3 ay

İkinci El Otomobil Satışında 6 Ay Ve 6 Bin Kilometre şartı

BiBilen

İkinci El Otomobil Satışında 6 Ay Ve 6 Bin Kilometre şartı

İkinci el otomobil satışında 6 ay ve 6 bin kilometre şartı dün gece Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak, Ticaret Bakanlığı istediği taktirde bu uygulamayı 6 ay uzatabilecek.

VATANDAŞ NASIL ETKİLENECEK

Önce en çok merak edilen kısımla başlayayım.

Geçici maddeyle yürürlüğe giren ilgili düzenlemeye göre; ikinci el kara taşıtı ticareti yapanlar, otomobil ve arazi taşıtlarının satışını ilk tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre geçmedikçe 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yapamayacaklar. Düzenlemede ‘sadece 2.el kara taşıtı ticareti yapanlar için geçerli’ hükmü yer alıyor. Yani, vatandaş bu işten etkilenmeyecek.

GALERİCİLER NASIL ETKİLENECEK?

Yetkili Satıcılar fırsatçılara otomobil satmamak adına zaten kendince önlemler alıyordu. Ancak ilgili galeriler bu otomobilleri tüzel kişilikleri üzerine değil, eş dost akraba üzerine, yani şahıs üzerine alarak satışını yapıyordu. Bunu yapmaya devam etmelerine engel yok Hatta ve hatta, şimdi ilan sitelerine ilan girmeleri de daha sıkı bir denetim altında olacağı için, el altından satış yapmaya devam edebilirler. Bu durumda yeni bir karaborsa oluşturabilirler mi, yoksa bu 6 aylık yasak gerçekten caydırıcı olacak mı, bunu hep birlikte gözlemleyeceğiz.

YETKİLİ SATICILAR MEMNUN, GALERİCİLER ŞİKAYETÇİ

İlgili düzenlemeyi Otomotiv Yetkili Satıcılar Derneği (OYDER), yani yetkili bayiler desteklerken, Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED), yani galeriler ise Danıştay'a dava açacaklarını açıkladılar.

Umuyorum ki bu fırsatçılık sona erer ve otomobilleri gerçek binicileri, yetkili satıcılardan en sağlıklı koşullar ile alırlar.

İkinci El Otomobil Satışında 6 Ay Ve 6 Bin Kilometre şartı
47 Görüş