CİNSEL YAŞAM

OKEY

Cinsel İlişkiden Sonra Regl Olmak: Cinsellik ve Regl Arasındaki Gizemli Bağ!

SüslüBakteri

Erkekler, çoğu zaman, özel bir cinsel sağlık problemleri olmadığı sürece, ilişkiye girmeye hazır ve nazırdırlar. Peki, aynı durum kadınlar için de geçerli mi? Bir kadın istediği her an partneriyle ilişkiye girebilir mi?

Cinsel İlişkiden Sonra Regl Olmak: Cinsellik ve Regl Arasındaki Gizemli Bağ!

Bilindiği gibi erkek ve kadın fizyolojisi birbirinden oldukça farklı. Bu da iki cinsin de birbirinin vücudunu tam anlamıyla tanımasına engel oluyor. Yani bir erkek, kadının her ay adet olduğunu bilse de tam olarak vücudunda neler yaşandığı ve kadının o süreçte neler hissettiğini anlamıyor. Hal böyle olunca da kadın bedeninin gizemli zamanlarıyla ilgili akıllarda soru işaretleri oluşuyor. Özellikle "Cinsellik regl etkiler mi?, Adet döngüsü ve cinsellik arasındaki ilişki nedir?" gibi sorular hem erkeklerin hem de bedenini tam anlamıyla tanımayan kadınların kafalarında dönüp duruyor. Eğer siz de regl dönemi ve cinsel yaşam arasındaki gizli anlaşmaları ve bağları merak ediyorsanız aradığınız detayları sizler için hazırladığım bu yazıda bulabilirsiniz.

İlk sorudan başlayalım: Cinsellik regli etkiler mi?

Cinsel İlişkiden Sonra Regl Olmak: Cinsellik ve Regl Arasındaki Gizemli Bağ!

Adet döneminin yaklaştığı günlerde ilişkiye girecek kadınlar cinselliğin regl üzerinde bir etkisi olup olmadığını merak ederler. Çünkü beden hormonlarla dolup taşarken akılda yaklaşan adet fikri dolaşır. Bu da hem kadının hem de partnerinin ilişkiye odaklanmasını ve zevke ulaşmasını zorlaştırır.

 • "Cinsel ilişki regli hızlandırır mı, geciken adet ilişkiye girince gelir mi?" gibi sorulara net bir cevap vermek oldukça zordur.
 • Bazı uzmanlar orgazm olan kadının kasılıp gevşeyen kaslarının adet döngüsünü başlatabileceğini söylüyor. Fakat birçok kadın sağlığı uzmanı da adet döneminin tamamen hormonal olduğunu vurguluyor.
 • Elbette regl dönemine yakın olan günlerdeki cinsel ilişkiden sonra adet kanamasının başladığı görülebilir. Bu durumda bir gariplik yok, merak etmeyin. Birkaç gün erken adet olmanızın sebebi tamamen çevresel etkiler de olabilir.
 • Fakat regl döneminize daha zaman varsa ama ilişkiden sonra kanamanız olursa bu, ilişki sırasında yaşanan bir zorlanmadan veya yırtılmadan kaynaklanıyor olabilir. Ya da hormonal bir sıkıntının habercisi olabilir. Böyle bir durumda bir uzmana danışmakta fayda var.

Peki, adet iken ilişkiye girmenin zararları var mıdır?

Cinsel İlişkiden Sonra Regl Olmak: Cinsellik ve Regl Arasındaki Gizemli Bağ!

Gelelim kanamanın başladığı günlere... Regl kanaması devam ederken cinsel ilişkiye girilip girilemeyeceği konusunda her kafadan bir ses çıkıyor. Bu durum da, hem kadınların hem de erkeklerin kafasının karışmasına sebep oluyor.

 • Kadın sağlığı uzmanları adet döneminde ilişkiye girilebileceğini, bunun tamamen çiftlerin kararına bağlı olduğunu söylüyor.
 • Yani kadın sağlığı açısından adet kanaması devam ederken cinsel ilişkiye girmenin bir zararı yok.
 • Fakat adet döneminde kadın üreme sistemi enfeksiyon kapmaya daha açık olduğu için daha dikkatli ve hassas olmak gerekiyor. Yani adet döneminde ilişkiye girerken prezervatif kullanmak ve enfeksiyon riskinden kaçınmak oldukça önemli. Ben Okey Çifte Haz kullanmayı tercih ediyorum. Yapısı hem beni hem de partnerimin enerjisini yükseltiyor.
 • Bu dönemde ilişkiye girecek çiftlerin kendilerini rahat hissetmesi büyük önem taşıyor. Malum, adet kanaması bazı kişileri rahatsız edebilir. Böyle bir durumda partnerinizi zorlamayın ve ona anlayış gösterin.

Gizli anlaşma: Adet döngüsü seksi nasıl etkiler?

Cinsel İlişkiden Sonra Regl Olmak: Cinsellik ve Regl Arasındaki Gizemli Bağ!

Adet döngüsü boyunca kadın vücudundaki hormon seviyelerinde ciddi değişiklikler gözlenir. Değişen hormon seviyeleri de kadınların libidosunu etkiler.

 • Adet dönemi yaklaşırken kadının vücudundaki östrojen seviyesi düşer. Azalan hormonlar depresif bir ruh hali yaratır. Adet öncesi sendromu olarak adlandırılan bugünlerde cinsel istek daha düşüktür.
 • Regl kanaması başladıktan sonra hormon seviyelerinde hızlı bir artış gözlenir. İşte bu durum da, kadınların adet döneminde libidosunun artması demektir. Yani akılları kurcalayan "Regl libidosu nedir?" sorusunun cevabı, bu dönemde arşa çıkan östrojen hormonudur diyebiliriz. PMS dönemine göre kendini daha sakin ve keyifli hisseden kadının canı ilişkiye girmek isteyebilir. Adet döneminde hassaslaşan cinsel organlar daha çabuk uyarıldığı için bu dönemde orgazma ulaşmak daha kolaydır.
 • Kadının libidosunun zirveye ulaştığı nokta ise iki adet dönemi arasında yaşanır. Adet döngüsünün yumurtlama evresine denk gelen bu yükselme dönemi kadın bedeninin en ateşli zamanlarıdır diyebiliriz. Kanamanın başlamasından 7-10 gün öncesine denk gelen ovülasyon evresi regl öncesi libidonun artması olarak da yorumlanabilir. Bu dönemde bir spermle karşılaşacağını umarak yumurtalıktan ayrılan yumurta, döllenmek istediği için kadın da sevişmek ister. Yani bu dönemde değişen hormon seviyesinin sebebi üreme içgüdüsüdür.
  Cinsel İlişkiden Sonra Regl Olmak: Cinsellik ve Regl Arasındaki Gizemli Bağ!

Adet döngüsü ve cinsellik arasındaki ilişkiyi bilmek hem kadınların kendi vücudunu daha yakından tanımasını hem de erkeklerin partnerlerinin coşkusunu takip etmesini sağlar. Siz de birkaç küçük detaya hakim olarak yatakta çok daha keyifli anlar geçirebilir, partnerinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Lütfen cinsel ilişki öncesinde ve sonrasında adet olmakla ilgili görüş ve tecrübelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

Ateşiniz hiç sönmesin! Hoşça kalın!

Cinsel İlişkiden Sonra Regl Olmak: Cinsellik ve Regl Arasındaki Gizemli Bağ!
5
3
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

35
 • Cengiz9090
  Cinsel ilişkideyken regıl şahit oldum boşalır boşalmaz çıktım
 • coronavar
  Adet iken cinsel ilişki günahtır. Ayrıca kadın sağlığı açısından iyi değildir. 👍🏽
 • berkecan38
  Regl iken ilişki günah zaten istediği her an giremeyebilir kadınların belli zamanları olduğu için ayarlamalı bunu
 • Regl oldum ben de işte 🙄
 • Fkusna_Huy
  Kitap gibi anlatmışsın. Eline sağlık
 • Koçerkeği34
  Yolllar açılıyor 😃😃
 • Avarebiri
  Çok sebepleri var ama hepsi bahane!
 • Gizli Üye
  hmmm bilgiler faydalı olmuş
YÜKLENİYOR...