Kreş Yaşı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

zelihasuna

Çocuğun kreş yaşı ne olmalı? Çalışan annelerin için kabus bir soru. Bu nedenle çalışma hayatına dönemeyen çok sayıda kadın bulunuyor. Ancak doğru zamanda kreşe göndermek hem çalışan anneye hem de çocuğa fayda da sağlayabiliyor.

Peki, doğru zaman ne zaman? İşte kreş yaşı hakkında bilmeniz gerekenler.

Kreş yaşı ne olmalı, ne zaman verilmeli?

1. Uzmanlara göre kreşe başlama yaşı zorunlu haller olmadıkça 3-3,5 yaşından önce olmamalı.

Uzmanlara göre kreşe başlama yaşı 3,5-4 yaş. Bu yaşa kadar çocuğun tuvalet alışkanlığını ve kendi kendine beslenmeyi öğrenmesi isteniyor. Bu alışkanlıkları kazanan çocuk fiziksel ve ruhsal olarak hazır olması durumda kreşe gönül rahatlığı ile verilebiliyor.

2. Çocuğunuzu ülkemizde 2 yaşından itibaren kreşe vermeniz mümkün. Ancak çocuk fiziksel ve ruhsal olarak hazır olması gerekiyor. Bu yaşlarda vermeniz gerekiyorsa tam gün değil de alıştırma döneminin oyun grupları ile yapılması gerekiyor.

Kreş Yaşı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

3. Eğer çocuğunuzun yaşı uygun ancak kreşe alışamıyorsa, onu zorlamak yerine istememesi sağlayan nedenleri araştırmanız ve çözüm bulmanız gerekebiliyor. Örneğin kreşte korktuğu bir oyuncak, bir alan ya da sevmediği yemekler nedeniyle çocuklar kreşten uzaklaşabiliyor.

Alışma süresi her çocuğa göre değişkenlik gösterse de doğru uygulana bir yolla bu süreç 1 hafta ile 10 gün arasında değişiyor.

4. Ailelerin 6 yaşında anaokulu ya da kreşe giden çocukları ilkokula daha hızlı adapte oluyor. Bu nedenle okul öncesi kreşe gitmeleri tavsiye ediliyor.

Kreş Yaşı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

5. Çocuğunuz sosyalleşmesi ve arkadaş bulması için yaşı en az 3, bu nedenle çocuğun 3 yaşından önce sosyalleşmeye değil anneye ihtiyacı var. Çocuk ayrılma terk edilme duygularını 6 aydan itbaren yaşıyor ve 1,5-2 yaşında en üst seviyeye çıkıyor. Bu nedenle 3 yaş altındaki çocuklar sosyalleşmeye değil anneye ihtiyaç duyuyor.

Kreş Yaşı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
2
1
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

21
  • nehirgzl
    oyy benimde yiğenlerim var gidiyorlar kreşe minnoşlarım benim :*
  • Gizli Üye
    Çok beğendim
  • McCCCLIII
    Bilgiler için, teşekkürler
YÜKLENİYOR...