13 gü

Çocuklarda Apandisit Tehlikeli Olabilir!

muhteremzat61

Merhabalar arkadaşlar! Yeni bir bence'm ile tekrar karşınızdayım. Bu gün sizlerle çocuklarda yaygın görülen ve hayatını tehdit eden bir sorun apandisit hakkında konuşmak istiyorum. Sebebi kolona bağlı olan apandis adı verilen küçük boru şeklinde ki yapının iltihaplanmasıdır. 2 yaş altı çocuklarda görülmesi nadir olsa da her yaşta görülme ihtimali vardır.

Apandisit çocuklarda ve yetişkinlerde görülen yaygın bir hastalıktır. Acil servis ziyaretlerinin başlıca sebeplerinden biridir. İlk belirtiler ortaya çıkar çıkmaz bir doktora görünmek en iyisidir.

Genel olarak görülen belirtiler yaşa göre değişmekle beraber herhangi bir hekim doğru tanıyı koyacaktır ve ameliyat gerekli mi değil mi karar verecektir.

Apandisit neden olur?

Çocuklarda Apandisit Tehlikeli Olabilir!

Apandisitte tıkanmanın bir çok farklı sebebi olabilir;

 • Dışkı taşları gibi sertleşmiş madde varlığı
 • Bağırsakta bulunan lenf bezlerinin şişmesi
 • Parazitlerin bulunması

Apandisin tıkandığı durumlarda iltihaplanma mevcuttur ve ilk belirti kendini ağrı olarak gösterir. Bu durumda bakteriler hızlı üremeye başlar ve apandisin iltihaplanmasına yol açar, acil müdahale edilmezse çatlayabilir ve bu da çocuğun hayatını tehdit edecek boyutlara hatta ölüme kadar varabilir. Kişiden kişiye, apandisitin boyutu ve yeri farklılıklar gösterebilir ve bunlara bağlı olarak çocukta apandisitin bir çok farklı nedeni olabilir. Örneğin çok basit bir sindirim sistemi sorunu olabileceği gibi çok karmaşık sorunda olabilir. Aşağı da bahsedeceğim belirtilerden hepsi birden görülmeyebilir fakat siz bir kaç tanesini gördüğünüzde acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

En yaygın belirti karın ağrısı

Çocuklarda Apandisit Tehlikeli Olabilir!

En sık görülen apandisit belirtisidir. Ağrı öncelikle göbek çevresindedir ve sonra karnın sağ alt kısmına doğru kayar. Hareket ettiğinde veya derin derin nefes aldığında bu ağrı daha da keskinleşir. Ağrılı idrar, bağırsaklarda hareketlilik, karın kasları sertleşmesi gibi semptomlar görülebilir.

Kusma görülmesi ve iştah kaybı

Çocuklarda Apandisit Tehlikeli Olabilir!

Bir çocukta apandisit problemi varsa genellikle baş dönmesi, kusma, iştah kaybı gibi belirtiler aynı anda ortaya çıkar. Şunu da unutmamak gerekir ki bu semptomlar başka bir hastalığa da işaret ediyor olabilir. Bu saydığım belirtilerle beraber karın ağrısı da var ise bunun kaynağı apandisit diyebiliriz.

Lökositoz mevcut olabilir!

Çocuklarda Apandisit Tehlikeli Olabilir!

Lökositoz beyaz kan hücrelerinin fazlalığı olarak nitelendirilir. Bir iltihaplanma veya enfeksiyon varsa vücut daha fazla beyaz kan hücresi üretmeye başlayıp savunmaya geçer. Lökositozun varlığı ancak laboratuvar testlerinde tespit edilebilir.

Ateşlenme olabilir

Çocuklarda Apandisit Tehlikeli Olabilir!

Çok yaygın görülmese de hastalık başladığında özellikle çocuklarda, ateşlenme semptomları ortaya çıkabilir. Ayrıca hastalık ilerlediğinde apandisitin patlaması ile ateşte yükselme görülebilir. Bu andan itibaren organ içinde ki iltihap kalıntıları karın boşluğuna gider.

Ayrıca nadir olsa da ishal, kabızlık, karında şişlik gibi bazı semptomlar görülebilir. İshal çok aşırı yaşanmaz ve dışkısı çok sulu olmayacaktır. Dışkı da mukus görülür. Kabızlık olabileceği de unutulmamalıdır.

Apandisit belirtisi yaşa göre değişebilir

Çocuklarda Apandisit Tehlikeli Olabilir!

5 ile 12 yaşları arasındaki çocuklarla, ergenlerde ve yetişkinlerde ortaya çıkan apandisit belirtileri benzerdir: karın ağrısı, kusma ve iştah kaybı.

1 yaşından küçük çocuklarda apandisite çok nadir rastlanır. Bu yaşta ana belirti karın şişliğidir. Diğer yaygın belirtiler kusma ve iştah kaybıdır. Ancak bebek kendini ifade edemediği için ağrı olup olmadığına karar vermek zordur.

Bebeklerde apandisitin boyutu küçük olduğundan dolayı iltihaplanma ve patlama olması zor bir ihtimaldir. Yine benzer olarak 1 ve 5 yaş aralığında ki çocuklarda apandisit görülme oranı düşüktür. Bu yaş aralığında apandisit ortaya çıkarsa semptomları ağrı, ateş ve kusma olacaktır. Çocuk çok yoğun bir ağrıdan şikayet eder.

Tek çözüm bir doktora gitmek

Çocuklarda Apandisit Tehlikeli Olabilir!

Apandisit sadece cerrahi müdahale yolu ile apandis çıkarılarak tedavi edilebilir. Komplikasyonlar çok nadir görülür. Apandisiti tedavi etmenin veya evinizde kendi kendinize uygulayabileceğiniz doğal bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Apandisit belirtileri görüldükten sonra ki 24 - 48 saat içerisinde acil cerrahi müdahale edilmezse patlar ve ölüme kadar varan ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden apandisite doğal çözüm yolları, ameliyatsız apandisit tedavisi yapılır gibi bir takım dolandırıcılara lütfen itibar etmeyiniz, apandisitin tek tedavisi cerrahi müdahaledir. Ameliyattan sonra hasta 2 -3 gün arası hastanede yattıktan sonra tekrar evine dönebilir.

Sağlıcakla kalın! :)

Çocuklarda Apandisit Tehlikeli Olabilir!
4
10
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Apandisit onemli bir konu tabi acil cerrahi mufahele ister birde onemli bir konu su ki apandisit ve benzeri durumlara karsi kisiler kendi kafalarina gore agri kesici almasinlar cunku agri hastaligin teshis edilmesinde cok onemli bir isarettir. Apandisit nisbeten kolay bir cerrahi surectir ancak agri kesici kullanan kisilerde can kaybina yol acabilir
  Görüş hala geçerli mi?
  • muhteremzat61

   Ağrı oluşturan olguların tümü, belki yapılan tetkikler temiz çıksa bile ciddiye alınıp, kafaya göre ilaç kullanılmamalı. Her zaman anlatıp farkındalık yaratmaya çalışıyoruz ama maalesef bu yüzden ölümler hiçte az değil.

En İyi Kız Görüşü

 • Princess12
  Ortaokuldayken ameliyatını olmuştum, hayatımda yaşadığım en şiddetli ağrıydı ne yemek yediriyor ne uyutuyor
  Görüş hala geçerli mi?
  • muhteremzat61

   Çok geçmiş olsun

  • Princess12

   Teşekkür ederimm

  • muhteremzat61

   Zamanında müdahale edilip, apandisit çıkarılmazsa sonucu % 100 ölümdür zaten. Aksini hiç görmedim şimdiye kadar. Sizinki de zamanında müdahale ile temizlenmiş :) Şimdi hiç bir sıkıntı yoktur umuyorum

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

39
 • Gizli Üye
  tehlikeli dikkat edilmeli
 • Gizli Üye
  Tesekkurler bu güzel bilgi için 😊
 • Gizli Üye
  güzel bir yazı teşekkürler
 • babyocconer
  Güzel paylaşım olmuş gerçekten elinize emeğinize sağlık
 • Arazzaras
  Çok önemli bir konu
 • Cemm34
  Çok teşekkürler elinize sağlık
 • Bluedabadi
  Teşekkürler güzel bilgilendirme.
 • çok tehlikeli, dikkat edin
 • MERT_91
  güzel bir yazı teşekkürler
 • Gizli Üye
  Teşekkürler bu güzel bilgiler için. İlerde çocuklarım için faydalı bilgiler. Müziği açıp keyifle okudum https://www.youtube.com/embed/hT769oJU32c
 • Aksamm
  güzel bir yazı bilgi için
 • Gizli Üye
  İnsan vücudu için hiçbir faydası olmayıp, aksine vücuda zarar verebilen bir organdır apandisit. Evrimsel bir organdır, maymunsu atalarımızdan kalmıştır tıpkı 20'lik diş gibi.
YÜKLENİYOR...