Bebeklerin Ağlama Nedenleri: Uykusuz Gecelerin Sebepleri Burada!

AylakMomo

Yaşamımıza anlam katan, her günümüzü bir önceki güne göre daha güzel hale getiren, tek bir gülüşleri ile anımızı değiştiren bebekler bir anda ağlamaya başladıkları zaman sizin de eliniz ayağınız birbirine dolaşmıyor mu? Muhtemelen bebeğinizin bir sıkıntısı var ve anlatmak istediklerini ağlayarak çözmeye çalışıyor.

Ağlamak bebek dünyasının en normal hareketi, hatta bebek dilinin gerekliliği. Unutmadan bebekleriniz sadece bir sorunları olduğunda ağlamıyorlar, bazen de iletişim kurmak için bu yolu seçiyorlar. Zaman içerisinde bebeğimi büyütürken fark ettiğim noktalardan bir tanesi de her ağlamanın aslında farklı bir tonu olduğu ve bu tonların da anlamının değişik olduğu. Karnı acıktığında, altını değiştirmek gerektiğinde, ilgi istediğinde, hasta olduğunda ağlama tonları değişiyor.

Genel olarak bakıldığında bebeklerin ağlama nedenleri iki ana nedene dayanıyor; huzursuzluk ve sağlık sorunları.

Huzursuzluk

Bebeklerin Ağlama Nedenleri: Uykusuz Gecelerin Sebepleri Burada!

Bebeklerde huzursuzluk açlık, altının pis olması, bulunduğu ortamda rahat etmemesi, uykuya dalamama gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Eğer bu etkenler ortadan kaldırıldığında bebek susuyor ve sakinleşiyorsa ağlamasının altında başka neden aranmaz. Bazen sadece kucağa alınmak, anne ve babasına daha yakın olmak, ilgi görmek için de ağlayabiliyorlar. Bu durumlarda bebek ile temas sağlamak sakinleşmesine de yardımcı olacaktır.

Kolik

Bebeklerin Ağlama Nedenleri: Uykusuz Gecelerin Sebepleri Burada!

Genellikle dört aydan daha küçük çocuklarda görülen kolik; bebeğin uzun süre boyunca ağlaması, huzursuz olması şeklinde tanımlanır. Kolik bebekler diğer bebeklere göre daha çok ağlarlar. Ağlama nöbetleri sırasında vücutlarını gererler, yumruklarını sıkarlar, ellerini kollarını savururlar.

Bebeğinizin kolik olduğundan şüpheleniyorsanız kolik ağlamaları sırasında sıkıca sarılmak, masaj yapmak, beyaz gürültü denilen seslere başvurmak sakinleşmesine yardımcı olur. Kolik, bebek büyüdükçe kendiliğinden geçer.

Turnike sendromu

Bebeklerin Ağlama Nedenleri: Uykusuz Gecelerin Sebepleri Burada!

İsmi çok kişi tarafından bilinmese bile turnike sendromu diye bir olay var. Bebeğin üzerine örttüğünüz battaniye, çarşaf, yorgan, iç çamaşırı gibi nesnelerin veya kıyafetinden bir parçanın tırnaklarına, uzuvlarına dolanması sonucu oluşur. Bu durumdan rahatsız olan bebek ağlamaya başlar. Turnike sendromundan şüphelenildiği durumlarda bebeklerin tamamen soyularak bütün vücutlarının kontrol edilmesi gerekir.

Diş çıkarma

Bebeklerin Ağlama Nedenleri: Uykusuz Gecelerin Sebepleri Burada!

Bebeklerin ağlama sebepleri arasında en çabuk fark edileni diş çıkarma ağlamasıdır. Diş çıkarma sırasında ağlama ile birlikte ishal, ateş gibi belirtiler de görülebilir. Bebeğinizin diş çıkardığından şüpheleniyor ve ağlama nöbetlerini buna bağlıyorsanız biraz sakinleşmesi için daha yakın temas kurmayı deneyebilirsiniz. Dişin çıkmasının ardından ağlaması da geçer.

Hastalıklar

Bebeklerin Ağlama Nedenleri: Uykusuz Gecelerin Sebepleri Burada!

Bebeğim sürekli ağlıyor diyorsanız altında onu rahatsız eden bir hastalık da olabilir. Ağlama ile birlikte ateşi yükseliyorsa, kendini huzursuz hissettiğini belli ediyorsa, elini kulağına götürüyorsa muhtemelen bebeğinizin bir sağlık sorunu vardır. Ağlaması uzun süre durmuyor ise doktoru ile görüşmenizde fayda olacaktır. Bebeklerde en sık görülen hastalıklar soğuk algınlığı, kulak iltihapları gibi solunum yollarına bağlı hastalıklardır.

Bebekler nasıl sakinleştirilir?

Bebeklerin Ağlama Nedenleri: Uykusuz Gecelerin Sebepleri Burada!

Bebeğiniz ağladığında sizin de huzursuz olduğunuzu biliyorum, özellikle bu ağlamalarına bir çare bulmakta zorlanıyorsanız zamanla ve bebeğinizi tanıdıkça ağlamanın altında yatan nedenleri daha çabuk kavrayacağınızı unutmayın. Peki, gelelim asıl soruya;

Bebeğim çok ağlıyor ne yapmalıyım?

1- Bebeğiniz ağladığı zaman onu kucağınıza alarak sakinleştirmeye çalışabilirsiniz. İlgi ve sevgi bebeklerin ağlaması üzerindeki en büyük ilaç. Özellikle kolik bebeklerin sakinleştirilmesinde oldukça etkili.

2- Bebeğin sürekli ağlaması, özellikle ağlama nöbetlerinin iki günü geçtiği durumlarda hastalık belirtisi olabilir. Bu durumda doktora gitmek en makul davranış olacaktır. Süreç içerisinde doktor önerisi olmadan ilaç kullanmamanızı tavsiye ederim.

3- Bebeklerin çoğu, ağlama nöbetleri sırasında dışarıya çıkarıldıklarında sakinleşirler. Temiz hava aldırmak, gezdirmek iyi gelebilir. Araba ile de bu gezinti yapılabilir.

4- Beyaz gürültü denilen elektrik süpürgesi sesi, saç kurutma makinesinin çalıştırılması bebekleri sakinleştirir. Bu sesler bebeklerin anne karnında duydukları seslere benzediği için rahatlamalarını sağlar.

5- Bebeğe banyo yaptırmak da ağlarken yatışmasını sağlar. Banyo sonrası özellikle karın bölgesine masaj yapabilirsiniz. Bebekler kendilerine nazik hareketler ile masaj yapılmasından çok hoşlanırlar.

Bebeğiniz ağladığında siz neler yapıyorsunuz? Uyguladığınız ve tavsiye ettiğiniz sakinleştirme yöntemleri neler?

Bebeklerin Ağlama Nedenleri: Uykusuz Gecelerin Sebepleri Burada!
4 Görüş