CİNSEL YAŞAM

OKEY

Güvenilirlik Sıralamasına Göre Doğum Kontrol Yöntemleri

xElizaX

İyi günler KScanlar, bugünkü bencemde sizlere doğum kontrol yöntemlerinden bahsedeceğim.

9- Geri çekme yöntemi

Güvenilirlik Sıralamasına Göre Doğum Kontrol Yöntemleri

Prezervatif tercih etmeyen çiftlerin kullandığı yöntemdir. Gayet riskli olan bu yöntemde, erkeğin zevk suyu denen salgısında bir miktar sperm bulunabilir. Bu spermler doğrudan sıvının içinde olmak zorunda değildir. Bir önceki boşalmadan kalmış spermler, kadını hamile bırakabilir. Doktorların da tavsiye etmediği bu yöntemin güvenilirlik değeri oldukça düşüktür.

8- Spermisit

Güvenilirlik Sıralamasına Göre Doğum Kontrol Yöntemleri

Ülkemizde çoğu kişinin bilmediği bir yöntem olan spermisit, karşımıza hap, köpük, jel, tablet olarak çıkabilir. Spermisitler, spermlerin yumurtaya ulaşmasını engeller. Genel olarak, kullanılan formuna da bağlıdır tabi, spermisitler ilişkiden yarım saat kadar önce kullanılır. Güvenilirliğinin düşük olmasının sebebi spermisitler bir kullanımlıktır, yani bir boşalma süresini kaldırabilirler.

7- Diyafram

Güvenilirlik Sıralamasına Göre Doğum Kontrol Yöntemleri

Diyafram rahim ağzını örten, kenarları sert, kauçuk bir araçtır ve vajinaya yerleştirildiğinde, bir daire şeklini alır ve rahim ağzının girişini kapatacak şekilde yerleştirilir. Spermisitle birlikte kullanması tavsiye edilir. Koruması %75 oranındadır. Diyafram her ilişkiden önce takılmalıdır. İlişki sırasında gevşeme ve yerinden çıkmaya meyilli bir araçtır.

6- Ria

Güvenilirlik Sıralamasına Göre Doğum Kontrol Yöntemleri

Ülkemizde spiral olarak da bilinen rialar, uzman bir doktor tarafından kadınlara uygulanır. Uygulama sonrası kadınlarda kanama ve ağrı görülebilir. Aynı zamanda ilişki sırasında erkek riayı hissedebilir. Spiral taktırdığı halde hamile kalan kadınların sayısı az değildir. Bu oran 4/10 kadardır.

5- Doğum kontrol hapları

Güvenilirlik Sıralamasına Göre Doğum Kontrol Yöntemleri

Hiçbir kadın doktoruna danışmadan doğum kontrol hapına başlamamalıdır!

Doğum kontrol hapları, regl günleri hariç ağızdan alınır. Piyasada farklı birçok doğum kontrol hapı bulunur. Bazı doktorlar hap kullanılırken yine de kadının içine boşalma olayını tavsiye etmezler. Bu hapların da %95 kadar bir koruyuculuğu vardır.

4- Kadın prezervatifi

Güvenilirlik Sıralamasına Göre Doğum Kontrol Yöntemleri

Kadın prezervatifleri hem kadın hem erkek için avantajlı ürünlerdir. İki halkalı yapısı sayesinde, kadını uyararak ona daha çok zevk verirken, normal prezervatifler gibi erkeğin penisine baskı yapmaz. Yerleştirilmesi başlangıçta zor görünebilir fakat hem ayakta hem de yatarken yerleştirilebilir. Doğru kullanım ve kullandıktan sonraki çıkarma işlemine göre koruyuculuk oranı değişebilir. Genel olaraksa bu oran %98 civarıdır.

3- Prezervatifler

Güvenilirlik Sıralamasına Göre Doğum Kontrol Yöntemleri

Prezervatifler çeşit ve kullanım kolaylığı açısından insanlara farklı seçenekler sunuyor. İnce prezervatifler eğer doğru kullanılırsa, yırtılma oranı çok çok daha aza düşer. Buna rağmen prezervatif yırtılırsa, ertesi gün hapı kullanmayı unutmayınız.

Ertesi gün hapı senede en fazla 2 kez kullanılmalıdır.

2- Tüplerin bağlanması

Güvenilirlik Sıralamasına Göre Doğum Kontrol Yöntemleri

Kadınlara uygulanan bu işlem, karından küçük bir kesik ile yapılabilmekte. Vücudun içinde oluğu için bu operasyon az da olsa risk taşır. Geri dönüşü yoktur veya çok zordur. Bu yüzden çocuk istemeyen, zaten çocuğu olan, evlat edinmek isteyen çiftlere önerilir. Operasyon sonrası iz kalabilmektedir.

1- Vazektomi

Güvenilirlik Sıralamasına Göre Doğum Kontrol Yöntemleri

Olabilecek en güvenli korunma yöntemidir. Geri dönüşü yoktur. Testislerin içinden yapılan bu operasyonda erkek bireyin tüpleri bağlanır. Cinsel isteğinde ve yaşantısında hiçbir değişiklik söz konusu değildir. Operasyon yapıldıktan sonra içeride hala spermler olabileceğinden 1.5 ay kadar farklı bir doğum kontrol yöntemi yine de kullanılmalıdır.

Kadınların erkekler için yaptığı o kadar şeyden sonra tüp bağlatma operasyonunun erkeklere yapılmasını doğru buluyorum. Vücudun dışında olan bir organa fark edilmeyecek bir operasyon yapılıyor sonuçta, bunun kadınlara uygulanıp risk alınmasını ve iz kalmasını bence tercih etmemeliyiz :)

Bugünkü bencemde sizlere doğum kontrol yöntemlerinden söz ettim. Umarım yararlı bulursanız. Yanlışım varsa affola. Hepinize iyi günler.

İyi ve güvenli eğlenceler ;)

Güvenilirlik Sıralamasına Göre Doğum Kontrol Yöntemleri
9
5
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • CærMeN
  İkisi dışında diğerlerini biliyordum. Eline sağlık güzel bir bence olmuş.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • VendettalSarge
  Güzel bir yazı olmuş.. Teşekkür ederim.. 👍
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

48
 • beyefendi_k
  faydalı bilgi. yalnız vazektominin ve tüp bağlama işleminin istendiğinde geri dönüşü oluyor diye biliyorum, yanlış mı biliyorum?
  • xElizaX

   benim araştırdığıma göre yakında yeni teknoloji sayesinde bu mümkün olacak, ama bugün bu mümkün değil. Bu işlemler geri dönülmez şu an için.

  • beyefendi_k

   emin olamadım o yüzden yorum yapmasam daha iyi sanırım, müsait bir zamanda araştırırım 😉 yanlış biliyorsak düzeltmek en iyisi. bilgi için teşekkürler faydalı bir yazı olmuş

 • omzunda_iz_bırakma
  1 ve 2 numaralı kontrol yöntemini kullanmak için ancak unumuzu eledik duvara astık demek lazım 😄
  3,5,6 en yaygın olanları ve akla mantığa en uygun olanı da bence 3 ve 5 numaralı kontrol yöntemleri.
 • tansa
  En son koruyucu iğne yaptırdım ben. Şimdilik iyi gidiyor, bir sorun çıkmadı :P
 • mehcab
  En etkili yöntem hamilelik önleyecek fitil ve jeller.. Kimseye zarar vermeden ve seçin büyüsünü kaçırmadan ilişki yaşanıyor.. Yıllarca kullandık..
 • Muhammedzeki
  Niye doğurmayacak yapmasanı biliyosun niye öldürüyon manyak
 • MagRipOgLu
  Bu olayın en iyidi erkekte biter. Erkek iradeliyse sıkıntı olmaz asla.
 • nextlevel
  Ben gayet iyi korunuyorum 😀

  Geri çekme bedavacı işi 😀
 • gamzeacar92
  Sondaki iyiymiş
 • darkleyl96
  Faydalı bilgiler olmuş
 • adiosab
  Kondom en iyisi şimdi bir de super inceler çıktı
 • Geri donusu olmayan hic bir seyi yapmayin
 • Gizli Üye
  Geri çekilme yöntem olarak alışırsan boşalma sıkıntı oluyor rahat olamıyorsun alışıyorsun çıkınca boşaliyorsun performans azalıyor 😔
  • Gizli Üye

   Nasıl Aşabiliriz bu durumu

  • xElizaX

   Kesinlikle başka bir yöntem kullanmalısınız

  • Gizli Üye

   Prezrvatit de sıkıyor bosalmami etkiliyor nasıl bir yol önerirsin?

  • Hepsini Göster
YÜKLENİYOR...