PATİ DİLİNDE BAKIM

Kedi̇lerde Doğumdan Sonra Oluşabi̇lecek Hastalıklar

Uzman Veteriner Hekim , Hayvan Hastalıkları

Kedi dostlarımız doğum yaptıktan belli bir süre sonra bazı enfeksiyonlara maruz kalıp hastalığa yakalanabilirler. Bu sebeple doğum yapan kedi dostlarımızın yaşam alanlarının hijyen olarak sürekli temiz tutmalı ve kedi dostunuzun sağlık durumu sürekli düzenli olarak kontrol etmeliyiz.

Doğumdan sonra kedi dostumuzun bulunduğu alanın düzenli temizlenmesi ile kediye veya yavrusuna geçebilecek enfeksiyonlar önlenebilir.

Mastitis ( Meme enfeksiyonu)

Kedi̇lerde Doğumdan Sonra Oluşabi̇lecek Hastalıklar

Kedilerde doğumdan sonra en sık karşılaşılan hastalıkların başında mastitis ( meme enfeksiyonu) olarak adlandırılan meme enfeksiyonu gelmektedir. Tedavisi yapılmadığı durumlarda enfeksiyon kana karışarak enfeksiyon ölümcül bir tablo haline dönüşebilir. Bu nedenle doğum yapan kedilerde en çok dikkat edilmesi gereken unsurların başında meme temizliği gelmektedir.

Kedilerde meme enfeksiyonu neden olur?

Kedi̇lerde Doğumdan Sonra Oluşabi̇lecek Hastalıklar
 • Meme kanalı yoluyla enfeksiyonun yayılması,
 • Yavruların dişleri ya da tırnaklarıyla memede bir tahribat oluşması,
 • Anne kedinin bulunduğu ortamın hijyenik olmaması,
 • Kedinin vücudunun herhangi bir yerindeki sistemik bir enfeksiyonlar olması,

Doğumdan sonra vajinal akıntı sorunu

Kedi̇lerde Doğumdan Sonra Oluşabi̇lecek Hastalıklar

Doğumdan sonra kedide vajinal bir akıntı fark ettiyseniz hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmalısınız. Kedilerde doğumdan sonra vajinal akıntı normal kabul edilen bir durum değildir.

Köyü renkli bir sıvı olan bu vajinal akıntı kötü pis bir kokuya sahiptir. Genellikle enfeksiyondan kaynaklanan bu durum doğum sırasında içeride parça kalmasından kaynaklıdır. Bu nedenle veteriner hekim tarafından derhal muayene edilmelidir.

Yüksek ateş

Doğum yapan kedilerin vücut ateşinin kontrol edilmesi de dikkat edilmesi gereken unsurdur.

Kedi̇lerde Doğumdan Sonra Oluşabi̇lecek Hastalıklar

Doğum yapan kedilerin vücut ateşinin kontrol edilmesi de dikkat edilmesi gereken unsurdur. Düşmeyen yüksek ateş bir hastalık belirtisidir. Böyle bir durumda da derhal veteriner hekim ile görüşmeniz gerekir.

Kedilerin ateşlenmesi durumunda halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık gibi belirtiler de gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda kedinizin dışkısını da kontrol etmelisiniz. İshal ya da kabızlık şikayeti varsa bu konuda da veteriner hekime bilgi vermeniz gerekiyor.

Size ve pati dostunuza sağlıklı günler dilerim.

Kedi̇lerde Doğumdan Sonra Oluşabi̇lecek Hastalıklar
6
1
Görüşünü yaz
6Kız Görüşü
1Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

61
 • Pirinsesss
  Bir şey sorabilir miyim? Benim 2 yaşında cins kedim var sürekli kuru mama yiyor , biz ona yaş mamalar alıyoruz uzun çubuklulardan alıyoruz ama yemiyor 😢 uzuyor bizi biraz bu doğal mi onları yememeleri acaba bazılarının kedilerine bakıyorum hepsinden yiyor anlamadık bu durumu🥲
  Sevdim 1 Kişi
  • Merhabalar, normalde kediler yaş mamayı daha çok severler. Sanirim sizin kedi yaş mamadan daha lezzetli bir kuru mama tüketiyor. 😊😊😊Ayrıca kedilerin huyları farklı olabilir. Kimisi çok sever kimisi asla ağzına almak istemez. Mamasini düzenli yiyorsa , tüyleri canlı parlak ise ve hareketli bir kedi ise anormal bir durum gözükmüyor. Sağlıklı günler dilerim.

  • Pirinsesss

   Çok teşekkür ederim ilginiz için☘️

 • Coffein
  Çok tatlı bunlar ama ❤️ Bilgilendirme için elimize sağlık ✌️
  Sevdim 1 Kişi
 • hesapsiz-6
  Kedilerin normal vücut ısısı nedir?
  Sevdim 1 Kişi
  • Kedilerin vücut ısıları 38 ile 40 derece arasındadır. Bu dereceler dışındakiler bir ısı bir sorunun olduğu anlamı taşır

  • hesapsiz-6

   Bilgiler için tesekkurler. Yine muhtesem bir benceydi.👏

  • Çok teşekkür ederim 😊

 • IAmarPresterAen
  Elinize sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • MaysaSu
  Yazik kedilere
  Sevdim 1 Kişi
 • bengünaz16
  Kıyamam yaa
  Sevdim 1 Kişi
 • Redamancy-4
  Elinize sağlık
  Sevdim 1 Kişi
YÜKLENİYOR...