Ebeveyn Ehliyeti Olmalı Mı? Sizce Çiftler Çocuk Sahibi Olmadan Önce Bir Eğitim Almalı Ve Yeterlilikleri Sorgulanmalı Mı?

Gizli Üye
Merhaba KS canlar,

Bu gün size Evli Çiftlerin Çocuk sahibi olmadan önce bir dizi eğitim almaları ve yeterli olup olmadıklarına dair bir Ebeveyn Ehliyeti sürecinin gerekliliklerini anlatmak istiyorum.

Tamam şimdi belki itici geliyor hatta bir çoğunuz kızgınlık duydunuz bile ama birde şöyle düşünün.

Lise çağından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı Ebeveyn Ehliyeti Dersi vermeye başlasa ve bu ders kapsamın da lise çağı öğrencileri iki haftada bir gün kreşler de
Çocuk bakma
Çocuk psikolojisi
Bebek bakımı
Bebek ve çocuk besleme
gibi temel eğitimleri alsa bunun yanı sıra okulda ev ekonomisi, ev temizliği ve ev düzeni eğitimi alsa nasıl olurdu sizce.

Yani daha erken yaşta Kadın/Erkek bu konuda nitelikli bir eğitim alsa daha iyi olmaz mı.
Hem erkekler de "erkek temizlik mi yapar, bulaşık mı yıkar" demeyi bırakır. 😏

Birde şu var sırf bu eğitim sebebi ile MEB sorumluluğun da her mahalle için yeterli düzeyde kreş açılacak insanlar belirli saatler de kreşlerde çocuklarını bırakabilecek gönül rahatlığı ile işe gidip çalışa bilecek, üstelik çocukları için kaygıları olmayacak çünkü o çocuklar ile ilgilen abi leri abla ları olacak.

Okul dışı kalanlar için yine MEB sorumluluğun da kurslar açılsa ve aynı şekilde eğitim verilse.

Peki neden?
Yani ne için bunu düşündüm talep ettim,
Çünkü KS canlar bu konuda sorumluluk bilinci olsa bile ne yazık ki yeterli bilgi ve tecrübe öyle kolay değil. O yüzden ciddi ve hassas bir konu.

Ayrıca psikolojik olarak bir çocuğa zarar verebilecek tiplerin çocuk sahibi olmalarına ilişkin bir önlem alınmalı yani öz Anne ve Babası yüzünden hayattan küsen çocuklar olmasın.

O diğer çirkin şeyleri kaleme almak istemiyorum ama siz nedir o çirkinlikler biliyorsunuz.
Ebeveyn Ehliyeti Olmalı Mı? Sizce Çiftler Çocuk Sahibi Olmadan Önce Bir Eğitim Almalı Ve Yeterlilikleri Sorgulanmalı Mı?
Ebeveyn Ehliyeti Olmalı Mı.? Sizce Çiftler Çocuk Sahibi Olmadan Önce Bir Eğitim Almalı Ve Yeterlilikleri Sorgulanmalı Mı.?
Evet / Ebeveyn Ehliyeti Olmalı
A seç
Ebeveyn Ehliyeti Olmalı Mı.? Sizce Çiftler Çocuk Sahibi Olmadan Önce Bir Eğitim Almalı Ve Yeterlilikleri Sorgulanmalı Mı.?
Hayır / Ebeveyn Ehliyeti Olmamalı
B seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Güncellemeler:
1 ay
Ankete katılım sağlayan lara ve görüş paylaşan lara teşekkür ederim 🙏 sizden ricam destek adına "Begen" yapmanız. Tekrar teşekkür ederim, herkesin fikrini bekliyorum, mutlu kalın.
1 ay
🤍🤍🤍
4
2
Görüşünü yaz