme Gel!

En basit örnek ile bir simülasyon oyununda oyunun izin vermediği bir yerlere çıkamayız, oyun bizi engeller. Bizde de böyle bir durum olabilir, evrenin dışı, simülasyonu yapan kişilerin girmemize izin vermediği bir bölge olabilir. Bu teori, Sims gibi gerçekçi simülasyon oyunları sayesinde tekrar alevlenmişti.

5- Evrenin Dışı Yoktur...

Uzayın Dışında Ne Olduğunu Merak Ediyorsan Benceme Gel!

Akla en yatkın teori bu olsa gerek, evet evrenin dışı yoktur. Işık hızından milyarlarca kat daha hızlı bir uzay mekiği yaparsak ve onu belli bir noktadan ileriye sürersek başladığımız noktaya geri geliriz. Neden akla en yatkını bu derseniz, evrenin kenarı yoktur, çünkü bir merkezi yoktur. Bu yüzden evrenin dışı diye bir yer de yoktur.

Bu Bence Bu Kadardı...

Douglas Adams'ın, "Evrenin Sonundaki Restoran" kitabını okudum geçen gün, bu da orada aklıma takıldı. Kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum, bu "Bence" bu kadardı, sonraki Bence'de görüşmek üzere!

Uzayın Dışında Ne Olduğunu Merak Ediyorsan Bence'me Gel!
9
2
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • hayatadayir
  Yine güzel bir benceyle çıkmışsın karşımıza. Eline emeğine sağlık. Bilim teknik benzeri bir dergide bence çok iyi bir köşe yazarı olurdun. Ama şansına küs. Bütün dünyada magazin dergileri daha favori. Durumu sen de biliyorsun. Misal geçen gün izledim sokakta vatandaşı durdurup ''Üç tane fenomen ismi söyleyebilir misiniz?'' diye soruyorlar. Vatandaş çatır çatır cevap veriyor. ''Peki üç tane dünya klasiği ismi söyleyebilir misiniz?'' diye ikinci soruyu patlatıyorlar. El cevap: Eeeeeeöööööööuuuuuğğğğggghhhhhooaaaaaaa!!!
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Virinom
  Uzayın dışında Paralel evrenler var biz 4. boyutta yaşamaktayız ve Bu içerisinde yaşadığımız Evren bildiğimiz kadar 4 boyut ve paralel evren 11. boyuttur. Inekler konuşabilir ya da menekşeler konuşabilir. Saçma gelebilir ama bana göre büyük bir ihtimal böyle. Bizim Beyin kapasitemiz algilayamıyo bütün Evrende olan olayları. Uzayın içerisinde tam da burada paralel evren var olabilir sonsuw sayıda ve bizim her evrende birer senkronizemiz var olabilir. Bu inanilmaz bir şey.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

27
 • Huccy
  Güzel hazırlanmış bir bence.
  Soru net cevaplar kısa ve anlaşılır.

  Kitap önerisini not aldım bende buna ek bir öneri yapayım;

  Carl Sagan - Kozmos (Evrenin ve Yaşamın Sırları)

  Carl Sagan - Tanrı'nın Kapısını Çalan Bilim
 • Bikaçbirseysorcam
  Coklu evrenler neyin icinde peki ya biz bir canlinin icindeysek o canli nasil bir görünümde o neyin icinde
 • lostgalaxy
  Güzel hazırlanmış farklı olasılıkları barındıran kısa ve öz bir bence olmuş. Emeğine sağlık💕
 • paralel evren keşke doğru olsa ya jddjd umarım doğrudur.
 • Sad1person
  Çok yararlı bir çalışma olmuş bende çok merak ediyorum
 • AnkaLiderit123
  Teşekür ederim
 • Aliistanbul3455
  Gitmek isterdim uzaya
 • SinirliBiber
  Manita var mı sen ondan haber ver.
 • fangoria
  evrenin dışı yok
YÜKLENİYOR...