Canımız Ciğerimiz, Minnoş Sıpalarımıza Kreş Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler

sizofrenkarinca

Elbetteki hepimiz çocuğumuzu kendimiz büyütmek isteriz.Ancak bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Özellikle çalışan anneler etrafında çocuğuna bakacak bir aile bireyi yoksa bu konuda çok sıkıntı çekerler. Ben de kendi kızıma kreş ararken araştırdığım ve fikir edindiğim bilgileri sizinle paylaşmak istedim.

Seçeceğiniz Kreşin Eğitimci Kadrosu Nasıl?

Öncelikle kreşteki öğretmenlerin ve kreş yönetiminin çocuk gelişimi konusunda uzman ve eğitim almış olmalarına dikkat etmelisiniz.

Öğretmen - Çocuk Sayısı

Her öğretmene verilen sınıf ve çocuk sayısı çok önemlidir. Örneğin bir öğretmene 20 tane çocuk verilmesi hem öğretmen açısından oldukça zor hem de eğitim açısından yetersiz olacaktır.

Canımız Ciğerimiz, Minnoş Sıpalarımıza Kreş Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Veli İlişkileri

Kreşin veli ilişkileri nasıl? Amaçları tamamen para mı yoksa gerçekten memnuniyet mi? Örneğin veliye günlük bilgi paylaşımı yapıyorlar mı? Gün içinde kamera ile izleme şansı var mı? Veya yemek listelerini veli ile paylaşıyorlar mı? Bunlar önemli noktalar. Ben kreş araştırırken bu şekilde veli iletişimi iyi olan ve içime sinen sadece bir yer bulmuştum mesela.

Güvenlik ve Temizlik

Güvenlik derecesi çocuklar için yeterli mi araştırılmalıdır. Yani çocuk kafasına göre kreşten çıkabilecek bir durumda olmamalıdır mesela. Eşyaların güvenliği, duvara sabit mobilyalar olması, lavaboların tuvaletlerin temizliği ve çocuklara uygun olması önemlidir. 2 yaş civarı bezlenen bir çocuk ise alt değiştirmek için bir personel olup olmadığı sorulmalıdır. Ayrıca kreşin yangın çıkışı olup olmadığını deprem raporunu da araştırın.

Canımız Ciğerimiz, Minnoş Sıpalarımıza Kreş Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Kreş Fiyatları

Kreşe verilecek ücret de diğer hususlar kadar önemlidir. Sonuçta 1300tl maaş alıp 1000 lirasını kreşe vermek istemez kimse. Mümkünse fiyat konusunda tek bir yere bağlı kalmayın. Ben 3 yerden fiyat almıştım mesela. Tam gün olarak 850, 700 ve 650 demişlerdi farklı farklı yerler. Ama benim en içime sinen yer 700tl fiyat verendi tüm şartları göz önüne alınca. Bir de bazı kreşler uyanıklık yaparak 1 senelik ücreti peşin isteyebiliyor. Mümkün olduğunca öyle yerlerden uzak durun. Çünkü oradan memnun kalıp kalamayacağınızı, çocuğa etkilerini, kreşin veya çocuğunuzun devamlılığını bilemezsiniz. Ve sırf para verdiğiniz için 1 sene göndermek zorunda kalabilir veya boşuna para yatırmış olabilirsiniz.

Bana gelince bir süre kreş araştırdım. Bir tanesi tamamen işletme gibi geldi bana sadece maddiyata önem verdiklerini hissettim ve eledim. Bir tanesi de biraz merdivenaltı kreş gibiydi. Farklı yaş gruplarının bir arada olduğu tek bir sınıf vardı ve bu yüzden eledim. Bir tanebinin hem ilgilenmeleri, Milli Eğitim'e bağlı olması, yemek listelerini vermeleri, çalışan anneler için özellikle hergün veli bilgilendirmesi yaptıkları kağıt yollamaları, Kreşte bir PDR olması ve çocuklarla birebir tek tek görüşüyor olması beni olumlu yönden etkiledi. Bir çok kreşte de uygun yaş grubu olmamasından dolayı mecburen elemek zorunda kaldık. Ancak son anda kendi annemin bir süre ben bakarım demesi üzerine kreş aramayı bıraktım :D

Velhasıl çocuklarımız bizim en değerlilerimiz. Mümkün olduğunca onları emanet edeceğimiz yerleri iyi araştırmalıyız. Umarım bu bence de bu arayıştaki arkadaşlara bir yol gösterir.

Canımız Ciğerimiz, Minnoş Sıpalarımıza Kreş Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Canımız Ciğerimiz, Minnoş Sıpalarımıza Kreş Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler
1
1
Görüşünü yaz
1Kız Görüşü
1Erkek Görüşü
Kapat

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

11
 • Balinaa
  Kreşe vereceğim parayı bakıcıya veriyorum hem evimde bakıyor hem de daha güvenilir. :)
  • sizofrenkarinca

   O imkan varsa daha iyi ama bizim buralarda en az 1000 1500 civarı istiyorlar evde bakım için :D

  • Balinaa

   İzmir'de de öyledir ama tanıdık olduğu için 2 aylık 1000 veriyorum çünkü nadir bakıyor :)

  • Balinaa

   Yani aylık 500 ama 2 ayda bir veriyorum :)

 • YaramazPandacık
  Yaramazlığa devam ediyor mu sıpa 😊
  • sizofrenkarinca

   Şu anda zor bela uyuttuk. ama evet devam :D

  • :)) büyüyünce geçer ya. Beni hatırlayamayan yok eskilerden, çok yaramazmışım 🙈

YÜKLENİYOR...