Çocuklarda Cinsel Eğitimler Nasıl Verilmeli?

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ilerde eğitimli, sağlam donanımlı birer birey olamaları gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi ise çocukluk yaşlarından itibaren anne ve baba gözetiminde gerçekleştirilmesi gereken cinsel eğitimdir.

Bu eğitimin maksadı cinsiyetlerinin ve neler yapabileceklerinin farkında olan temiz, ahlaklı bireyler yetiştirmek olacaktır. Bunun için çocukluğun en başından sırası ile izlenmesi gereken yollar vardır.

Sorulara mutlak cevaplar verilmelidir!

Evvela bilinmelidir ki her çocuk kendi vücudunu tanımak ve nereden geldiğini bilmek ister. Bu noktada anne ve babalara çok hassas bir görev düşmektedir. Çocuklarının sorularına ince nazik ve ahlaklı cevaplar verilmelidir. Ailenin leylek getirdi demesi yerine, evladım bunu merak etmen güzel bir şey ama kadın erkek ilişkileri çok önemli bunu öğrenecek yaşta ve olgunlukta değilsin demeliler. Böylelikle yalan söylenmemiş olur. Ergenlik çağına gelindiğinde çocuk öğrendiği zaman bunun gerçekten önemli olduğunu ve bunun kendine helal olan eş ile gerçekleşmesi gerektiğini bilmelidir.

Yaşa göre eğitim verilmeli

Her çocuğun belirli yaşlarda öğrenmesi gereken bilgiler vardır. Okul öncesi öğreneceği, okul sonrası veya ergenlik döneminde öğrenmesi gereken bilgiler vardır. Bu dönemi de mutlak hassasiyet içerisinde geçirilmeli ve anne ve babalar çocuklarının gözü önünde gereksiz hareketlerden kaçınmalıdırlar.

Mahremiyet öğretilmeli ve utanma duygusu geliştirilmeli

Doğru bir eğitim vermek için mahremiyetin öğretilmesi şarttır. Bunun için çocuğa mahrem alanları anlatmalı ve öğretmelidir aile kurumu. Okul çağına gelmiş bir çocuk evde çıplak dolaşıyorsa ona mahremiyet duygusunu öğretmek çok zor veya imkansızdır. Çocuklarımızın her hareketine dikkat etmeliyiz ve onların giydiği kıyafete kadar hepsine özen göstermeliyiz. Bunları yaparken çocuğumuza neden mahrem bölgelerin kapalı olması gerektiğini anlatmalıyız.

Cinsiyete göre davranılmalı

Kadın egemen aile bireyleri içinde tek kalmış erkek çocuğu veya erkek egemen aile bireyleri içinde tek kalmış kız çocuğu büyük etkileşim yaşamaktadırlar. Kadın egemen aile bireyleri içinde yalnız kalan erkek bir müddet sonra kadınsı hareketlerde bulunabilir. O yüzden kıyafetinden tut oyuncaklarına kadar her şekilde ona erkek olduğunu hissettirmesi lazım ailelerin. Erkeğe erkek, kıza kız kıyafet ve oyuncakları alınmalıdır. İleride cinsel yönden karasızlık içinde kalabilen birçok çocuk bulunabiliyor.

Ve son olarak kıymetli dostlar toplumuzun kanayan yarası haline gelen çocuk istismarları, tecavüzlerin altında yatan en büyük etkenlerden biri de eğitimsizlik, eğitimsizlik bir toplumu bu şekilde yerle bir edip aile kurumunda kapanmayan derin yaralar açıyor. Bütün bunların önüne eğitimle geçilebilir...


2|0
10

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Çocuklariniza ciglik atmasini ogretin. ozel bolgelerini ogretin oraya anne ve babasi haricinde kimsenin dokunamayacagini eger dokunan olursa ciglik atmalarini ogretin. bu onlarin hakki. ac oglum pipini goster amcalara ayip kizim oyle yapma demek yerine kurallari öğretin...

    4|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;