KScanlar’ın #SaçınınTercihi Belli Oldu!
Kapat

Gebelik Süresince Görülen En tehlikeli Enfeksiyonlar: TORCH

Doktorkedii s

Hepinize merhaba!

Gebelik dönemi birçok enfeksiyon açısından oldukça hassas bir dönemdir. Ancak bazı enfeksiyonlar vardır ki gebeliğin seyri sırasında görülmeleri çok ama çok risklidir. Tıpta TORCH olarak kodladığımuz bu enfekiyonlar

T toksoplazma

O others (diğer enfeksiyonlar)

R rubella

C sitomegalovirüs

H herpes virüsü olarak adlandırdığımız enfeksiyonlardır. Hazırsanız bu enfeksiyonları detaylıca inceleyeceğiz.

Toksoplazma

Gebelik Süresince Görülen En tehlikeli Enfeksiyonlar: TORCH

İlk etkenimiz toksoplazma adını verdiğimiz bir parazit. Kendisi sıklıkla kedi dışkısından bulaşır. Bu yüzden gebelik süresince kedilerle yakın ilişkiler kurmak çok tavsiye edilmez. Daha önce toksoplazma geçirmiş anneler bu konuda şanslıdır ve bu hastalığa bağışıklıdır. Ancak geçirmemiş annelerin el yıkama, meyve sebze temizliği, etleri iyice pişirmek gibi hijyenlere dikkat etmesi şiddetle önerilir.

Rubella

Gebelik Süresince Görülen En tehlikeli Enfeksiyonlar: TORCH

Rubella dediğimiz virüs kızamıkçık hastalığının virüsüdür. Gebelik dışında çok da bir önemi olmayan bu hastalığın gebelik döneminde çok ciddi etkileri vardır. Öyle ki gebeliklerinim ilk üç ayı rubella geçiren annelerden doğan çocukların %25’i anormal olarak doğmuştur. Bu hastalığı çocukluk çağında geçirmemiş ya da aşılamamış kadınlar gebelikleri süresince risk altındadır. Aşısı canlı virüslerin enjekte edildiği bir aşı olduğu için gebelik döneminde kullanılmaz. Ancak gebelik öncesi aşılanma çok iyi bir yöntemdir.

Sitomegalovirüs

Gebelik Süresince Görülen En tehlikeli Enfeksiyonlar: TORCH

Halk arasında tüm bu etkenlerden en az kulağımıza çalınan hiç şüphesiz sitomegalovirüs. Ancak kendisi gebeliğin en tehlikeli enfeksiyonları içerisinde buluyor. Yine rubella gibi gebelik dışı geçirilmesi çok tehlikeli olmayan bu virüs gebelik sırasında çok büyük tehlike arz ediyor. Gebenin bu virüsü kapması çok büyük bulgular vermezken bebek bundan çok fazla etkilenebiliyor. Bulaş yolu vücut sıvıları olduğu için hastalığı geçirmekte olan gebeden bebeğe geçiş %30-35’i buluyor. Korunma yolları olarak çok sıklıkla kalabalık ortamlara girmemek (kreş hastane gibi) insanlarla araya olabildiğince mesafe koymak ve kişisel hijyene özen göstermek çok önemli.

Herpes

Gebelik Süresince Görülen En tehlikeli Enfeksiyonlar: TORCH

Herpes virüsü aslında bizim uçuk olarak bildiğimiz virüstür. Ancak kendisinin iki tipi vardır, tip 1 herpes ağızda uçuk yaparken tip 2 herpes genital bir hastalıktır ve zaten risk grubu olan tip 2 herpestir. Hamilelik sırasında bulaş çok sık olmasa da bebeğin doğum kanalından geçtiği sırada bulaş oranı %85’i bulur. Ve bu tür vakaların tespit edilip sezaryene yönlendirilmesi çok öenmlidir.

Diğer

Gebelik Süresince Görülen En tehlikeli Enfeksiyonlar: TORCH

Diğer başlığımızda ise sifiliz, infulenza, 5. hastalık gibi hastalıkları kapsıyor. Bu hastalıklarım yaygınlıkları ve yarattıkları sorunlar yukarıda incelediğimiz 4 hastalık kadar sık olmasa da yine gebelik açısından risk barındırıyorlar.

Tüm bu hastalıklardan korunmak için, gebelik öncesi ve gebelik sırasındaki muayenelerimizi aksatmayıp kişisel hijyenimize ekstra dikkat etmeliyiz

#Doktorkedi

Gebelik Süresince Görülen En tehlikeli Enfeksiyonlar: TORCH
5
1
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

51
 • Şeymaşeval
  Sağolun faydası dokundu elinize sağlık
 • MİLESYA
  Anne olmak isteyenlere faydali bence olmuş eline sağlık.
 • Secildederler
  Ellerine sağlık anne olacaklar için çok faydalı olmuş
 • AnkaKuşupınar
  Ellerine sağlık anne olacaklar için çok faydalı
 • kesşovu
  Herkes uçuk demek bu arada ve çok kötü bir şey aman amab
 • Allah hamilelere hep şifa versin.
YÜKLENİYOR...