15 Maddede Kadınların Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler!

salaklarlaişimolmaz

Bu yazımda sizlere hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğim. Bu yazıyı okuduktan sonra hamileliğinizin nasıl başarılı bir şekilde geçeceği konusunda önemli bilgiler edineceksiniz.

1- Doğum Öncesi Vitamini Alın:

15 Maddede Kadınların Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Henüz doğum öncesi vitamini almaya başlamadıysanız, şimdi başlama zamanı. Gebe kalmaya çalışırken ve ilk üç aylık döneminizde yeterli miktarda folik asit almak özellikle önem taşır. Folik asit bebeğinizin doğum kusurları geliştirme riskini önemli oranda azaltır.

2- Sağlık Sigortanızı Araştırın

Gebelikte dikkat edilmesi gerekenler hatta gebelikten daha önce dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biriside sağlık sigortanız ve mali durumunuzdur. Sağlık sigortanızın, doğum öncesi bakım ve doğum masraflarınızı karşılayıp karşılamadığından ve yeni bebeğinizin giderleri konusunda size yardımcı olacağından emin olun. Bu soruların cevaplarını, sağlık sigortanızı yapan şirkete başvurarak ya da şirketin müşteri hizmetleri ile konuşarak edinebilirsiniz. Sağlık sigortanız yoksa, nereden yardım alabileceğinizi öğrenin.

3- Doğum İçin Sağlık Kuruluşu Seçin:

Zaten sevdiğiniz ve istediğiniz bir doktor varsa bunu önceden ayarlamışsınızdır. Ancak eğer yoksa bu konuyu açıklığa kavuşturmanız gerekir. Arkadaşlarınızla ve akrabalarınızla konuşun ya da sigorta şirketinize sağlık sigortası planı kapsamında tercih edilen sağlık kuruluşlarını kontrol etmelerini veya çevrimiçi arama yapmalarını isteyin.

15 Maddede Kadınların Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler!

4- Doğum Öncesi Randevu Alın:

Birçok sağlık hizmeti kuruluşu doğum için randevularını en az 8 hafta önceden almaktadır. Bu yüzden hızlı bir şekilde randevunuzu yaptırın ve olağan dışı bir şey gelişmesi ihtimalini minimuma düşürün.

5- Aldığınız İlaçlar Hakkında Doktora Tanışın:

Birçok ilaç -eczanelerde satılsa bile- gebelik sırasında güvenli olmayabilir. Tabii ki kronik bir rahatsızlığınız için bir ilaç kullanıyorsanız bunu direkt kenara atmayın lakin ilaç listenizi gözden geçirmek için, neyin güvenli olduğunu ve neyin iyi olmadığını bulmak için doktorunuza danışın. Doktorunuza kullandığınız tüm ilaçların bir listesini verin.

6- Sigara İçmeyin

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında ki en önemli şey belki de sigara kullanımıdır. Sigara;erken düşük, plasenta sorunlarını ve preterm doğumda dahil olmak üzere bir dizi risk faktörünün gerçekleşme ihtimalini yükseltir. Ayrıca fetüsün büyümesini yavaşlatır ve ölü bebek doğum riskini arttırır. Bazı araştırmalar sigaranın, bebek üstünde ki bu riskleri %100 oranında arttırdığını gözlemlemiştir. Sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç değildir. Yakmadığınız her sigara bebeğinize sağlıklı olmak için bir şans verir.

7- Alkol Almayı Bırakın

Günde bir içki içmek bile, çocuğunuzun öğrenme, konuşma, dikkat süresi, dil ve hiperaktivite, nöral tüp defekti ile ilgili sorunlarının oluşması riskini arttırabilir. Hiç kimse, gelişmekte olan bir bebek için az miktarda alkolün bile ne kadar zararlı olduğunu tam olarak bilmiyor. Bu yüzden alkol tüketme işini tamamen bir kenara bırakın ve hamilelik boyunca böyle içecekler tüketmeyin.

8- Kafeini Kesin

Araştırmalar, yüksek kafein tüketiminin düşük ve diğer gebelik sorunlarıyla ilişkilendirildiğini gösteriyor. Bu nedenle, Amerikan Obstetrik Doktorları ve Jinekologlar, hamile annelere kafein alımını günde 200 mg’dan (yaklaşık 11 gramlık bir çay kaşığı) daha düşük tutmalarını öneriyor.

15 Maddede Kadınların Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler!

9- Tehlikeli Gıdalardan Kaçınmaya Çalışın

Hamilelik sırasında az pişmiş et, pastörize edilmemiş yumuşak peynirler, çiğ yumurta içeren herhangi bir besin, çiğ balıkla yapılan suşi, çiğ istiridye ve diğer kabuklu deniz hayvanları, cıva oranı yüksek balıklar, peynir altı suyu ve peynir yemi gibi bakteriler, parazitler veya toksinler içeren gıdalardan kaçınmak özellikle önemlidir. Özellikle şarküteri tarzı gıdaları (tavuk, jambon, sosis, sucuk) gibi gıdaları tüketirken dikkatli olmalısınız.

10- İyi Beslenmek İçin Elinizden Gelenin En İyisini Yapın

İlk üç ayda, hamilelik bulantısından dolayı çok yönlü bir diyet yapamamanız son derece olası bir durumdur. Bu yüzden endişelenmenize gerek yok. Ancak siz yine de hamilelik sırasında iyi beslenmek için elinizden gelen her şeyi yapmaya uğraşın. Kilerinizi, buzdolabınızı veya dondurucunuzu, taze ve kurutulmuş meyve, çok tahıllı makarna, yoğurt gibi sağlıklı yemeklerle doldurun.

15 Maddede Kadınların Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler!

11- Erken Yatın


Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler den birisi de uykudur. Hamileliğinizin ilk dönemlerinde, tahmin ettiğinizden daha fazla yorulabilirsiniz. Bu yüzden akşamları erken yatmaya çalışarak daha fazla dinlenin. Bu sizin ve bebeğinizin gelişimi için son derece önemlidir. Uyku hem anneyi hem de bebeği dinlendirir.

12- Doğum Öncesi Test Seçeneklerinizi Göz Önünde Bulundurun

Belki de gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında ki en önemli şey, bu madde olabilir. İlk üç aylık döneminiz sırasında doktorunuz size, bebeğinizin Down sendromu ve diğer kromozomal sorunlar ile doğum kusurları hakkında bilgi verebilecek olan çeşitli tarama testleri önerecektir. Koryonik villus örneklemesi (CVS) adı verilen bir teşhis testi de önerilebilir. Bu genellikle 11-12 hafta arasında yapılır. Bu testleri yaptırmayı ihmal etmeyin ve mutlaka doktorunuz ile bu testler hakkında fikir alış verişinde bulunun.

15 Maddede Kadınların Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler!

13- Gebelik Problemlerinin İşaretlerini Öğrenin

Hamilelik sırasında çok fazla ağrı ve garip hisler ortaya çıkıyor, neyin normal olup neyin olmadığına karar vermek zor olabilir. Konuyu daha fazla karmaşık hale getirmemek için doktorunuza danışın. Gebelikte dikkat edilmesi gerekenler ve ortaya çıkabilecek semptomların işaretçileri hakkında doktorunuzdan bilgi edinin. Herhangi bir şikayete sahipseniz mutlaka doktora veya bir ebeye danışın.

14- Bebeğinizin Gelişimini Takip Edin

Hamileliğiniz ile ilgili bir günlük tutun ve hafta hafta yaşadığınız şikayetleri ve duyguları bu deftere not düşün. Burada ki anormal durumları doktorunuza danışın veya internette araştırın.

15- Karnınızın Fotoğraflarını Çekin

Her hafta ayna karşısına geçin ya da bir yakınınızdan yardım isteyerek karnınızı fotoğraflayın. Bu hamileliğinizin gelişim aşamalarını görmek için mükemmel bir yoldur ve ileride bu fotoğraflar size anı olarak kalacaktır. Bu fotoğrafları çocuğunuz büyüdükten sonra ona göstererek, nasıl bir hamilelik geçirdiğinizi ona anlatabilirsiniz. Ayrıca anormal durumları fark edebilmeniz için bu fotoğraflar size bir rehber de olacaktır.

15 Maddede Kadınların Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler!
14
5
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • kara_kurt_efsanesi
  zaten sigara ve alkolü kesin bırakmalı. bırakmıyorsa eğer yazıklar olsun.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Sigara alkol zararı çok hem kendine hem bebeğe zarar zaten.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

134
 • xwerqsd
  sigara kullanmiyorum zaten ama alkol ve kafein cok zor oluyo bana ya... icmeyi cok severim kahve kola masallah alkolu ben kestimde evde cevrede kim varsa devam ya.. nescafeyi falan baya zor ya
  • Kafein cocugunuza zarar verir ama. biraksaniz iyi olur bence :)

  • xwerqsd

   olabildigince azalttim ama maalesef hic kolay degil

 • vanilyalıturtacık
  güzel içerik olmuş :)
 • Tüm detaylarını yazmışsın. Harika 🌺
 • Eceminiz96
  Emeğine sağlık :)
 • Hamilelikle ilgili bişey okuduğumda ya da hamilelik haberleri duyduğumda içim acıyor.
 • Alarasmin
  Çok şükür anneyim allah isteyenlere nasip etsin dünyadaki en güzel duygu bence
 • Emegine saglik ❤️
 • Gizli Üye
  Öğrenmiş olduk sağol
 • Gizli Üye
  Hamile olduğum için güzel bence olmuş
 • _summa_
  Faydalı paylaşım olmuş tebrikler
 • Dünyalıbağyan
  Faydalı olmuş
 • Yesimcik__
  İnşallah bir gün ben de yaşarım
 • Gizli Üye
  Mükemmel 😍
 • ztrmax
  Emeğine sağlık bilgilendirici bir yazı olmuş.
 • emircan2001
  çok güzel olmuş egitici. peki gebemisin sende
  • Selam görüsünüzü simdi gördüm. Gebemisin diye sormussunuz. Hayir ben simdilik gebe degilim. Ama Allah nasip eder bir gün insallah :)

 • RüstemêZal
  Elinize sağlık her yönü ile oldukça bilgilendirici olmuş 😇😇
 • __ReadyWarHercuLeS__
  Güzel bilgiler tebrikler
YÜKLENİYOR...