32 Haftalık Gebelik: Bebeğinle Eğlenceli Yolculuk Devam Ediyor!

şeyma3210

Haftalar birbirini kovalıyor ve umutla süren bekleyişimiz artık son haftalara, hatta belki de son günlerine yaklaşıyor. Dünyamızı aydınlatmasını beklediğimiz bebeğimiz artık 32. haftasında. Nasıl geçecek bunca hafta diye düşünürken bir bakmışız ki bebeğimiz bir mucize gibi gelişip büyümüş ve tam 32 haftalık olmuş. Peki, bu hafta bizi ve bebeğimizi neler bekliyor? Gebelikte 32. haftaya girerken ne gibi yeniliklerle karşılaşacağız ve nelere dikkat etmeliyiz?

Bakalım bebeğin bu hafta neler yapıyor?

32 haftalık gebelik
32 haftalık gebelik

Öncelikle sana çok güzel bir haberim var. 32 hafta gebelik döneminde ve sonrasında doğan bir bebeğin sağlıklı bir şekilde hayatta kalma olasılığı çok yüksek. Hatta bu olasılık tam zamanında doğan bir bebekle eşdeğer diyebilirim.

Her ne kadar bebeklerde akciğer gelişimi doğuma kadar devam etse de bu hafta bebeğin, artık nefes alıp verme denemeleri yaparak gelişimine devam eder. Ve inanılmaz gelse de 32 hafta gebelik döneminde minik bebeğin, gelişimini büyük ölçüde tamamlamış olur. Ama tabii ki sorunsuz bir şekilde nefes alıp verebilmesi için daha en az 5-6 hafta kadar seninle birlikte yaşaması gerekebilir.

Yine de altını çizmek için söylemeliyim ki, 32 haftalık gebelik sonunda doğan bebekler için de herhangi bir hayati risk yoktur. Bu arada haftada 200-250 gram almaya başlayan bebeğin yaklaşık olarak 1600-1800 gram ağırlığında ve 42 cm civarında. Tabii ki bu durum sende bir parça mide problemine neden olabilir.

Peki, sende durumlar nasıl?

32 Haftalık Gebelik: Bebeğinle Eğlenceli Yolculuk Devam Ediyor!

Hep bebeğini düşünüyorsun, değil mi? Acaba neler yapıyor, iyi mi, gelişimi normal gidiyor mu, erken doğar mı, acaba onun için her şeyi doğru yapıyor muyum? İlk günden bu yana her gün, her saniye aklında bu sorular. Kendimden de biliyorum.

Öncelikle bu halin oldukça anlaşılır ve doğal bir psikoloji. Hatta sonlara doğru yaklaştıkça bu kaygıların artması da çok doğal. Ben manyağa dönmüştüm açıkçası. 7/24 birlikte geçen 32 hafta, dile kolay.

Ama unutmaman gereken en önemli şey şu ki; sen ne hissedersen bebeğin de onu hisseder. Onun için mümkün mertebe sakinliğini koruman ve kaygılarınla mücadele etmen gerekiyor. Hatta bu dönemde partnerine de seni rahatlatmak konusunda epey iş düşecek.

32 Haftalık Gebelik: Bebeğinle Eğlenceli Yolculuk Devam Ediyor!

32. hafta gebelik dönemi, artık doktorunu daha sık göreceğin günlerin başladığı bir hafta. Bu haftaya kadar aylık periyotlarla görüştüğün doktorunu artık haftada ya da iki haftada bir görmeye başlayacaksın. Bu da aslında senin doğuma ilişkin endişelerinle başa çıkmana yardımcı olur. Gebelik 32. hafta ile birlikte sende de birçok değişime neden olur. Bu dönemde güçlü ve düzenli fetüs hareketlerini hissetmek seni doğum için daha sabırsız kılacaktır. Bunun yanı sıra hazımsızlık, gaz ve şişkinlik, bacaklarında kramp, sırt ağrısı, uyuma güçlüğü ve nefes darlığı gibi şikayetleri yaşaman da oldukça normal. Bu nedenle hamilelikte 32. haftada endişelerin ve korkuların oluşması son derece doğal. Ama merak etmene hiç gerek yok. Çünkü bu konuda doktorunun ve hemşirelerin vereceği telkinler ve psikolojik destekler bu süreci daha kolay atlatmanı sağlar.

Bu hafta nelere dikkat etmelisin?

32 Haftalık Gebelik: Bebeğinle Eğlenceli Yolculuk Devam Ediyor!

32 haftalık hamilelik sürecinde bebeğinle birlikte birçok şey öğrendin ve hayat tarzını belki baştan aşağı değiştirdin. Peki, şu an yani 32 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler neler?

- Öncelikle vitaminlerin. Çünkü vitaminler hem senin hem de bebeğinin sağlığı için müthiş bir destek.

- Bunun dışında kendini doğuma hem psikolojik hem de bedensel açıdan hazırlayabilmek için hamile yogası yapabilirsin. Yoga egzersizleri bedensel olarak seni doğuma hazırlayıp güçlendirirken bir yandan da yaşadığın sırt ağrısı gibi fiziki sıkıntıları azaltır.

- Doğumu kolaylaştırdığı ispatlanan yoga ve pilates gibi egzersizler, psikolojik olarak daha dingin ve daha huzurlu olmana yardımcı olarak endişelerinle baş etmeni kolaylaştırır.

- Son olarak 32. hafta itibariyle Non-Stres Testi yaptırabilir ve bebeğinin kalp atım hızı ve atım hızındaki değişiklikleri 20-30 dakika kadar izleyebilirsin.

Kısacası 32. hafta küçük bebeğinle buluşmak için artık geri sayımın başladığı bir dönem ve bundan dolayı da heyecanın zirvede olduğu bir hafta.

Sen de yaşadığın heyecanı ya da sıkıntıları ve bu sıkıntılarla baş etme yöntemlerini bizimle paylaşmak istemez misin? Bu büyük mutluluğu paylaşarak çoğaltmaya ne dersin?

32 Haftalık Gebelik: Bebeğinle Eğlenceli Yolculuk Devam Ediyor!
2
2
Görüşünü yaz
2Kız Görüşü
2Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşleri

 • Harunnn001

  O heyecanı tatmak çok güzel bir duygudur herşey yolunda gider inş bebeğinizle sağlıklı mutlu ömürler diliyorum 🙏

  Görüş hala geçerli mi?
 • Gizli Üye

  Dünyaya gelme zamanı yaklaşıyor demek ki.

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • demriciserap

  Bence en önemlisi yurusuyus yani sık sık yürüyüş yapmak gerekir kasların açılması için

  Görüş hala geçerli mi?
 • devranndelilogluu

  Isteyen herkese versin rabbim🖤

  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

00

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...