1 ay önce

2050'ye Kadar Tasarlanacak Yüzen Yapılar

Yükselen deniz seviyeleri ve az miktarda imar alanı, Londra kanallarındaki toplu konutlardan Çin'deki amfibi şehirlere kadar değişen yüzer bina tasarımlarında ilgi artışına yol açtı. Bu tasarımlarda 2050 yılına kadar dünyanın kıyı kentlerinin yüzde 90'ını etkilemesi beklenen deniz seviyelerinin yükselmesi durumunda deniz kıyısında yaşanabilir bir ortam sağlamak hedefleniyor.

Makoko Yüzen Okulu: Tahmin edilemeyen su seviyelerine sahip Afrika bölgelerinde inşaat için tasarlanan bir prototip.
Makoko Yüzen Okulu: Tahmin edilemeyen su seviyelerine sahip Afrika bölgelerinde inşaat için tasarlanan bir prototip.

Mimar Kunlé Adeyemi, "İklim değişikliğinin etkisi göz önüne alındığında, bununla mücadele etmek ve toprak ıslahı yapmak yerine su ile yaşama fırsatı hakkında daha fazla düşünmeye başlayabiliriz." dedi. NLÉ'nin kurucusu olan Adeyemi, kıyı şeridinde bir Lagos lagününde yüzen okul ve Nijer Deltası'nda bir radyo istasyonu da dahil olmak üzere birçok su binası tasarladı.

İngiltere ise bu tasarımları imar alanının azlığından ötürü kullanmak istiyor ve Hollandalı ekiple çalışmalar yapmasının sebebi bu.

Framework Architect ve Studio Prototype tarafından tasarlanan bu tekne, Amsterdam'ın güneybatısındaki bir kanalda demirlenmiştir.
Framework Architect ve Studio Prototype tarafından tasarlanan bu tekne, Amsterdam'ın güneybatısındaki bir kanalda demirlenmiştir.

İngiliz firmaları, Amsterdam kanallarının yüzen evlerinin İngiliz suyollarına kopyalanmasını önerdi.

+31 Architects tarafından düzenlenen bu yüzen evin yarısı, Amsterdam'ın Amstel nehrine batırılmış durumda.
+31 Architects tarafından düzenlenen bu yüzen evin yarısı, Amsterdam'ın Amstel nehrine batırılmış durumda.

Adeyemi, su yollarının genellikle bir varlıktan ziyade "atığın atıldığı bir arka bahçe" olarak kabul edildiğini, ancak iklim değişikliğinin insanları su ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmeye başlamaya zorlayacağını belirtti.

“Odak, bu varlığa, bu doğal kaynağa doğru geri döndürülürse, daha iyi davranmaya ve su yollarının durumunu iyileştirmeye başlayabiliriz” dedi.

Mimarlık firması BIG , aşırı hava olayları ve yükselen deniz seviyelerinin tehdit ettiği nüfuslara yardım edebilecek 10.000 kişilik yüzen bir şehir için bir konsept tasarladı .

Kurucu Bjarke Ingels , planı Birleşmiş Milletler'in New York merkezli yüzen şehirlerle ilgili yuvarlak masa tartışmasında bir kaç gün önce açıkladı.

Oceanix Şehri olarak adlandırılan konsept, köyler oluşturmak üzere altışarlı gruplar halinde toplanmış yüzen adalardan oluşuyor. Bu kümeler daha sonra 1.650 kişinin yaşadığı 12 hektarlık bir köy oluşturmak için altı katları halinde tekrarlanacak ve daha sonra tekrar 10.000 vatandaşa ev sahipliği yapan bir takımadalar oluşacaktır.

Oceanix City'nin fraktalik tasarımı.
Oceanix City'nin fraktalik tasarımı.

Ingels, yuvarlak masa toplantısında yaptığı konuşmada, "Bunu altıgen bir ada hakkında modüler bir fikre dayandırdık." dedi. “Bir dairenin çok yönlü olmasına rağmen, insan yapımı bir şeyin modülerliğine ve rasyonelliğine sahip.”

Oceanix City'den tasarımın görsellerinden biri daha..
Oceanix City'den tasarımın görsellerinden biri daha..

Binaların, "dokunacak sıcaklık ve yumuşaklık" da sunan ahşap ve hızlı büyüyen bambu gibi yerel kaynaklı "yenilenebilir" malzemelerden inşa edilmesi amaçlanıyor.

Tasarıma rüzgar ve su türbinleri ve güneş panelleri gibi bir dizi yenilenebilir enerji kaynağı da dahil edilmiş. Gıda üretimine ve çiftçiliğe entegre olacak ve sıfır atık politikası izleyecek.

Ingels, "Her ada, boş alan olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlanacak 3.000 metrekarelik dış mekan tarımına sahip," dedi.

2050'ye Kadar Tasarlanacak Yüzen Yapılar

Oceanix Şehri , yükselen deniz seviyelerine tepki olarak geliştirilen yüzen şehirlere olan ilginin artmasının bir parçasını oluşturuyor . Projelerin örnekleri arasında Amsterdam'ın IJ nehri boyunca yüzen evlerin kolonileri ve Birleşik Krallık'ta bir amfibi ev yer alıyor.

Bazı ABD şehirleri, korunmasız kıyı şeridini güçlendirmenin diğer yollarını araştırıyor. Boston ve Miami sel baskınlarına yönelik adımlar atıyor, San Francisco ve Bay Area kıyı bölgelerini yükselen deniz seviyesinden ve depremlerden korumanın yollarını arayan bir tasarım yarışmasını açıkladı.

2050'ye Kadar Tasarlanacak Yüzen Yapılar

Biorock yüzen resifleri, deniz yosunu, istiridye, midye, tarak ve istiridye tarımı, köylerde kullanılması için suyu temizleyecek sistemler..

Projenin bir ilginç yönü de İstanbul'un da bu su seviyesi tehdidini yaşayacak olması ihtimali. Sizce İstanbul'da, Marmara'da ya da Karadeniz'de bu tasarımları görmek nasıl olurdu?

2050'ye Kadar Tasarlanacak Yüzen Yapılar
6
3
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • kudayay

  Atıkları nereye dökülecek? Çocuklar için çok tehlikeli olacak amfibi şehirler, özellikle bebekler için. Ya düşerse suyuna?
  Bu fikir çok güzel, tasarımı çok beğendim, geçici yaşamı sağlayabilir ama kalıcı olarak insanlar kalamaz. Topraklı tarımsız hayat nasıl devam edecek?

  • Her altıgenin ortası topraklı tarım için ayrılmış bir planlaması var Oceanix'in. Atıklar için geri dönüşüm yerleri var enerji sağlanıyor ayrıca bu geri dönüşümden. Bebeklerin suya düşmesi konusu ise biraz garip bir düşünce tarzı, Suda yüzen bir altıgen plaka üzerinde yaşamın dönebileceğine bunun arkasındaki mühendisliğe inanırken, yüzemeyecek durumda insanlar için kontrol sağlanmayacak olmasını düşünmek nasreddin hoca'nın kazan hikayesine benzerdi herhalde..

  • Hepsini Göster
  • Detaylı bir bilgilendirme yayınlarım tüm planları inceleyip, görsellerim akşama kadar. Oradan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  • Ne yazık ki bence'mi güncelleme şansım yok sanırım. Detaylı bir anlatımda bulunmak isterdim, kaynak belirterek görsellemek ya da.. Neyse ki bunları benim için yapmış olan çok değerli bir adam var. Adı Barış Özcan. YouTube'a ya da Google'a ismini yazarak "Marmara Denizi’nde yüzen bir kent yapılamaz mı?" adlı videosuna ulaşabilirsin. Epeyce bir detaylandırmış ve kendi görselleriyle güçlendirmiş anlatımını güzel adam. Kısacası ben akıllarda soru işareti bıraktığım için özür dilerim, KS ekibine de bence'mi güncelleme fırsatı sunmamış olmalarından ötürü azıcık kırılmış olsam da bu kadar uç bir konuyu süperbence seçtiklerinden ötürü teşekkür ederim.

En İyi Erkek Görüşü

 • Always_Loyal

  Teknolojinin gelişmesi ile Artık her şey mümkün. Emeğine sağlık

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

52
 • BIG sağlam bir şirket. Modayla ve sanatla bağlantısı organik. Çevreyle de böyle bir bağları varmış göbekten. Çok hoşuma gitti. İnovasyon deniyordu ama böylesini beklemiyordum. On tasarımlarını görmüştüm ütopik gelmişti bilim kurgu filminden fırlamış gibi ama bayıldım.

 • cheryyy999

  Kirilmaz cam evler ya da karton piyer tasinalbilit ev taaarimlari dekarosyanlari

 • Jæquinn

  Amsterdam'daki bot evlerden birinde yaşamak hayalim.

 • Çok iyiler.

 • MagRipOgLu

  Bunlar gayet iyi

 • Ilginç ve çok guzel

 • Gizli Üye

  Çok iyi

Yükleniyor...