Analitik Düzlemde A.Ş.K. Nedir?

Kawasaki_Ninja

Normal şartlarda insanlar duygu ve mantık arasındaki dengede hareket ederler. Bu normal şartlar dediğimiz şey fizikteki sürtünmesiz ortam, yükseklik olarak 0 metre yani deniz seviyesi ve son olarak belli bir sıcaklık (oda sıcaklığı) değeridir. Yani pekte gerçekleşmesi mümkün olmayan bir andır. =))

İdeal doğru.

İdeal doğru
İdeal doğru

Duygu ve mantığımızı dengeli şekilde kullanarak yukarıdaki ideal doğrudaki gibi hareket olması gereken en optimum hareket şeklidir. Hayatımızı devam ettirirken bu kurala göre hareket edersek gayet mutlu mesut yaşar gideriz. Sorunlarla karşılaştığımız zaman hem duygularımızdan hem de mantığımızdan yararlanarak sorunlara çözüm üretiriz.

Aşık olursak ne olur?

İdeal doğru kaydı
İdeal doğru kaydı

Aşık olunca ideal doğru git gide duygu eksenine doğru yaklaşıyor. Artık kararlarını neredeyse duygularına göre almaya başlıyor ve bu durum kararlarını duygularına göre aldığı için şuur (düşünce) kaybı meydana getiriyor. Mantıktan git gide uzaklaşıyor ve duyguya yaklaşıyor.

Analitik Şuur Kaybı Alanı.

Şuur kaybı alanı
Şuur kaybı alanı

Gerçek hayatta gözlemlediğim bir durum; kadın boşanmış, 2 küçük kızı var ve kendinden 12 yaş büyük ve evli bir adamla yasak aşk yaşıyor. Kendisini hiç düşünmeyen kadın, kızlarını, aşk yaşadığı adamın çocuklarını ve eşini dahi düşünmüyor. Bu olay duyulsa belki gazeteler bir kadın cinayeti daha yazacak, böyle bir yasak ilişki yaşayan kadının yetiştirdiği çocuklara yazık olacak. Uzun lafın kısası Aşk bedene girince akıl başı terk edip gidiyor. Aşkın analitik düzlemde görüntüsünü gerçek hayattan bir örnekle sizlerle paylaşmak istedim =)) Matematik günlük hayatta ne işimize yarıyor sorusuna güzel bir cevap oldu aynı zamanda.

Analitik Düzlemde A.Ş.K. Nedir?
3
2
Görüşünü yaz
3Kız Görüşü
2Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • matemist

  Hayatımızda ideal doğru gibi bir aşk yaşamak pek mümkün değil. İdeal doğru, doğrusal denkleme karşılık gelir ve düzenli bir şekilde artış ya da azalış gösterir. Hangimizin aşk hayatı düzenlidir ki? Bizim aşk hayatımız parabol denklemi, ln'li denklemler gibidir. Bazen artar, bazen azalır, bazen de sabit gider. Düzenlilik göstermez.
  İdeal doğru, oluşturduğu açıortay düzenini aşık olunca bozar. Bizler aşık olunca mantığımızla değil de duygularımızla hareket ediyoruz. İdeal doğru denkleminin düzenini bozuyoruz.

  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Birisii__

  Şuurumu kaybetmediğime göre ben şimdi hiç aşık olmamış mı oluyorum.

  Aman tanrım!!!

  Aşkı yaşadım ben ya. Karşılıklı da olsa kendi çapımda yaşamayı seviyorum. Evet duygularım ve hislerimle yürüyorum bu yolu. Ama mantık devreye girip dizginliyor kimseyi üzmemek için. Ama yine de yaşamayı seviyorum kimsenin hayatına dert olmadan. Enerji veriyor bana. Sevdiğim diger bir yanı ise acısı.

  Lüften bu aşk değil demesinler. Heyecan, arzu, heves ve hayranlık artı bir de alışkanlık hepsini toplasan aşk etmiyor mu. ?

  Matemetiğim bu seviyede. Ben tarihciyim. Aşkın tarihini yazabilirim.😅

  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

12
 • IAmarPresterAen

  Emeğinize sağlık iyi paylaşım

  Sevdim 1 Kişi
 • flaneurx

  O kadının yaşadığı ask değil, sanırım nefsin tuzağı şehvet... ask mantıktan uzak bile olsa , öncelik candır... acıyı göğüsler ama ; cana dokunmaz..

  Sevdim 1 Kişi
 • Barış_LonelyForever

  faydalı bir bence

  Sevdim 1 Kişi
YÜKLENİYOR...