Olmalı Mı Olmamalı Mı?: İnsanlar Neden Aşık Olmaktan Korkarlar

Cailleach s
Olmalı Mı Olmamalı Mı?: İnsanlar Neden Aşık Olmaktan Korkarlar

Farkında olsak da olmasak da çoğumuz gerçekten aşık olmaktan korkarız. Korkularımız farklı şekillerde ortaya çıkabilir veya kendilerini gösterebilirler. İlişkilerin farklı aşamalarında, kendimizi incinmekten koruyacağına inandığımız duvarlar öreriz. Bu duvarlar bize sahte bir güvenlik sunarlar evet ancak karşı cinsle tamamen yakınlaşmamızı da önlerler.

Aşk savunmasız kalmak demektir

Olmalı Mı Olmamalı Mı?: İnsanlar Neden Aşık Olmaktan Korkarlar

Yeni bir ilişki keşfedilmemiş bir kıta gibidir ve bilinmeyen bu kıtada karşımıza neler çıkacağını bilememek bizi korkutur. Aşık olmak risk almak demektir. Birine güvenip bizim en savunmasız hallerimizi görmesine izin veririz. Kendimize yeterken ya da sadece kendimize odaklanmışken birden tüm alışkanlıklar değişmeye başlar. Ne kadar aşık olursa o kadar zarar göreceğimize inanırız.

Kötü deneyimler hep orada bir yerdedir

Olmalı Mı Olmamalı Mı?: İnsanlar Neden Aşık Olmaktan Korkarlar

Yeni bir ilişkiye başlarken geçmiş deneyimlerden ne kadar kötü etkilendiğimizi genelde fark etmeyiz. Bunlar sadece eski partnerler değil aile içinde kendi ebeveynlerimizden gördüklerimizi de kapsar. Eski kötü deneyimler bizim yeni birine kendimizi açmamızdan korkmamıza neden olur. Birdenbire aşkı acı ile ilişkilendiririz.

Kimse beni sevmez düşüncesi ağır basar

Olmalı Mı Olmamalı Mı?: İnsanlar Neden Aşık Olmaktan Korkarlar

Bir çoğumuz kendi değerimizi küçümseriz. Kimsenin bizi sevmeyeceğine olan inancımız öyle bir yer etmiştir ki bir kadın/erkeğin bizi ne kadar sevebileceğine inanmayız. Kafamızın içinde mutluluğu hak etmediğmizi söyleyen neon ışıklı cümleler yanar söner. Çocukluk deneyimleri ve maruz kaldığımız olumsuz eleştiriler bunlara zemin hazırlamıştır.

Aşk varsa acı da ardından gelecektir

Olmalı Mı Olmamalı Mı?: İnsanlar Neden Aşık Olmaktan Korkarlar

Gerçekten mutlu olduğumuzda ya da duygusal olarak iyi bir döneme girdiğimizde genelde ardından acı çekmeyi bekleriz. En azından sıkıntılı bir döneme girmek beklentiler arasındadır. Bu yüzden bir çoğumuz bizi gerçekten mutlu edecek şeylerden uzak dururuz. Aşk da bunlardan biridir hatta liste başındadır.

Ya ben onun kadar sevmezsem endişesi

Olmalı Mı Olmamalı Mı?: İnsanlar Neden Aşık Olmaktan Korkarlar

Aşk nadiren eşit şekilde hissedilen bir duygudur. Bir çok kişi itiraf etmese de onları '' çok seven'' birini yeterince sevmemekten korkarlar. Onları incitmekten, nasıl hissedeceklerini bilememekten endişe ederler. Bu da ciddi bir suçluluk duygusu yaratır. Sonucu ise ilişkilerden kaçınmak şeklinde ortaya çıkar.

Kaybetme korkumuzu sonuna kadar yüzeye taşır

Olmalı Mı Olmamalı Mı?: İnsanlar Neden Aşık Olmaktan Korkarlar

Elimizde ne kadar çok varsa kaybımız da o kadar çok olur. Bir insan bizim için ne kadar değerli ise onu kaybetmekten o kadar korkarız. Hayat artık daha kıymetlidir ancak daha narindir, kırılgandır. Kaybetme korkusu bizim en ilkel korkumuzdur. Bu yüzden birisine aşık olmamayı kafamızda mantığa oturtmay çalışır kendimize ve karşımızdakine bahaneler uydururuz.

Olmalı Mı Olmamalı Mı?: İnsanlar Neden Aşık Olmaktan Korkarlar
26
16
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Korkunun temelinde hayal kırıklığı yatar...
  İnsanların aşktan korkmasının temel nedeni yaşadıkları hayal kırıklığıdır..
  Kalbinin kırılması umudunun yok olması inancının boşa çıkması gibi nedenler eklenince korkmak kaçınılmazdır..

  Her insan bir defa hiç bir şey düşünmeden aşık olmuştur çünkü ve o aşkta genelde ona büyük acılar vermiştir ve mutsuz etmiştir çünkü genç yaşlarda yaşanan aşk genelde acıyla bitiyor çok azı gerçek mutluluğa erişmiştir..

  Hal böyle iken insan bir defa acı çekince aşktan korkar.. yine denemek ister bir daha denediğinde yine aynı şeyleri yaşayan insanlar daha çekingen ve korkak olur yaş ilerlemiştir bir yandan bir hayat kurma isteği bir yandan korkular ağır basar kimisi mantıken gider birisiyle evlenir iyi kötü bir hayat yaşamak ister

  Kimisi korkularının esiri olur aşkı bekler.. lakin ne kadar korkarsak korkalım aşk eninde sonunda bizi buluyor ve esiri oluyoruz.. korkmamak lazım aşkı kucaklamak iliklerine kadar yaşamak..
  doğrusu budur..

  ancak aşka yürek gerek.. o yürek var ise zaten aşk hayatınızda hep var olacaktır..https://www.youtube.com/embed/8kpdxZhsIu8
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • perlamare
  Cevabım çok net : Olmamalı.

  1- Şimdiye kadar edindiğim tecrübelerde de, çevremden gördüklerimde de şunu gözlemliyorum. Etkileşimin başlayıp ilişikinin aşka doğru gittiği dönemde iki taraf da çok mutlu ve eğleniyor. Ama aşk duygusunun başladığı andan itibaren bu eğlence ve mutluluğun yerini problemler almaya başlıyor. Karşı taraf hayatınıza müdahale etmeye başlıyor, hayatınızdan istemediğiniz tasaruurflarda bulunmanızı istiyor. Bu başlangıçta sevdiğiniz için kabul edilebilir tasarruflar iken zaman ilerledikçe detaylara inmeye ve istemediğiniz tasarrufları da beraberinde getiriyor. Hiç bir şey yapmasanız bu sefer de senaryolar başlıyor. Sürekli bir suçlanma durumu ve kendinizi aklamaya çalışma durumu. Bu bir müddet sonra sizi yormaya başlıyor. Bakıyorsunuz ki ciddi anlamda yorulmuşsunuz. Ne huzur kalıyor ne de mutluluk.

  2- Bir de bunun tersi var. Hiç ilgisiz sevgiliyle karşılaşınca da kafada deli sorular başlıyor. Acaba beni sevmiyor mu? Kullanmaya mı çalışıyor? Sürekli bir şüphe hali. Bu daha da vahim bir durum.

  3- Bir tarafın riyakar ya da yalancı çıkması zaten bambaşka bir sorun. Sorunu görmek ama konduramamak insanı tüketiyor.

  Hele de bütün bunların sonunda bir de ayrılık varsa yandı gülüm keten helva. İnsanın ömründen ömür gidiyor.

  Hangi durumu yaşarsanız yaşayın sonuç da bir bakıyorsunuz ki aşk sizin bütün yaşam enerjinizi sömürmüş, o mutlu ve huzurlu insandan geriye bir enkaz kalmış. Diyorsunuz ki ben aşk olmadan önce çok daha mutlu, huzurlu ve bağımsız bir insandım. Neden aşık oldum ki?

  Bugüne kadar yaşanan aşkların hiçbirinde etkileşim ve ilişkinin başlaması aşaması hariç hiçbir yerinde mutluluk ve huzur görmedim ben. Her ne kadar sosyal medyada ya da göz önünde biz aşığız, mutluyuz pozları verilse de işin iç yüzünde hep bir huzursuzluk mutsuzluk var. Eğer huzurlu, mutlu ve yaşam enerjinizi düşürmek istemiyorsanız kesinlikle AŞK olmamalı.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Çok güzel yazmışsın. Özellikle şu cümleye bittim: "Yeni bir ilişki keşfedilmemiş bir kıta gibidir" Aslında yazının özü de bir bakıma burada. O kişiyi tanımaya korkarız çünkü hemen güvenemeyiz. Acı çekeceğini düşünür herkes aşık olursa eğer. Aşkın yanında getirdiği güzel yönlerini genelde acıyla karşılaştırınca yok sayabilir. Oysaki bunu genelde acı çekerken düşünür. Aşık olduğu zaman bunu sorsalar tabi ki onunla olmak derdi. İnsanoğlunun mantığı her zaman standart rahatı bozmamak üzerinedir. Karşımızdaki kişiyi üzmemek istiyorsak, o kişiye değer vermeliyiz. Bu genelde o aşk, sevgi işine başlamadan çok gerçekleşmez. Herkes önce kendini düşünüyor günümüzde, bir de menfaatini. Bunlar yerine aşkı yaşamaya odaklansalar her şey daha güzel olacak. Bunun farkına varmadan, kendilerini "aşk yok" yalanına ikna ederek, sahte bir mutlulukta yaşamak çok daha cazip geliyor.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1623
 • LovecezaM
  Çok güzel yazmışsın, emeğine sağlık lakin !
  O saf duyguyu çok çirkin şeylerle süsleyip önümüze sürenler ve sen kimseyi sevemezsn damgası vuranlar, nudeciler, anlikcilar, ellemeciler, ilgiciler, sevgiyle kendini sadece kendini besleyiciler olduğu sürece kimse ne sevsin ne de sevmeye yeltensin ki yazık harcanan o kalplere, umutlara, ümitlere...
  en azından böyleleri bnden uzak dursunlar..
 • Şeriff_
  Bana kalırsa korku değil de kaygı olur. Aşk soyut bir kavramdır tıpkı bi balon gibidir evet çok farklıdır insana her zamankinden daha değerli hissettirir fakat zamanla anlaşamayan çiftler birbirlerine karşı ilk başta saygıyı kaybederler dolayısıyla zaman içerisinde de sabır ve sevgi de yok olur demem o ki balon şişer şişer ve en sonunda bi yerde patlar ve insanlar da aşkın bitiminden sonra ilişki sonrasında kendini yapayalnız kalmış gibi hissetmekten korkar kaygı duyar
 • _Kardem_
  Bana göre fazla kafa yorulacak bir konu değil. Olayım demekle olacak bir şey değil çünkü. Ya nasibinde vardır ya da yoktur. Ya bir kere gelir başımıza ya hiç gelmez. Hatta defalarca bu duyguyu tattım diyen bile var. Bence bu duyguyu hiç tatmamış olup ölmekten korksunlar asıl.
  Elinize sağlık.
 • robustgürbüz
  Aldatılma korkusu, yani; beni kullanıp atacak mı?
  Benim paralarıma mı göz dikti, anlaşamazsak ya sonrası? Gibi.
 • Mkaağan
  Sen hiç aşık oldun mu?
  Olanlar bu soruyu sormaz.
  Aşkın derinliği olduğundan korkmam lakin sığ olanlar için bu derinlik boğar.
  • Aynen asik olann soruu sormazz asik olurr😅

 • ndenizyıldızı
  Olmalı Mı Olmamalı Mı?: İnsanlar Neden Aşık Olmaktan KorkarlarHer masal mutlu bitmez maalesef, bazıları yarım kalır, bazılarının izi kalır...
 • Alperxoxo
  Aşk insanın içgüdüsel olarak mantığını devre dışı bıraktığı tamamen karşısındakine itaat ettiği dönemdir. Eğer bu aşk karşılıklı değilse aşık olan taraf kullanılabilir veya rezil olabilir. İtaat etmek insanın kendi yapısında olan birşey fakat toplumlar yöneten insanlara aşık olduğu için bizim imrendiğimiz taraf yöneticiler. Mantık ve içgüdünün savaşıdır aşk
 • İnsan aşktan değilde aşık olup karşılık görememekten kaynaklı aşk acısı çekmekten ya da görse bile bir süre sonra bitmesinden korkar.
 • athena_anthea
  Güzel bir "bence" olmuş.
  Emeğine sağlık 👏🌺Olmalı Mı Olmamalı Mı?: İnsanlar Neden Aşık Olmaktan Korkarlar
 • AxeSinS
  Köpek gibi aşık olmak ama bu kez aldatilmadan bunu yaşamak istiyorum ya aşk doğru kalplerde ilaç yanlış kalplerde zehir oluyor.
 • midnightramblerr
  Aşık olmaktan gerçekten korkmuyorum zaten aşk ansızın gelir ancak aşkı yasayabilecegimi düşünmüyorum.
 • KuşKQnmaŽHayrįye
  Şahsen ben, yalan bir karaktere aşık olup ;onun gerçek yüzünü görmek istemediğimden aşktan uzağım...
 • Ecemmiss
  İnsanlar aşktan sonradan yaşayacakları hayal kırıklığı nedeniyle korkarlar
 • poem24
  Aşk saçmalamak denebilir peki dünyada doğru bildiğimiz şeyler saçmalamaksa..
  Yani doğaçlama insanın içinde olmalı aşıkta olursun, cephede şehit de olursun tek amaç UMUT ve İSTEK yoksa bir bitkiyiz hayatta
 • Paramparça olmaktan ve nefessiz kalmaktan korkuyoruz çünkü
 • Diwing
  Aşık olmak güzel fakat ayrılma olduğu zaman psikoljik sıkıntılar başlıyor
 • semxsem
  Evet yazılanların hepsi doğrudur lakin aşk kapıyı çalınca kaçış yoktur
 • gecekusum3434
  Eşek bir kere çukura düşer ben defalarca düştüm yine düşerim aşktan korkmuyorum
 • 44asi44
  Kötü deneyimlerin etkisi çok büyük maalesef emeğine sağlık editörüm
 • Guilty81
  Aşık olmaktan değil aslında sadece alışıp terkedilmekten korkarlar
 • Garipkont21
  Aşık olmak sanattır herkes yapamaz yapanda adam gibi yapr
 • doğayuce
  Daha sonrasında eğer biterse diye üzülmemek için olabilir aşık olmaktan korkulur mu ya
 • Güvensizlikten
 • Minikkbiri
  Alışmaktan olur da onsuz yapamamaktan
 • Asosyalbireleman
  Ben asosyal tipsiz ezik olduğum için korkuyorum
  • Ecemmiss

   Neden kendine öyle diyorsun bak varya ben sırf kötü yorumlar yüzünden 10 kilo verdim bu sefer de çok zayıfladın diyorlar anlam veremiyorum ve artık takmıyorum ideal kilom için bir 10 kilo daha var ve artik sadece sağlığım için veriyorum

  • @Ecemmiss bu benim kendim düşüncem kimse bana bunları demiyor insanları bende takmıyorum niye böyle diyorsun dedin cünkü böyleyim fsrklı birşey olsa farklı birşey söylerdim

  • Ecemmiss

   Peki nasıl istersen

 • Emeğinize sağlık
 • Makedondoktor
  Bu dönemde aşklar sahte
 • black_ww
  Gider aldatır felan
 • novel
  ben korkmam olmayı istemiyorum sadece.
  • Asik olmakk istemekkle olmuyorr bakarisniz hicc bakmacagi kisiye asik olmaussu ama tabii bu bi surec aniden ask olmazz uzun zamann gerekirr etkilesim gerekk falann asik olmqyin sakin

  • novel

   @Redheart1234 bu konuda haklı söylemlerinde var :) bilemeyiz ama ben kapalıyım close :D

  • Kapali acik derkennbi bakmisisn asik olmuşsun hemde alakasiz birine mantiksiz biirnee 😊 karsiliksiz isee eyvahh ki ne eyvahh sürünürsün

  • Hepsini Göster
 • ÖmerÖ41
  Ben artık aşk değil dost arıyorum.
 • v0lkn
  Maalesef sonu hüsran
 • UnhappyKing
  Şu devirde güven duygusu kolay kazanılmıyor.
 • Redheart1234
  Akil devreden cikiyorr olmayinn sakin
 • cansuuxdd
  Kaybetme korkusu yüzünden bence
 • yrrbarış34
  Karşısındakine güvenmediği için bence
 • Gamzelim3554
  Terkedildikleri için
 • ibrahimsarial
  Hiç düşünmedim
 • Daredevil39
  Hep hünez sonu
 • g1emlikız
  Olmaşı
YÜKLENİYOR...