Sizce bir çocuğa en erken kaç yaşında cep telefonu alınmalı?

Ehlivukuf u

Stanford Üniversitesi’nin web sitesinde yayımlanan bir araştırmanın sonuçları, çocukların ilk telefonlarını aldıkları yaşın, uyku kaliteleri, akademik başarıları ve ruh sağlıkları arasında anlamlı bir sonuç olmadığı gösterdi.

İlk telefonlarını farklı yaşlarda edinen 250’den fazla çocuğu beş yıl boyunca izleyen araştırmanın baş yazarı, Minnesota Üniversitesi’nde profesörü Dr. Xiaoran Sun, “Çocukların telefon kullanma yaşı konusunda bir altın kural yok gibi görünüyor” dedi.

Araştırma ekibi, çocukluk çağı obezitesini önlemeyi amaçlayan daha büyük bir projenin parçası olarak Kuzey Kaliforniya’da bir grup düşük gelirli ailenin çocuklarını izledi.

Çocukların ilk telefonlarını aldıkları ortalama yaş 11,6. Telefon edinme yaşı 10,7 – 12,5 arasında hızla tırmanıyor ve çocukların yarısı bu yaş aralığında telefon ilk telefonlarını alıyor. 15 yaş grubundaysa çocukların hemen hepsinin cep telefonu (yüzde 99’u akıllı telefon) oluyor.

Makalenin diğer yazarı Thomas Robinson ise çocuk sağlığı alanında uzman bir tıp profesörü. Dr. Robinson, ‘her ailenin kendi düzen ve ihtiyaçlarına göre çocuğuna telefon verdiğini’ söylüyor. Aileler ister çocuklarına telefon vermeyi geciktirsin ister ortalamaya göre daha ‘erken‘ versin, notlar, ruh sağlığı ve uyku alışkanlıklarında anlamlı bir fark bulunmuyor.

Sizce bir çocuğa en erken kaç yaşında cep telefonu alınmalı?
Sizce bir çocuğa en erken kaç yaşında cep telefonu alınmalı?
15 Görüş