Erkek arkadaşım jest olsun diye hiçbir şey ısmarlamıyor, sizce neden?

Gizli Üye

Erkek arkadaşımla ilişkim yeni, daha önce bir seneye yakın arkadaşlığımız vardı. Bir şey yediğimizde hesapları 50/50 ya da direkt kendi payımızı ödüyoruz, ki onun her zaman her yediğim üzerime ödeme yapması gibi bir beklentim asla olmuyor ama hiç jest olsun diye bir şey de ısmarlamadı. Ben arkadaşlarıma ya da daha önceki ilişkilerimde ara sıra bu tarz jestler yapan biriydim, ailem de öyledir ve bunun maddi yönü olsa da daha çok arkasındaki düşünceden dolayı manevi olduğunu düşünüyorum, "bu benden sana" diyerek bir yiyecek/içecek almak hoş bir davranış. Zaten kimsenin üzerime yüklü miktarda bir ödeme yapmasını da istemem. Şöyle ki erkek arkadaşım daha önce çözelim diye bulmaca kitabı falan alırken "bunu ben alayım, sen de kahve ısmarlarsın" gibi bir şey söyledi ve bu çok garibime gitti. Üzerime ödeme yaptığında geri bir ödeme beklentisi var gibi hissettirdi, hesapçılık yapıyor gibi geldi. Arkadaşken de görüştüğümüzde yemek için ödeme yaparken siparişi alan adama "yarım yarım olacak" dediğini duymadım diye "sen mi ödedin" diye sormuştum ve üzerine alınmış gibi "ne münasebet, niye ben ödeyim" diye tuhaf bir tepki vermişti. Arkadaştık, zaten o tarz bir beklentim yoktu ama ödeseydi bile aynı şekilde ben de başka bir şey ısmarlardım zaten, öyle tepki vermesi de garip gelmişti.

Şuana kadar hiç bu tarz bir jest yapmadı. Ben bana karşı bir jest yapılınca illa o jeste geri döner, bir sonrakine de ben bir jest yaparım ve bunu ardında bir art niyet arayarak sorun etmem asla, sonuçta ısmarladığım kişiler değer verdiğim sevdiğim kişiler. Dediğim gibi, benim için önemli olan o jestin arkasındaki tatlı düşünce. Herkes bu tarz jestler, ufak hediyeler almayı sever. Ben ilişkilerimde cömert olmayı, hediye almayı, jest yapmayı seven biriyim ama bana böyle laf arasında söylediklerinden dolayı acaba bana parasını yedireceğini düşünüp korkuyor mu diye düşünmeye başladım çünkü bana göre böyle jestler beklemek para avcısı olduğunu göstermez kimsenin. Siz ilişkinizde bu tarz jestler yapar mısınız ya da bekler misiniz? Sizce böyle bir beklentiye sahip olmak garip mi? Acaba ilişkimiz yeni diye mi yapmıyor yoksa başka bir sebebi olabilir mi?

Bu arada maddi sıkıntıda olan biri de değil.

Erkek arkadaşım jest olsun diye hiçbir şey ısmarlamıyor, sizce neden?