KizlarSoruyor'da Nostalji Rüzgarları: Her Burcun 90'lar Objesini ve Şarkısını Seçtim

Funda_a

Selamlar herkese.. "Eskiye rağbet olsaydı, bit pazarına nur yağardı.." demiş eskiler.. Amma velakin muhtemelen atalarımızın yanıldığı ender deyimlerden biri bu olsa gerek. Çünkü nur yağmıyor belki bit pazarına ama insan yağıyor.. Çünkü eskiye dair ne varsa burnumuzun direğini sızlatıyor. Yeni nesil deyimle 'moda' oluyor.. Adına 'Retro' diyorlar, 'Vintage' diyorlar. Nostalji diyorlar. 2000' li yıllar biz insanlara ne derece bir yapaylık, kaygı, umutsuzluk aşıladıysa artık, eskiye dair ne varsa, o dönemde yaşamamış bile olsak burnumuzun direği sızlaya sızlaya özlemle yad ediyoruz o günleri..

KizlarSoruyorda Nostalji Rüzgarları: Her Burcun 90lar Objesini ve Şarkısını Seçtim

İşte bu sebeptendir ki uzun zamandır aklımda olan ve yazmak, sizinle paylaşmak için sabırsızlandığım bir konuya el atmak istedim.. Üstelik bunu hem ilgim, birazcık ta bilgim olduğunu her daim belirttiğim astroloji ile harmanlayarak yapmak istedim..

KizlarSoruyorda Nostalji Rüzgarları: Her Burcun 90lar Objesini ve Şarkısını Seçtim

Pazar banyoları, akşam ezanı okunmadan evde olma geleneği ve okul tatilinin son gününde 'Şahane Pazar'ı izlerken annemizin önlüğümüzü ütülemesinin verdiği garip duygu. İnsan anlatırken biler gözleri doluyorken bir de hangi 90'lar objesi veya şarkısı senin burcun için gelecek merakı eklenmesi;

Velhasıl kelam uzun lafın kısası 90'lar işte..

Başlayalım; :)

● Boğa Burcu & Her evde bulunan ama hiç kullanılmayıp vitrinde saklanan fincan takımı.

Çoğunuzun yüzünde tatlı ama hüzünlü bir tebessüm oldu değil mi? :) Benimde öyle. Zira kutsal bir yer gibi korunan, çocukluğumun misafir odasının en nadide parçaları olur kendileri. Gerçek vintage severler bunları hala kullanıyor.. Mutfak kültürü olan, yeme içmeyi çok seven Boğa burcu bireylerine armağanım olsun.. :)

KizlarSoruyorda Nostalji Rüzgarları: Her Burcun 90lar Objesini ve Şarkısını Seçtim

● Aslan Burcu & İnternet kafelerin resmi sponsoru ve nice oyunu tanımamıza vesile olan emektar bilgisayar.

Bakmayın siz kaç milyarlık, süper teknolojik bilgisayarlara.. İşte bu gördüğünüz var ya, tüm bilgisayarların babası, atası hatta. Emektar diye boşuna demedim. 90' lar da İnternet kafelerin vazgeçilmezi olur kendileri. Monitör gibi monitör. En baba bilgisayar.. Bknz; yukarı.. Hayatta her şeyin tabiri caiz ise en baba, en gösterişlisini seven canım Aslan burçları için bunu, yani bilgisayarın atasını seçtim. Kabul edin lütfen..

KizlarSoruyorda Nostalji Rüzgarları: Her Burcun 90lar Objesini ve Şarkısını Seçtim

● Yay Burcu & Yıllar geçse de hala 90'lar tadında devam eden, dansıyla çığır açtığı şarkısı ile Mustafa Sandal / Aya Benzer.

Halen genç, halen sempatik ve halen iyi bir müzisyen. 'Onun arabası var' şarkısı ile başlattığı 90'lar pop fırtınasını dansıyla çığır açtığı 'Aya benzer' ile taçlandıran Mustafa Sandal'ı ve o eşsiz şarkısını ise müzik, eğlence, pozitif olan her ne varsa ruhunda taşıyan harika Yay burçları için seçtim. Çok uydu bence.. :)

● Başak Burcu & 1'de çalışmayan, 2'de ısıtmayan, 3'te haşlayan, en nihayetinde ve mutlaka şalteri attıran efsane İhlas şofben.

90'lar kuşağı olup ta elektrik çarpmayan kimse olmasa gerek. Zira hemen her evde bulunan İhlas marka şofben gerçekten insanı çarpıyordu. Bu arada yanında İhlas su arıtma cihazını alanları da unutmayalım. :) Başlıkta da belirttiğim gibi 1 de çalışmayan, 2 de ısıtmayan, 3 te de haşlayan ve en sonunda mutlaka (kafanın da) şalterini attıran efsane şofbeni, temizlik ve titizlik deyince ilk akla gelen Başak burçlarının efendi bireyleri için seçtim. :)

KizlarSoruyorda Nostalji Rüzgarları: Her Burcun 90lar Objesini ve Şarkısını Seçtim

● Koç Burcu & Kovalı soba.

Sobalı evlerin en büyük özelliği sanırım şu; Genellikle tek oda da soba olduğu için ev halkı ısınmak için etrafında oturuyor.. Şimdiki gibi herkes ayrı ayrı odalara çekilip konuşmadan, iletişim kurmadan, gözüne bile bakmadan geçen hayatlar değil, soba başında konuşulan, gülüşülen hayatlar yaşanıyormuş. Zaten eskiye bu denli özlem duymamızı sağlayan bunlar değil mi.. Haa bu arada sobanın tavana vuran ışığını seyredip hayaller kurarak dalınan uykuları es geçmeyeyim.. Sinirli, agresif ve tüm duygularını coşkulu yaşasa da içinde hep duygusal bir adam/kadın barındıran Koç burcunun pamuk tarafı adına kovalı sobayı seçtim. Birde borusuna monte edilip çamaşır asılan telini de unutmayalım.. :)

KizlarSoruyorda Nostalji Rüzgarları: Her Burcun 90lar Objesini ve Şarkısını Seçtim

● İkizler Burcu & Çarkıfelek desenli paspas.

O günlerin en değerli ve olmazsa olmazların biri daha. Hatırladınız değil mi? :) Renkli, dilimli ve mutlaka her evde olması gereken, odadan salona girişe serilen bir başka efsane olan çarkıfelek paspas, renkli ve farklı dünyaların insanları olan özel İkizler burcu bireylerine armağanım olsun. :)

KizlarSoruyorda Nostalji Rüzgarları: Her Burcun 90lar Objesini ve Şarkısını Seçtim

● Balık Burcu & Geleceği çok parlak görülüp dönemin radyolarında en çok çalan şarkının bestecisi, 90'ların romantik müzisyeni Ümit Sayın ve şarkısı 'Hicran'

90 lı yıllar müzik anlamında da, özellikle Türk pop müziğinde çığır açan bir dönemdi. O dönem çok çalınan, çok dinlenilen şarkıcıların bazıları şu sıralar pek görünür değiller. Yani eskisi kadar popüler değiller ise de estirdikleri rüzgarın esintisi o melodilerle hafızlarda sanki dün gibi canlanabiliyor.. İşte 90'ların romantik şarkıcısı, bestecisi Ümit Sayın ve 'Hicran' şarkısı. Ee hal böyle olunca, bu da romantik Balık burçlarına gelmeli diye düşündüm. Yani kendime de.. :)

● Oğlak Burcu & Bob Ross

Bir zamanlar TRT’de yayınlanan resim programıyla Bob Ross ya da diğer bir deyişle 'bonus saçlı ressam amca' bir dönem fenomen imiş 'Resim Sevinci' adlı programıyla Amerika'da bir çok insana resim sanatını sevdiren Bob Ross'un ülkemizde de çok hayranı oluşmuş. Amerikan Hava Kuvvetlerinde çalışan bir asker iken gönül verdiği resim için askerliği bırakan Ross için sanat otoriteleri 'sanatsal eserler değil' diyerek eleştirmişlerse de hafızlarda o sakin sesi, anlatımı kalmış. Ya da bizim duyduğumuz haliyle onu seslendiren sanatçının sesi diyelim.. Ağırbaşlı, dengeli, kararlı ve sabırlı Oğlak burçları için 90 ların en güzel ve de en duygusal esintilerinden Bob Ross'u seçtim..

'Belki şurada küçük, mutlu bir ağaç vardır..' Ne dersiniz?

KizlarSoruyorda Nostalji Rüzgarları: Her Burcun 90lar Objesini ve Şarkısını Seçtim

● Yengeç Burcu & Çok fonksiyonlu dolaplı koltuk.

Oturulan yeri kaldırıp sandık gibi kullan. Arkada sırtını dayadığın yer kapaklı. Aç çamaşır koy. Onun üstü çekilen bir bölme.. Ne bileyim ıvır zıvır şeyleri koy. Üstüne süs eşyaları koy. El emeği göz nuru dantel örtünü ser. Yetti mi? Yetmez.. Birde hafif çek. Al sana yatak olsun.. Daha ne olsun.. Bir zamanlar hemen hepimizin annelerinin en gözde ev eşyası.. Bundan iyisi yok (muş). Aile ve dostları her şeyi olan, cefakar, fedakar ve huzur insanı, pamuk kalpli Yengeç burcu bireylerine, çok fonksiyonlu dolaplı koltuğu seçtim.. :)

KizlarSoruyorda Nostalji Rüzgarları: Her Burcun 90lar Objesini ve Şarkısını Seçtim

● Kova Burcu & Taş gibi telefon, Nokia 3310.

Bir rivayete göre inşaatın 4. katından beton zemine düşmüş te yine bana mısın dememiş. O derece sağlam yani. Şimdiki telefonlar gibi halıya düşse çizilecek türden asla değil.. Hani kanun maddesince silah olarak kullanılacak neredeyse.. Yani bir zamanlar.. Nokia 3310 olmadan bir nostalji yazısı olabilir miydi? Elbette hayır.. Birde bunun abisi var.. Bir üst modeli. O da 3110.. Telsiz gibi telefon. Bir zaman yine anlatmıştım. İş arkadaşımın babası esnafmış. Vakti zamanında işe giderken baya bildiğin market poşetine koyup gidiyormuş.. O derece kallavi yani.. Aahh ah o günler diyesi geliyor insanın.. Hal böyle olunca iletişimin piri, zeka küpüm, canım Kova burçları için taş gibi telefon, Nokia 3310 gelmeliydi.. :)

KizlarSoruyorda Nostalji Rüzgarları: Her Burcun 90lar Objesini ve Şarkısını Seçtim

Birde ayrıcalık olsun Kova burçlarına ki, mevzu bahis iletişim ve telefon olunca en sevilen 90'lar şarkısını da eklemeden olmazdı. Oya ve Bora tabi ki.. :)

● Terazi Burcu & Eski, ağır yorgan ve yer yatağı

Aslında bu ağır yorganlar 90'larda son demlerini yaşamış olabilir. Daha çok 80'ler diyebiliriz. Ancak öyle bir etki etmiş ki bünyelerde, psikolojik sorunlar yaşandığı zaman o beton gibi yorganın altına girip çıkmayası gelir insanın. Misafir için olanının dışı parlak kumaştan olup bembeyaz çarşafı, uzun, işlemeli ve dantelli (tek parça) yastıkla beraber yere serilmiş yün yatakta uyumak. Yaşayanlar der ki; en konforlu yatak odası takımından daha iyi uyursun. Daha dinç uyanırsın.. İşte böyle iken modern düşünce yapısına sahip, hayvan sever, hümanist, sanat sever ve sanatçı ruhlu olmakla beraber, içinde öz kültürümüze bağlılığını her daim taşıyan mükemmel Terazi burçları için eşsiz yer yatağı ve o meşhur ağır yorganı seçtim.. :)

KizlarSoruyorda Nostalji Rüzgarları: Her Burcun 90lar Objesini ve Şarkısını Seçtim

● Akrep Burcu & Almanya'nın dünyaya kazandırdığı en önemli müzik grubu, 90'lar değil 80'lerin efsanesi Modern Talking gurubu.

Ve son olarak akrep burcu var ki en iyi anlaştığım burçlardan biridir kendileri.. Almanya genelde sanayisi ile, gelişmişliği ile yükselen bir ülkedir. Amma velakin kuruluşu ve gelişimi, efsane oluşu, dünyaya adlarını duyurmaları 80' i yıllarda olan ünlü bir grubu seçtim onlar için. Modern Talking, Dieter Bohlen ve Thomas Anders tarafından kurulan Alman müzik grubu olan 80'ler de popüler olmuşlardır. Kendilerini çok sevdiğim için bu kategoriye koymak istedim..:) Modern Talking & Cheri Cheri Le

Sobaların üstünde kestane pişirilen, ekmek kızartılan, tavana vuran sobanın ışığında hayaller kurulan, sokakta oyun oynanan, halen TRT 2'de ressam Bob'un 'şuraya bir yerlere yeşil güzel ağaçlar çizelim..' dediği ve şu anda hayatta olmayan birçok sevdiğimizin hala yaşıyor olduğu yıllardı o yıllar. Bana 90'lar demeyin derdim hep. Çünkü o zaman babam hayattaydı. Belki de o yılları güzel ve anlamlı yapan da oydu. Halen sevdiklerimizin hayatta yanı başımızda olmasıydı.. Kim bilir..

KizlarSoruyorda Nostalji Rüzgarları: Her Burcun 90lar Objesini ve Şarkısını Seçtim

Sizin de geçmişte özlemle hatırladığınız bir anınız varsa lütfen yoruma yazın.. Yani demem o ki, eskilerin deyimiyle 'Hasbıhal edelim.. ' Haydi. :)

Yeniden görüşmek üzere..

Bana eski günler lazım.. Bir de şimdiki aklım..

KizlarSoruyorda Nostalji Rüzgarları: Her Burcun 90lar Objesini ve Şarkısını Seçtim
KizlarSoruyor'da Nostalji Rüzgarları: Her Burcun 90'lar Objesini ve Şarkısını Seçtim
50 Görüş