Evlilik Hayatı ve Evlilikte Cinsel Yaşam

Evlilik ve cinsel hayat

Ne tür bir evlilik yaptınız bilmiyorum. Benimki kesinlikle bir aşk evliliğiydi. Hayatımın seksini kocamla yaşadım. Belki bu yüzden defalarca aşık oldum ona. Hızlı bir kararla, başımız bulutlarda evlendik. İlk ayımızın sonunda hamile kaldım ve evliliğimizin birinci yılına oğlumuzla girdik. Her şeyi bu kadar hızlı yaşamış olmanın iyi ve kötü yönleri oldu tabi. Bu da beni bu konuda yazabilmem için bir nevi uzman yaptı.

Evliliğin Olmazsa Olmazları

Öncelikle sağlıklı bir evlilikte olmazsa olmaz denen, yıllardır dillere pelesenk olmuş haklı kurallara bir bakalım. Bir evliliğin ilk şartı, o evliliğin oluşmasına sebep, en temel etmen tabii ki aşktır, sevgidir. “İki kere iki dört eder” gibi bir doğrudur bu. Çünkü sevgisiz evliliklerde insanların birbirine tahammül edebilme gücü olmaz. İkinci olarak “saygı” büyük bir ihtiyaçtır. İki insanın saygısızca bir ilişki yaşamaları, bir hayat paylaşmalarını elbette ki mümkün kılmaz.

Seks ilişkinin temel taşıdır
 • Yeniliklere açık olun
 • Eşinize karşı açık ve dürüst olun
 • Yargılayıcı olmayın
 • Fantezilerinizi açıklamaktan çekinmeyin

“Anlayış” sevginin olduğu yerde muhakkak olur, insanların birbirlerinin tahammüllerini kolayca zorladığı günümüzde, ilişkilerde kilit bir kelimedir anlayış. Son olarak “özveri” diyorum. İnsanlar artık hayatlarını tek başına yaşamak istemedikleri, biriyle paylaşmak istedikleri için evlenirler.

İki kişilik hayat yanlızken sahip olduğunuz bir sürü alışkanlığınızdan vazgeçmenizi gerektirebilir. Bu tür durumlarda çok gönüllü olmasanız da birliktelikte “özveri” göstermek, bunlardan vazgeçmek gerekebilir. Her zaman sizin istekleriniz değil, eşinizin isteklerini de yerine getirmeyi unutmayın. Evlilik hayatında kimi zaman maddi sıkıntılar baş gösterebilir, bunları da anlayışla karşılayıp destek olmayı bilin.

Evlilikte Cinsel Yaşam

Seks ilişkinin temel taşıdır. Sağlıklı evliliklere bakıldığında ilişkiyi taşıyan temel direğin mutlu bir cinsel yaşam olduğunu görürsünüz. Cinsel yaşamda oluşacak hasarlar o ilişkiye büyük zarar verir, hatta bu sorunlar, ilişkiyi bitirmeye kadar dayanabilir. Sağlıklı bir cinsel yaşam için sevişme güdüsünü rölantiye almamak gerekir.

Sonuçta seks fiziksel sınırları belirli bir eylem, ne yaparsan yap bir sonu var. Özellikle yeniliklerden hoşlanmayanlar, yeniliklere kapalı olanlar için durum daha da zor. Bence sağlıklı bir ilişkide en önemli şey karşı tarafa isteklerini açık ve net, korkmadan, çekinmeden, utanmadan ifade edebilmektir. Eşler bu konuda birbirlerini yüreklendirir, yargılayıcı olmazlarsa bu sağlam ve sağlıklı bir cinsel hayata atılmış olumlu bir adımdır.

Fantezilerinizi eşinizle paylaşmanız hem sizin, hem de eşinizin heyecanını bir üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olacaktır. Gerekirse seks oyuncakları kullanmaktan çekinmeyin. Başta tuhaf gelse de birlikte izlenen erotik bir film, minik bir kırbaç, eski moda bir hizmetçi kostümü ilişkinizde büyük ateşler yakacaktır.

İlişkinizi canlı tutmak için ne yapıyorsunuz?
Evlilikte Eşlerin Yaptığı Hatalar
 • Kızgınlıkları biriktirmek
 • Sorunları açıkça konuşmamak
 • Konuşmaları çözüme bağlamamak
 • Bencil davranmak
 • Özensiz davranmak

Genel olarak birbirimizi sevdiğimiz halde, birbirimizi kolayca kırma eğilimindeyizdir aynı zamanda! Önceleri önemsiz görünen, küçük özveriler deyip göz ardı ettiğimiz ufak sorunlar konuşulup çözülmedikçe insanda bir bilinçaltı birikimi oluşturur. Özellikle kadınlar bunları biriktirmekte erkeklerden daha başarılı sanırım. Ama erkeklerin de bunları önemsemeyip kolay unutmalarının bu tepkiyi doğurduğunun da altını çizmek isterim.

Bir sorun olduğunda bunu konuşmaktan kaçınmak bir hataysa, sözde yapılan bu konuşmaların bir çözüme bağlanmaması daha da büyük bir hatadır. Çünkü sorunları konuşmak insanı biraz da olsa rahatlatır ama bunlar bir çözüme ulaşmazsa aynı sıkıntıların tekrarlanması da kaçınılmazdır. Bencillik, kendi isteklerini diğerinin önünde tutma, istediğin gibi yaşamaya devam etme karşınızdakine aynı zamanda saygısızlıktır da. Bu onu yok saydığınızın bir göstergesidir. Kimse yok sayılmak için hayatını başkasıyla birleştirmez!

cinsel yaşam

İlişkiler Nasıl Canlı Tutulur?

Sonuçta ilişkiyi yaşayan iki kişi ve tabii ki her iş te bu iki kişiye düşüyor. İlgi alanlarınıza göre ilişkinizi canlandırmak sizin elinizde. Yürüyüş seviyorsanız dolaşmak, futbol seviyorsanız maç izlemek, film seviyorsanız sinemaya gitmek, birlikte hoşlanabileceğiniz bir şeyler yapmak birbirinize sevginizi, birlikteliğinizin güzelliğini hatırlatır. Kimsenin bunun için karşısındakinden hareket beklemeye ihtiyacı yok. Evlilikte gurur olmaz. Kimin aklına gelirse o şaşırtmalı karşısındakini. Ama siz de bunu hep karşı taraf yapıyor diye işi ona yıkmak gafletine kapılmayın sakın.

Ebveyn Olmak Seksi Bitiriyor mu?

Eşler gebelik süresince seksten korkabilir, kaçınabilir, isteksizlik duyabilir. Gerek kadın gerek erkek için oldukça zor bir süreç bu, bunu unutmayın. Hamilelikle vücut kimyası değişen anne tam bir hormon saldırısına uğrar. Bu süreçte oldukça dengesiz duygusal reaksiyonlar gösterebilir. Fiziki yapısı bozulan, sürekli kilo alan, kendini iri ve çirkin hisseden anne bu günlerinde erkeğinden gerekli desteği göremezse tam bir duygusal yıkım yaşayabilir.

Burada babanın birinci görevi annenin istekleri ya da fikirleri makul görünmese bile “hep destek, tam destek, koşulsuz destek” olmalıdır. Çünkü bu dönemde yalnız bırakıldığını hisseden kadın bu acıyı istemese de bundan sonra hep içinde taşıyacaktır.

Evlilik ve seks

Bebekten sonra seks ilk iki ay önerilmez, hatta yasaktır. Ama cinsel hayatın üçüncü aydan itibaren eski haline dönmesi beklenir. Dönmediği durumlarda sorunların sebebi bulunup çözülmeli, çözülmeyen cinsel sorunların evlilik için en büyük tehlike olduğu unutulmamalıdır.

 • Hamilelik sırasında seks korkutabilir.
 • Anne kendini hamilelik sırasında ve sonrasında çirkin hissedebilir, bu süreci birlikte aşmalısınız.
 • Hamilelikte kadını ele geçiren hormonlar bir çırpıda yok olmaz, anlayışlı davranmayı sürdürmek erkeğe düşer.
 • Bebekle ilgilenen anne için hayat yorucu olabilir. Onu küçük hediyelerle mutlu edin.
 • Yorgun annenin motivasyonu da düşüktür, ondan güzel sözlerinizi eksik etmeyin.
 • Ebeveyn olmak sadece anne için değil, baba için de korkutucu olabilir, bunu unutmayın.
Her şeyi karşı taraftan beklemek doğru değil
Evlilikte seks

Sevenlerin Düşmanı Ego

Evliliğiniz gücünüzü karşıdakine gösterme ya da ispatlama alanı değildir. Sakın bu hataya düşmeyin. Karşınızdakinin bunu yaptığını hissettiğiniz anda konuyu nazikçe dile getirip bunu bitirmesi gerektiğini hatırlatın. Eşlerin birbirinden daha güçlü, daha akıllı, daha seksi, daha üstün olmalarına gerek yoktur. İlişkinizi bir güç gösterisine dönüştürmekten kaçının. Kim kimden daha üstün yarışmalarına asla izin vermeyin.Egolarınızın ilişkinizi bozmasına izin vermeyin.

Sonuç olarak bunların bir kısmı yaşanmış, bir kısmı yaşayanlardan duyulmuş, bir kısmı da okuyarak öğrenilmiş durumlar. Evlilik iki insanın bazen kendilerine bile katlanamazken birbirlerine katlandıkları bir birlikte yaşam modeli. Birlikte yaşamın birbirini yıkıma dönmesini istemiyorsan önce sorunlarını sapta, sonra onları konuş ve en sonunda çözüme bağla ve bu sözümü sakın unutma. Mutlu bir hayat dilerim.


6|22
22107

En İyi Erkek Görüşü

 • ben mantık evliliği yaptım kendime göre yetiştirdim ve mutluyum içimde bir uhde yok değil aşık olduğumla neden evlenmedim diye geriye dönüş yok beni korkutan gönül aşk ilişkileri çok hızlı tüketiyoruz eşler arasında birbirine duyulan saygı sevgiyi doğurur zaten kadını cinsel materyal olarak düşünürseniz dünden bitmişsinizdir

  0|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Esim yapar ister ama yeni birsey yapmak istediginde hep sorgular nerden biliyorsun der adama yakinlasmaktan korkar oldum ve sogudum cinsellikten

  1|4
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 106

 • Kayseriliysen hemşerimsin demektir.. yazdığınız şeyler harika olmasını isteyip te çoğu zaman başaramadığımız şeyler ve bedeli de ağır oluyor.. anlattıklarınız da ve yaşadıklarınız da kendimi gördüm, tutkuyla başlayan aşk 2 ay için de çıkma, evlenme teklifi, aynı süre için de nişan ve nikah.. sonrasın da egolarımız, saygısızlıklarımız, bir birimize üstün gelme çabalarımız, ilk başata güzel sonrasın da berbat bir seks hayatımız ve 4 yıl süren evliliğin bitmesi.. en güzel yanı 15 yaşındaki kızımız.

  0|0
  0|0
 • sadece alkışlıyorum sizi...

  tek kelime ile kusursuz bir makale olmuş. bazıları cinselliğin evlilik üzerindeki etkisini abartıyorsunuz diyebilir elbet.


  Eğer tam anlamıyla mutlu bir cinsel hayatınız varsa eşinizle, birçok problem görmezden gelinir, iki tarafta daha kolay özveride bulunur. ancak cinsel hayatınız renkli ve mutlu değilse, en küçük tartışmalar bile büyük problemlere dönüşebilir. her iki tarafta farkında olmadan çok fazla gergin olur.


  Konuşa bilerek yaşamak...

  0|0
  0|0
 • saçmalık bu. herşey seks değil insan bu bahsettiğin. Diyelim ki eşim kaza geçirdi vucudu yandı ( Allah korusun) ben onu cinsellik olmazsa (temel taş diyorsun o yüzden) dağıtacak mıyım yuvamı? Yoksa bu mu evlilik denen şey

  0|0
  0|0
 • seks çok önemli... ama üzerine en az konuşulan konu... çünkü vücudun kurallarıyla toplumun kuralları çatışıyor da ondan...

  1|0
  0|0
 • Bence bu yazı bir alıntı, belki de farklı kaynaklardan alınan alıntıların birleşimi. Diğer yandan ben ilişkilerin bu türden kurallar, yapılması gerekenler ya da gerekmeyenler gibi mekanik anlamda değerlendirebileceğini düşünmyorum. Sonuçta duyguyla bezenmiş, gönülle çıkılmış yollarda matematik işlev dışı kalıyor. Eşler birbirleri için yaratılmamışlarsa yukarıdaki yazının bir on mislini bile uygulasalar titizlikle, sonuç gene ayrılık ya da hüzünle biter.

  0|0
  0|0
 • bu yazınıza çok katkıda bulunmak isterdim ama daha sonra.ilk yapacam sizi gerçekten ayakta alkışlıyorum böle düşünen böle yazan felsefesi,kimyası,biyoğrafisi,ve daha yazamadığım bir çok araştırma konusunu bu kadar derinlemesine vede detayına o kadar güzel değinmişsinizki insanları yormadan anlatma uslubu hayran oldum vede hayret ettim demekki kayseri sizin gibi birinide çıkartacak düzeye gelmiş.çok memnun oldum(yanlış anlamayın bende kayseriliyim şaşkınlığım ondan)..

  0|0
  0|0
 • Bu yazıları okudukça çok duygulaniyorum beter oluyorum, bekar olmak çok agirima gidiyor, bu maneviyatı ve hazzı bende yaşamak istiyorum artık nerdesin ey nasibim, yüce Rabbim sesimi duy dualarimi kabul et

  2|0
  1|0
 • Güzel bir yazı olmuş çoğu kimsenin söyleyemediği şeyleri dile getirmişsiniz bu yüzden tebrik ederim, ancak eksik bir kaç nokta var mesela hamilelikte sex son aya kadar mümkün eğer riskli bir gebelik değilse buda eşlerin birbirine yaklaşmasını kadının kendine olan özgüvenini arttırır.

  Çocuk sonrası cinsellik ise kadınların her zaman savunma noktası olmuştur, halbuki bu dönemde erkeklerin daha fazla ilgiye ihtiyacı vardır ama kadınlar bunu görmezden gelirler ve sorunlar burada başlar...

  0|0
  0|0
 • on uzerınden on on numara olmus derleme cok gereksız seylerden se bu tıp yazıların okuması daha ıyı on on on yeterkı sevgı saygı olsun hersey guzel olsun

  0|0
  0|0
 • Şu aşkı katmasan daha güzel olurdu ya evlilik birliktelik artık herneyse temel taşı öncelikle sekstir aşktanda önce gelir cinsel haz ve mutluluk yoksa aşk bir yere kadar götürür.

  1|0
  0|0
 • Bu yazıyı Kayseri'li bir arkadaşım yazmış olsaydı, "Geçmişlerinin canına diğsin, gadasını aldığım, ağzının çamanını yidiğim" derdim ona ::)

  eline sağlık diyorum ama sana :P

  0|0
  0|0
 • Yazı için teşekkürler. Güzel bir yazı olmuş.

  0|0
  0|0
 • Yazı çok güzel gayet başarılı lakin size ait olduğu konusunda şüphelerim var alıntı olma olasılığı yüksek.!

  0|0
  0|0
 • çok güzel bir yazı.evlilikte sevginin asıl oldugu çok doğru.daim olması içinde iletişimin ve cinselliği dinamik tutmak gerekli diye düşünüyorum

  0|0
  0|0
 • Süper olmuş teşekkürler..

  0|0
  0|0
 • bir blog'dan alıntılanmış yazı...

  0|1
  0|0
 • Teşekkürler tespitleriniz çok doğru kadın ve erkekler mutlaka ayrım yapmadan okumalı,ilişkilerin temelden sarsılmasına en büyük etken bence iletişimsizlik eşler birbirini kırmadan her konuda konuşabilmeli tartışa bilmeli hiçbir soru eşlerin beyninde cevapsız kalmamalı vede bencillik yapılmamalı

  0|0
  0|0
 • sex cagımızın webası hastalıgı, Bu sex ne ocaklar yıktı bea :D

  0|0
  0|0
 • futbol maçı gibi belli bi sürede sıkışan oyunu açmak için değişiklikler yapmak gerekiyor.değişiklikler derken yanlış anlaşılmasın eşler birbirleriyle aynı şekilde cinsel ilişkiye girmeye devam etmek yerine birbirlerinin keşfetmedikleri orgazm yerlerini bulmaya çalışmalıdırlar...

  0|0
  0|0
 • Bence evlilik öncesi bu tür yazıları okumak gerekli.

  Hatta evlilik öncesi ve evlilik hakkında kitaplar var.

  Bunlardan en az bir tanesini okumak gerekir.

  En güzeli belirli kitapları eşler evlilik öncesinde ve evliliğin ilke günlzerinde okumalı ve uygulamalıdırlar...

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  86

Kızlar Ne Diyor 21

 • Ben bu yazinizi basindan itibaren sonuna dek okudum, Cok samimi, biliglendirici, gerektigi kadar biligi iceren fazla detaya girilip sikmamis bir yazi olduguna kanaat getirdim, Hoslanarak okudum, iicinden kendimle ilgili, kullanabilecegim kadarini aldim ve kendimde uyguluycam, yeri geldiginde,:)

  0|3
  0|0
 • 1 yılda uzman olunmuyor malesef

  2|5
  0|0
 • "Evlilik iki insanın bazen kendilerine bile katlanamazken birbirlerine katlandıkları bir birlikte yaşam modeli. " Bu cümleye katılmıyorum.Bir insan kendine katlandığını düşünüyorsa kendini sevmiyor demektir.Bu durumda başka hiç bir şeyi de sevemez.Önce kendisini değiştirmeli.Başka bir insana da katlanmak değil, başka bir insanı sevmek gerekir.Ben şu an hayatımda hiç bir şeye katlanmıyorum ve ileride de katlanmayacağım.Neden kendime eziyet edeyim ki? Vururum tekmeyi :D

  0|0
  0|0
 • Evlilik kararını çok hızlı almanın ciddi sıkıntılar doğurabileceği doğru ama bir bebekle sıkıntılarınızı aşmışsınız. Tebrikler...

  0|0
  0|0
 • gerçekten harika bir yazı olmuş bende 3 yıllık evliyim kulağıma küpe olacak bu yazdıkların teşekkürler

  0|1
  0|0
 • Masallah

  0|0
  0|0
 • çok dogru yazdıkların ama evli degılım ama dıkat etmem gereken okadr sey varmıskı yenı farkettımİ:)

  0|2
  0|0
 • Bunların tamamı alıntı

  0|0
  0|0
 • süper bir yazı olmuş beni korkutan bir çok konuda bilgi sahibi oldum sizinle biraz konuşabilirmiyiz. ekleyebilirmiyim?

  0|0
  0|0
 • cok dogru arkadaslar. bn bosandigim icin anliyorum hepsini. insan basta her seyi kolay saniyor ama oyle degil iste.

  0|0
  0|0
 • Henüz nişanlıyı evlenmek üzereyim o kapıdayım nasıl geçecek bilmiyorum bizim aramızda biraz yaş farkı var ben 19 o 34 etki edermi acaba yada nasıl bilmiyorumyaa :(

  0|0
  0|0
 • Gerçekten uzman olmuşsunuz,çok şey öğrendim tamda ihtiyacımın olduğu anda teşekkürler

  Beş yıldız verdim:)

  0|0
  0|0
 • çok doğru bende cok kötü bi evlilik yaptım sabır çok önemli

  0|0
  0|0
 • peki bütün bunları yaparken sana derseki ben başka birisiyle

  birlikte olmak istiyorum ne yapardın.

  0|0
  0|0
 • Gerçekten çok faydalı ve doğru bir yazı olmuş, tebrikler.

  0|0
  1|0
 • bu güzel paylaşım için teşekkür ederim elinize emeginize yüreginize saglık..

  0|0
  0|0
 • Bilgilendirici bir yazı olmuş

  0|0
  0|0
 • Her şey çiftin elinde.

  0|1
  0|0
 • Çok başarılı.

  0|0
  0|0
 • kkürler , elinize sağlık..
  .

  0|1
  0|0
 • Kızlar Devam
  1
Yükleniyor...