Bebekler Annelerine Ne İçin Bağlanır? - Harlow Deneyi

Maedhros


Bir bebek annesine neden bağlıdır?

1940'lı yıllara kadar psikoloji dünyası bebeklerin annelerine süt ihtiyacını karşılamak için bağlı olduğunu söylüyordu. Ancak Harry Harlow bunun bu şekilde olmadığını ispatlamak için maymunlar üzerinde hiç de etik olmayan bir deney yaptı.

Yeni doğmuş maymun yavrularını annelerinden ayırdı ve onları bir kafese kapattı. İki tane yapay anne hazırladı. Bu annelerden birisi demirdendi ve üzerinde bir biberon vardı. Diğer anne ise yünden yapılma yumuşak bir yapıdaydı ancak üzerinde bir biberon yoktu.

Maymunların kafesine iki aynı anne de konuldu ve maymunların hemen hepsi karınlarının acıkması dışında demirden yapılan annenin yanına hiç gitmedi. Bir korku nesnesi konulunca bebek maymunlar hemen yünden yapılmış anne prototipine sarılıyordu.

Ancak deneyin en çarpıcı ve kötü yanı ise annelerinden doğar doğmaz ayrılan bebek maymunlar büyüyünce diğer maymunlarla hiç iletişim kurmadı ve büyük bir çoğunluğu intihar etmeye kalktı. Bunların arasından çocuk sahibi olanlar ise ya bebeği reddetti ya da bilerek öldürdü.

Bu yazıda aslında deneyi sadece bir örneği göstermek için anlattım. Lütfen bu yazıyı okuyunca kendi çocuklarınıza olan tavırlarını gözden geçirin ve eğer çocuk sahibi olmak istiyorsanız bunun üzerinde iyice düşünün. Bir bebeğin\çocuğun temel gıdası anne sütü değil sevgi ve şefkattir. Lütfen onları bundan mahrum bırakmayalım.

Bebekler Annelerine Ne İçin Bağlanır? - Harlow Deneyi
4
4
Görüşünü yaz
4Kız Görüşü
4Erkek Görüşü
Kapat

En İyi Erkek Görüşü

 • atraksiyonum34
  Bebekler, bir anlamda annelerinin birebir parçalarıdırlar. Dokuz aylık bir zaman dilimini iç içe paylaşmışlardır. Dolayısıyla bebeklerin annelerine bağlanması doğaldır, fıtridir. Baba için de ona yakın bir durum sözkonusudur. Selamlar.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Emeğine sağlık
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

33
 • Mawis88
  Bebek öyle bir mucize ki ben bunu yaşadım bebeğim doğar doğmaz tabi her bebek gibi ağladı hemşire üstünü giydirmek istedi ama çok ağlayinca annesinin kucağına verelim bakalim dedi benim kucağıma koyunca benim kokumu alır almaz ağlamayı kesti o an o kadar duygulandım ki anlatamam...
 • blablablacı
  evet deney etik değil ama çok önemli bir noktaya parmak basmış
 • Snwht
  Yazik ya ne igrenc deneymis, moralim bozuldu izleyince
 • Ali_izmirr
  Bunun gibi birkac tane daha vardi bu deneyler insanlik disi bence
 • azelcan
  Kısa ve net, çok güzeldi.
 • Serkan2626
  Anne ve baba mutlu eden cocuk sevgisi
YÜKLENİYOR...