Doğum Kontrol Yöntemleri: Doğum Kontrol İlaçları ve Ertesi Gün Hapı Nedir?

Cinsellikte

Merhaba arkadaşlar.

Geçen hafta başlamış olduğum "Cinsellikte Ne, Nedir?" bence serilerime, bu hafta doğum kontrol yöntemleri ile devam ediyorum. Dünkü yazımla (dileyenler BURADAN okuyabilirler) prezervatiflerden bahsetmiştim. Bugün ki yazımda ise doğum kontrol ilaçlarından bahsedeceğim. Lafı uzatmayalım sadede gelelim :D

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Her ne kadar literatürde Oral Kontraseptif olarak geçselerde ben bu haplara "Üşengeç ya da Zevkine düşkün bencil erkeklerin eşlerinin / partnerlerinin / sevgililerinin kullandığı haplar" diyorum. Neden öyle diyorum çünkü dün yazdığım bencemde de ifade ettiğim gibi prezervatif dışındaki bütün doğum kontrol yöntemlerinin bir şekilde yan etkileri var. Ha gel gelelim bazı kadınlar da erkekler gibi prezervatiften hoşlanmıyormuş. Bunu da yeni öğrendim. Karşılıklı artıları ve eksileri konuşularak tercih edilen bir yöntemse buna elbette karışamam ama son olarak yine vurgulamak istiyorum. İlaçlar iki ucu pislikli değnek gibidir. Size fayda sağlarken başka bir yerde zarar veriyor olabilirler. Bu nedenle hayatınızın her döneminde mümkün olduğu kadarıyla ilaç kullanmaktan sakının.

Doğum kontrol hapları resimde de gördüğünüz üzere belirli günler takip etmek zorunda olduğunuz haplardır. Basit olarak yumurtlama mekanizmasını etkilerler. Yumurtlamanın gecikmesini sağlarlar. Ayrıca rahim ağzı salgısının kıvamını arttırarak spermin rahime ulaşmasını güçleştirirler. Bir başka etki olarak da rahim iç duvarının gelişmesini önlerler, böylelikle kalınlaşamayan rahim iç duvarına yumurtanın yapışmasını engellerler.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılırlar?

Adetin 1. veya 2. günü alınmaya başlanmalıdır. Daha ileriki günlerde başlanırsa gebelik görünme olasılığı artar.

Doğum Kontrol İğneleri Nedir?

Çalışma mantığı olarak doğum kontrol haplarıyla aynıdır. Sadece her gün ilaçla uğraşamam ben diyorsanız ayda bir bu iğnelerden vurdurarak doğum kontrolü sağlayabilirsiniz. Bu iğneler kas içi uygulanırlar. Omuz, kalça ve bacağa uygulanabilirler. Bilinmesi gereken çok önemli bir nokta var. Bu iğneler;

-Felç Öyküsü Olanlara

-Meme Kanseri Hastalarına

-Gebelere

Kesinlikle uygulanamazlar.

Deri Altı İmplanlar Nedir?

Bir başka doğum kontrol yöntemidir. Diğer bahsetmiş olduğum yöntemlerle aynı prensipte çalışırlar. Fark olarak 3 yıl'a yakın bir süre koruma sağlarlar. İmplant kullananların adetlerinde düzensizlik görülmesi mümkündür ve mutlaka konusunda deneyimli kişilerce yapılmalıdırlar. Çünkü bu implantların yerleştirilmesi için küçük bir cerrahi müdahale olması gereklidir. Deri altından kısmen (resimdeki gibi) görünebilirler. En büyük dezavantajları ise kafanıza göre bırakamamanızdır. Yani diğer doğum kontrol yöntemlerinde istediğiniz an yöntemi bırakabilirsiniz lakin implantın illaki doktor kontrolünde çıkartılması gerekmekte. İmplantlar:

- Meme Kanseri Hastaları

- Karaciğer Hastaları

- Tanısı konulmamış vajinal kanamaları olanlar

- Emziren anneler (6. haftadan sonra)

- Tüberküloz, epilepsi, iskemik kalp hastalığı ve hipertansiyon

şikayetleri olanlar için kesinlikle uygun değildir.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Herhangi bir şekilde korunmamış çiftler çocuk sahibi olmak istemiyorlarsa ilişkiden sonraki 72 saat içerisinde bu hapın alınması gerekmektedir. Hap ilişkiden sonra ne kadar erken kullanılırsa işe yarama olasılığı o kadar yükselir. Yaklaşık olarak %70 - 90 arası bir koruma sağlar. Her zaman %100 başarı göstermezler. O yüzden en son çare olarak düşünülmelidir. Uzun süreli kullanımlarda ciddi yan etkiler ve metabolizmik hastalıklara neden oluyor.

Son söz: Burada bahsi geçen bütün yöntemler ilaçtır. Ve takdir edersiniz ki bütün ilaçların yan etkileri vardır. Günümüzde meme kanserinin nedenlerinden biri kadınlarda salgılanan östrojen hormonu olarak gösteriliyor, bu ilaçların pek çoğunda da östrojen hormonu var. O nedenle göğüs kanseri hastaları ve ailesinde göğüs kanseri öyküsü olanların kullanırken dikkatli olmaları gerekiyor. Ayrıca hangi doğum kontrol yöntemini kullanırsanız kullanın, korunmaya başlamadan önce mutlak suretle bir jinekolog'a gidip, gerekli tüm muayeneleri yaptırmanız gerekli. Kullandığınız ya da kullanmak istediğiniz yöntem ne kadar size uygun? Bunu tanısını koyabilecek kişiler konu ile ilgili uzman kişilerdir.

Bir sonraki Bencem, spiraller'le ilgili olacak. Konu ile ilgiliyseniz lütfen takipte kalın.

Buraya kadar sabredip okuduğunuz için teşekkür ederim arkadaşlar.


1|0
54
GelincikKokusu KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Faydalı bir paylaşım, emeğine sağlık.

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 3

 • Eline sağlık. Gençler okuyup öğrensinler. Gayet güzel az ve öz açıklamalar yapmışsın.

  0|0
  0|0
 • Ellerine sağlık...

  0|0
  0|0
 • Eline emegine sağlık...

  0|0
  0|0
Yükleniyor...