1 ay

Otomobil Dünyasının İlkleri!

İlk otomobil ne zaman yapıldı?

Nicholas Joseph Cugnot tarafından yapılan ve adına FARDIER dediği ilk motorlu taşıtın bir replikası
Nicholas Joseph Cugnot tarafından yapılan ve adına FARDIER dediği ilk motorlu taşıtın bir replikası

Tarihte ilk otomobilin Karl Benz tarafından 1876’da yapılan 3 tekerlekli araç olduğu zannedilse de aslında ilk otomobil olarak kabul edebileceğimiz araç 1768 yılında Fransız mühendis yüzbaşı Nicholas Joseph Cugnot tarafından yapılmıştı. Cugnot'un buhar makinasıyla yaptığı tekerlekli araçta arkada iki teker, önde bir teker vardı. Hem hareketi alan dişli, hem buhar makinasının kömür kazanı ve hem de dümeni de bu öndeki tek tekere bağlıydı.Bir açıdan bakarsak ilk otomobil önden çekişliydi de diyebiliriz.

Nicholas Joseph Cugnotun yaptığı ilk motorlu taşıt aynı zamanda tarihteki ilk trafik kazasını da yapmıştı
Nicholas Joseph Cugnot'un yaptığı ilk motorlu taşıt aynı zamanda tarihteki ilk trafik kazasını da yapmıştı

Sürücü aracın orta kısmında yer alıyordu. Saatte 5 km hızla 15 dakika yol alabilen Fardier adı verilen araç aynı zamanda tarihteki ilk trafik kazasını da yapan araçtı. Ön tarafındaki kocaman kazan yüzünden sürücü önünü yeterince göremediği için ilk deneme sürüşünde bir duvara çarpmıştı.

İlk Buhar Motorlu Otobüs!

1803 yılında Richard Trevithick, ilk dört tekerlekli ve üstü kapalı aracı üretti. Amedee Bollee ise 1873 yılında ilk buharlı otobüsü yaptı. Bu otobüs 8 yolcu ve bir sürücüyle saatte 10-12 kilometre hız yapıyordu. Ama buhar makinasıyla çalıştığı için aşırı miktarda su tüketiyor ve su almak için sık sık durmak zorunda kalıyordu. Aslında buhar makineleriyle yapılan bu taşıtlar ticari kullanıma pek uygun değildi. Araç çok ağır, taşıyabildiği yük miktarı çok azdı.

Otomobil Dünyasının İlkleri!

Henüz lastik tekerlekler icat edilmemiş ve klasik at arabası tekerleri ile süspansiyon olmayan yapılar taşıdığı insana da bir rahatlık sağlayamıyordu. Aşırı ağırlıktan dolayı manevrası çok zordu ve geri geri hareket imkanı da yoktu. Ama diğer yandan da bunlar geleceğin yolunu açan, mucitlere ilham veren bir yolun taşlarını döşemiş oluyordu.

İçten Yanmalı Motorla Yapılan İlk Otomobil

1886da Karl Benzin yaptğı ilk otomobilin bir replikası
1886'da Karl Benz'in yaptğı ilk otomobilin bir replikası

Karl benz tarafından yapılan içten yanmalı motorlu araç ise ilk akaryakıt motorlu otomobildi. 1886 yılında ilk deneme sürüşleri yapılan bu aracı 1888 yılında Mannheim’da bir fuarda sergilenirken karısı Bertha Karl’dan habersiz alıp 100 km mesafedeki kardeşine gitmiştir. 100 km yolu 12 saatte kat etmişti ki bu da o zamana kadar dünyada otomobille kat edilmiş en uzun mesafeydi. Çünkü gerek daha önce yapılan buhar makinasıyla çalışan taşıtların yolculukları, gerekse Karl Benz'in yaptığı otomobilin deneme sürüşleri en fazla 20 km'ye kadar olan mesafeler arasında yapılıyordu. 3 tekerli bir yapı üzerine yerleştirilen ve 950 cc’lik tek silindirli içten yanmalı motorlu araç 0,8 beygir gücündeydi bu araç. Karl Benz ilk akaryakıt motorlu otomobili yapan adam olurken karısı Bertha Benz de dünyanın ilk uzun yol şöförü ünvanını almış oluyordu.

Karl Benz ilk 4 tekerlekli arabasında karısı Bertha Benz ile birlikte.
Karl Benz ilk 4 tekerlekli arabasında karısı Bertha Benz ile birlikte.

Ancak Cugnot’un Fardier aracından farklı olarak hem motor arka taraftaydı, hem de motorun hareketi arka tekerlere iletiliyordu. Yönlendirme kontrolü yani direksiyon ise ön tekerdeydi. Böylelikle kontrolü oldukça kolay oluyordu. Yine bu araçların da geri geri manevra kabiliyeti yoktu ama manevrası kolaydı. Karl Benz 1892 yılında ilk içten yanmalı motorla çalışan 4 tekerli otomobili de yaptı.

İlk Elektrikli Otomobil

Robert Anderson’un 1832’de yaptığı elektrikli araba
Robert Anderson’un 1832’de yaptığı elektrikli araba

İlk otomobilleri incelerken ilk elektrikli otomobil göz ardı edilemez. Bu konuda daha önce bir bence yazmıştım. İlgilenenler bencelerimi inceleyebilirler. Dünyadaki ilk elektrikli otomobil 1832 yılında yapılmıştı. İlk seri üretim elektrikli otomobili ise Baker elektrik mühendislik şirketi 1899 yılında piyasaya sürmüştü. Aracın ilk müşterisi Thomas Edison’du. Bu araba 160 km menziliyle oldukça iddialıydı. Ancak bu arabalar tamamen at arabası konsepti üzerine kuruluydu ve beklenen ilgiyi görmediği de kesin. Henüz seri üretim otomobiller yapılmadan önce Edison mühendislik ve mucitlik şirketi elektrikli otomobil için patent alıp üretmeye başlamıştı.

İlk Seri Üterim Otomobil

Seri üretim Ford T Convertible modeli
Seri üretim Ford T Convertible modeli

Henry Ford tarafından geliştirilen üretim bandı sistemiyle fabrikasyona dönüşen otomobil endüstrisi 1908 yılında ilk seri üretim otomobille yeni bir aşamaya geçmişti. Bu konuda ayrı bir bence yazacağım. Ford T adı verilen bu modelin özelliği birçok parça standart bir şekilde ürettiriliyor. Arabalan caraskal dediğimiz zincirli mekanizmalar ve yerden 3 metre yükseklikte kurulan raylar üzerinde kaydırılarak bir sonraki montaj istasyonuna geliyor ve üretim müthiş hızlanıyordu. Bu da geleceğin otomobil endistrisi için devrimsel bir buluştu. Bu otomobil aynı zamanda dünyadaki ilk convertible otomobildi. Üstü açık ama soft top bir tente ile kapatılabiliyordu. Daha sonraları monokok modeli de üretildi.

İlk Askeri Otomobil

1934 yılında yarışmayı kazanan ilk Jeep prototipi
1934 yılında yarışmayı kazanan ilk Jeep prototipi

1934 yılında Amerikan ordusunun arazide intikalini hızlandıracak bir genel maksat aracına ihtiyaç duyuluyor ve açılan yarışmada Jeep firması tarafından tasarlanan CJ modeli birinci seçilerek amerikan ordusu için üretilmeye başlanıyor. Bu araç hem askeri amaçla üretilen ilk otomobil olurken hem de ilk off road amaçlı tasarlanan otomobil oluyordu. Özellikle 2. dünya savaşında çok verimli şekilde kullanılan bu araç 1980'li yıllara kadar dünyanın birçok ordusunda de en temel genel maksat aracı olarak kullanıldı.

2006 yılında bir gerekçe belirtilmeden kapatılan Tuzla fabrikalarında üretilen Jeep otomobillerden biri
2006 yılında bir gerekçe belirtilmeden kapatılan Tuzla fabrikalarında üretilen Jeep otomobillerden biri

Hatta bu araçlar 1976 yılından itibaren Türk silahlı kuvvetlerine ait Tuzla askeri araç fabrikasında 2006 yılına kadar da üretilmeye devam edildi.

İlk Hibrit Otomobiller

General Motors EV1 hibrit otomobil prototipi
General Motors EV1 hibrit otomobil prototipi

1970'li yıllardaki petrol krizi döneminde General Motors tarafından ilk Hibrit otomobil tasarımı yapılıp prototipi üretiliyor. EV1 adı verilen bu araç nedense hiç seri üretime alınmıyor. Daha sonra 1998 yılında Toyota Prius modeliyle ilk seri üretim hibrit otomobili dünyaya tanıttı.

İlk seri üretim Hibrit otomobil Toyota Prius
İlk seri üretim Hibrit otomobil Toyota Prius

İlk Yüzen Otomobil

Yüzen otomobil Schimmwagen
Yüzen otomobil Schimmwagen

2. dünya savaşı zamanında 1943 yılında Alman ordusu için Volkswagen tarafından geliştirilen Schimmwagen ilk yüzen otomobil olarak tarihe geçmiştir. Bu araç tekne şeklindeki karoserisi ve su geçirmez tasarımı sayesinde Nazi kurmay subaylarının cephede farklı noktalara akarsu engeline takılmadan intikalini sağlamada son derece başarılıydı. Arka tarafındaki pervane kara intikallerinde manuel olatak yukarı toplanıyor, suya girince de yine manuel olarak aşağı indirilerek suda hareket imkanı sağlıyordu.

İlk Uçan Otomobil

Uçan otomobil Aerocar
Uçan otomobil Aerocar

1954 yılında İngiliz Molt Taylor adlı mühendis Aerocar adı verdiği ve 1946'da ilk prototipini yaptığı otomobili için patent aldı ama bu araç hiç ilgi görmedi. Çünkü arkasında bir römorkta kuyruk ve kanatları taşımak zorundaydı. Bunların d tek kişiyle arabaya montajı ve demontajı çok zordu. Bu otomobil 2016 yılında bir müzayedede 800.000 pound fiyata satıldı. Üstelik halen çalışır ve uçar vaziyetteydi. Yanlış hatırlamıyorsm Discovery channel'da bu arabayla ilgili bir de belgesel izlemiştim.

Otomobil Dünyasının İlkleri!
Otomobil Dünyasının İlkleri!
14
31
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Erkek Görüşü

 • canerozkum
  Vay canına diyorum.. Harika bir Bence olmuş abi, eline koluna sağlık.. Neredeyse otomobillerin her kategoride ilklerini anlatmışsın. Okumaktan zevk aldım resmen. :)
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Araba mi uretiyosun mübarek ne bu birikim ya
  Görüş hala geçerli mi?
  • tastycock

   Yaşım 46 ve arabalara olan ilgim 41 sene

  • Yaşım 49 makyaj malzemelerine aşığım ama içeriğini o kadar iyibilmem varsa yoksa kalitesi pigmenti birde hayvanlar üzerinde deney yapıp yapmadigi

  • tastycock

   Ne 49'u be?
   Sen doğduğunda İsmet paşa garp cephesi komutanıydı. :P :P :P

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1330
 • Gerçkten bir evrim ya
 • bayjön
  Çok güzel bir bilgi paylaşımı olmuş🧿 çok teşekkür ederim🌼🌺🌹

  Ama içlerinden birisi çok dikkatimi çekti😁
  Karl Benz'in ilk 4 tekerlekli arabasında karısı Bertha'
  nın yanında kasalıp, foter ve bıyık altından arkasına aldığı ihvanları ile verdiği pozu mükemmel ve çok ince tekerlekli olması dolayısı ile sürtünmeyi sıfıra indirdiği ekonomik az yakan otomobili eskilerin tabiri çok zorlu ve fena🧿👍😊😆🌹🌺🌼
 • Dilers
  Güzel yazı ilk klasik otomobillerin tasarimi çok güzel...
 • Matij
  Aydınlatıcı faydalı bir yazı olmuş, Emeğin için teşekkürler...
 • KırıKMerdane
  Eline emeğine sağlık güzel bir yazı olmuş keyif aldım okurken
 • bi_soran
  Zamanla gelişe gelişe uçan arabaya kadar bu gelişme. Bunların bir sonu yok aslında.
 • RubbieRolePlay
  Tekerleğin icadından başlasaydın. Tarihsel gelişimin güzel bir özeti olmuş.
 • HürreemSultaaN
  İlk Seri Üterim Otomobil ve İlk Uçan Otomobil ilgimi çekti 🌺
 • Hkn_07
  Heyecanlı bir şekilde okudum yazı çok bilgi içeriyor. Araba teknolojisi çok hızlı gelişmiş.
 • Kucukahmet
  Eski arabalar daha guzel duruyor paylaşım için teşekkür ediyorum
 • dumanbulut52
  Güzel bir calisma olmus eline saglik oto meraklisi olarak zevkle okudum
 • BeckMiller1
  Acaba daha ilerisi olur mu arabalarin. Bakalim tarih daha bize neler gösterecek
 • Dinliyorum
  • tastycock

   Hemmmm anlatacam
   Hemmmm dinletecem

  • Hem hem 😅

  • tastycock

   Neşe Karaböcek'in şarkısı vardı.
   Şimdi yerim ben seniiii, Hammmmm
   nereden geldiyse aklıma
   Allah allah

 • Bilgilikız58
  Vay iyimiş
 • captionmaster
  Ellerine sağlık
 • roJ49
  Eskiden herşey daha güzelmiş
 • PolatKB
  Nereden nereye gelmiş arabalar
 • kanatsızmaceracı
  Fordun tipi çok iyiymiş
 • LaStCaCa
  Vay be nostaji eline sağlık
 • Teşekkürler güzel paylaşımın için
 • DenizdenbirDeniz
  Yeni bilgiler öğrendim. Eline sağlık
 • Jokerr_21
  emeğine sağlık
 • chocomilk
  Eline sağlık
 • Ayza646
  Senin bi galeri açman farz oldu..
 • sllmm
  Nerden nereye vay be
 • aries1
  Çok iyi
 • Harika
 • v0lkn
  1974 model uçan araba güzelmiş
 • MagRipOgLu
  Çok iyi olmuş
 • Hani ilk trafik kazasi
  • tastycock

   İlk başlıkta yazıyor. Tekrar oku

  • Onu demiyorum trafikte karşılıklı kaza yani denemeyi sayma

  • tastycock

   Ohooo aga. Sen de mısır buldun püsküllüsünü arıyon.

  • Hepsini Göster
 • Yaralıgüvercinimm
  Enteresannn
 • SorBanaSor123
  Fordun tipi çok iyiymiş yaaa Beğendim
 • sehzadesinan0
  güzel paylaşım emeğine sağlık
 • LostWay
  Ne komik arabalar varmış
 • Revesma
  Nerden nereye değil mi
 • lyaseminl
  Ne kadar hızlı gelişmiş otomobil sektörü
 • darkblue000
  eline emegine sağlık
 • uye253534
  iyiişş
 • arthur3448
  tesekkurlerr
 • barmen_1507
  ınsan oglu hep daha ısterrr
 • darkk35
  Efsane arabalar olmuş
 • Meryemevlimutsuz
  emegıne saglık harıka olmus
 • Policeman6060
  eline sağlık
YÜKLENİYOR...