Acemi Pilotların Korkulu Rüyalarından Birisi: Mekansal Yönelim Bozukluğu

Acemi Pilotların Korkulu Rüyalarından Birisi: Mekansal Yönelim Bozukluğu

Sivil havacılıkta iki çeşit uçuş kuralı vardır. VFR (Visual Flight Rules - Görsel Uçuş Kuralları) ve IFR (Instrument Flight Rules - Aletli Uçuş Kuralları)

1- VFR (Görsel Uçuş Kuralları)

Birçok acemi pilot Aletli Uçuş Kurallarını öğrenmeden önce görerek, yani görsel uçuş kurallarına göre uçarlar. Buna göre bu pilotlar havada oldukları zaman gece olmamalı ve hava durumu çok iyi durumda olmalıdır. Tabii ki bu pilotlar her türlü hava durumu ihtimaline karşı çok uzun rotalarda uçamazlar.

2- IFR (Aletli Uçuş Kuralları)

Daha tecrübeli pilotlar Aletli Uçuş Kuralları eğitimini alırlar. Bununla birlikte daha uzun rotalarda uçarlar ve olumsuz hava durumlarında dahi uçakları uçurabilirler.

Aletli uçuş kuralı ne demektir?

Aslında alet dediğimiz şey uçağın kokpitindeki göstergelerdir. (Ufuk göstergesi, İrtifa Göstergesi, Yön Göstergesi v.s)
Bir pilot sisin yoğun olduğu bir günde ne kadar yüksekte olduğunu, hızının ne kadar olduğunu, inmek üzere olduğu pisti doğal olarak göremez ve bu durumda bu göstergelerden yardım alır.
Neyse konuya dönelim...

Acemi Pilotların Korkulu Rüyalarından Birisi: Mekansal Yönelim BozukluğuMekansal Yönelim Bozukluğu ya da Disoryantasyon veya Havacılık Vertigosu Ne çok ismi varmış meretin :D
Dediğimiz şey şöyle gerçekleşiyor;
Bir pilot olduğunuzu düşünün. Hava çok sisli ve gece uçuyorsunuz. Radyo frekansları, kule iletişimi v.s ile ilgilenirken ufuk çizgisinin birden uçağın yana yatarak uçtuğunu gösterdiğini gördünüz. Fakat beyniniz size bir oyun oynuyor ve siz uçağın aslında düz olduğuna inanıyorsunuz. Birden afallıyorsunuz ve bu gösterge neden uçağı yamuk gösteriyor diye düşünüyorsunuz.

Gerçekten yamuk olan bir uçağın düz olduğuna inanmakta ısrar ediyorsunuz çünkü hiçbir şey göremiyorsunuz hala beyniniz size göstergenin bozuk olduğuna inandırmakta başarılı. Daha sonra birden uçak dönüyormuş gibi bir hisse kapılıyorsunuz ve düzeltmeye çalışıyorsunuz.

Yani özet olarak birazcık yana yatmış bir uçağın düz olduğuna inanıp tepki vermiyorsunuz ve durum daha vahim bir hal alıyor ve birden uçağın düştüğünü zannediyorsunuz. Bu sefer düşmeyen bir uçağı düşüyormuş gibi tepki gösterip ufak bir sorunu büyükmüş gibi tepki verip sorunu büyütüyorsunuz. Ve gerçekten düşürüyorsunuz. Mekansal Yönelim Bozukluğunun iyi bir örneği için ''Uçak Kazası Raporu Belgeselinin bir bölümü olan JFK Jr. Ölümü'' Adlı bölümü izlemenizi tavsiye ederim.

Aletli uçuş sistemine aşina olan bir pilot zaten aletlerin nasıl kullanıldığını bilir ve kısa sürede paniğe kapılmaz. Boeing 737 tipi bir uçakta bağımsız üç adet ufuk çizgisi sensörü vardır birden uçağı yamuk gösteren bir gösterge ile karşılaştığında sensörün veri kaynağını bir düğme ile değiştirerek olayları daha verimli gözlemleyebilir ki bu pilotlar pisti görmeden piste sapmasız bir şekilde uçağı indirebilir. Tabii ki ILS ( Instrument Landing System - Aletli İniş Sistemi) ile. Daha sonra belki Aletli İniş Sistemi'nin nasıl çalıştığını yazarım.

Benden şimdilik bu kadar. Bir sonraki benceye kadar kendinize iyi bakın.

1|0
02

En İyi Erkek Görüşü

  • pilotluk eğitiminde en çok üzerinde durulan konulardan birisi de algılara güvenilmemesi ve özellikle gece uçuşu/ okyanus uçuşu yapılan ufuk çizgisinin ayırt edilemediği zamanlarda aletli uçuş yapmaya son derece önem vermektir. bundan dolayı pilot adalylarnın şekil uzay yeteneği ile soyut düşünebilme becerilerinin yüksek olması beklenmektedir.

    0|1
    0|0

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

01

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...