REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

Anneler Gününün Yürek Burkan Hikayesi

Pulsarr m

365 günün içinde belki de en anlamlı gündür Anneler Günü. Esas olan anneleri bir gün hatırlamak değil, her gün hatırlamaktır. Onların gönülleri çiçekle, hediyelerle yeşermez. Düşünülmek, hatırlanmak ve sevgiyle beslenir. 1 gün değil 365 gün. Anneler Günü, annelere hediye almak için yapılmış bir ticaret günü değildir. Ortaya çıkış amacı da bu değildir. Anneler Günü’nün kökeni Sümerlere kadar dayanıyor. Sümerler’de bahar ayları çeşitli isimlerle doğurganlık, analık, doğanın yeniden uyanışı ile birlikte kutlanmış. Anneler Günü geleneği, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan "Rhea" onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla sürmüş ama günümüze baktığımızda Anneler Günü'nün aslında çok hazin bir hikayesi var. Hikayenin 2 kahramanı Ann Maria Reeves Jarvis ve Kızı Anna Jarvis'dir. Gelin Anneler Günü'nün hazin ama gerçek hikayesini inceleyelim.

Ann Maria Reeves Jarvis'in Hayali

Anneler Gününün Yürek Burkan Hikayesi

1832-1905 yılları arasında yaşamış olan Ann Maria Jarvis iş güvenliğini iyileştirmne alanında çalışmalar yapan aktivist bir öğretmendir. Amerikan iç savaşı sırasında anneleri her iki tarafın da yaralılarına bakmaları ve ihtiyaçlarını gidermeleri konusunda teşvik ve organize etmiştir. Annelerin daha aktif olmaları konusunda onları teşvik ederken "Anne Çalışma Günü" ilan edilmesini istemiştir.

Anna Jarvis annesinin düşüncesini hayata geçirmek istiyor

Anneler Gününün Yürek Burkan Hikayesi

Ann Maria Reeves Jarvis'in vefatından sonra kızı Anna Jarvis anbesinin "Anne Çalışma Günü" fikrini hayata geçirmek için kolları sıvıyor. 7 yıl boyunca devlet adamlarından üst düzey yöneticilere kadar herkese mektuplar yazıyor ve "Anneler Günü Derneği" kuruyor. Mayısın 2. pazarı sözünü de kendi üzerine tescil ettiriyor ve ve 8 Mayıs 1914'te ABD Başkanı olan Wilson, Anneler Günü'nü resmen ilan ediyor. Sembolü de beyaz karanfil oluyor.

Anneler Günü amacından sapıyor

Anneler Gününün Yürek Burkan Hikayesi

1920 yılına gelindiğinde işler iyice çığırından çıkmış. Ticarete dönüşmeye başlamıştı. Anna Jarvis'in amacı herkesin annesine onu ne kadar sevdiğini anlatması ve her zaman onu hatırlamasını sağlanmaktı ve kendisi de annesine çok bağlıydı. Anna Jarvis kendisi insanlara karanfiller göndererek çiçek ve hediye almamaları yönünde insanları teşvik etmeye çalıştı. Çiçekçiler Birliğinin kendisine kârdan pay vermeyi teklif etmesi bardağı taşıran son damla oluyor.

Anna Jarvis hapishaneye atılıyor

Anneler Gününün Yürek Burkan Hikayesi

Anna Jarvis, Anneler Günü'nün ticarileşmesinden sonra ülkenin dört bir yanında gösteriler düzenliyor, protestolar yapıyor, halkı organize etmeye uğraşıyor. Servet harcayarak kabul ettirdiği Anneler Günü'nü, bir servet daha harcayarak kaldırtmaya çalışıyor. Mağazalara davalar açıyor amna hepsini kaybediyor. Sonunda Anna Jarvis bir etkinlikte Anneler Günü ifadesini kullandı diye dönemin ABD Başkanı'nın eşi olan Eleanor Roosvelt’e saldırıyor. Toplumun huzurunu bozmak suçundan birkaç kere tutuklanıyor.

Anna Jarvis deliriyor ve yalnız başına ölüyor

Anneler Gününün Yürek Burkan Hikayesi

Anna Jarvis hiçbir zaman evlenmiyor ve hiç anne olamıyor. Gerçirdiği hastalık sonrasında kör ve sağır oluyor ve 84 yaşında bir akıl hastesinde yalnız, yoksul ve kırgın olarak ölüyor. Akıl hastanesinde kaldığı sürenin bir kısmının ücretini, Anneler Günü'nen kar elde edip ona müteşekkir olan bir grup çiçekçi ödüyor ve bu asla Anna Jarvis'e söylenmiyor.

NOT: Anna Jarvis, Anneler Gününü kendisi şu sözlerle ifade ediyor: "Benim düşündüğüm bu değildi. Ben kâr değil, bir duygu günü olsun istemiştim." ve annesine hazır kart göndererek Anneler Günü'nü kutlayan birsine verdiği cevap aslında her şeyi özetliyor: "Aşırı duygusal, samimiyetsiz bu hazır kartlar ya da hazır telegraflar, sizin için dünyadaki herkesten daha çok şey yapan bir kadına gönderildiği zaman, tembel olduğunuzdan başka hiçbir mesaj vermiyor..."

Tüm annaelerin Anneler Günü kutlu olsun. Anlamını ve daha önemlisi değerini bilmek dileğiyle...

Anneler Gününün Yürek Burkan Hikayesi
4
1
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

41
 • beyazorkidem
  Günümüzde artık Anneler Günü başta olmak üzere neredeyse her özel gün ticari çıkar amacıyla kullanılıyor. Çok doğru bir noktaya el atmışsın eline sağlık fenomen bey :)
  • Pulsarr

   Teşekkür ederim fenomen hanım maalesef öyle oldu :)

 • Çok güzel anlatmışsın gerçekten amacından çıkıp maddiyata dönüyor hersey benim için normal bir günden farkı yok her zman evlat olalım bir gün değil
  • Pulsarr

   Teşekkür ederim kesinlikle öyle :)

 • Cmr_kız
  Eline sağlık.👏🏻 😊
  Bir gün değil her gün hatırlayalım, sevelim Annelerimizi. 😊🌺
 • bensherlock
  Hiç böyle düşünmemiştim gerçekten çok güzel anlatmışsın
 • sapare
  Herkeste mutlaka bir etki birakacaktir
YÜKLENİYOR...