#İYİLİĞİSEÇ

Johnson's
20 gü

Ebeveynlik Zor: İşler Sarpa Sardığında Uygulamanız Gereken Birkaç Öneri

Ebeveynlik Zor: İşler Sarpa Sardığında Uygulamanız Gereken Birkaç Öneri

Çocuk büyütmek her zaman kolay değildir. Mutlu, öz güvenli, dengeli çocuklar yetiştirmek yani yarın yetişkinlerini yaratmak çok fazla mücadele, yorgunluk ve değişim gerektirir. Her türlü stresi tedavi eden mucizevi bir yöntem yok maalesef. İşinize yarayan bir şey bulana kadar pek çok yöntem deneyerek kendinizi mutlu edebilirsiniz; televizyon seyretmek, kahve içmek, arkadaşlarla sohbet etmek, mumlarla çevrili küvette zaman geçirmek, spor yapmak gibi günlük şeyler.

Ebeveynlik Zor: İşler Sarpa Sardığında Uygulamanız Gereken Birkaç Öneri

Peki, boğulduğunuzda, üzüldüğünüzde, gerildiğinizde, emin olmadığınızda ne yapıyorsunuz? İşte ben size birkaç öneride bulunacağım.

1. İhtiyacınız olan yardımı, o anda ve ihtiyaç duyduğunuz şekilde alın.

Ebeveynlik Zor: İşler Sarpa Sardığında Uygulamanız Gereken Birkaç Öneri

Ebeveynlik, çok yalnız bir iş olabilir ama sorunlarımızı paylaştığında, yarısını çözmüş sayılırsınız. Kendinizi en rahat hissettiğiniz yerlerden yardım ve destek almaya çalışın. Ailenizle, arkadaşlarınızla, komşularınızla daha olgun ve tecrübeli insanlarla konuşup tavsiye isteyin.

Şunu aklınızdan çıkarmayın; boğulduğunuzda, bir şeyden şüphe duyduğunuzda veya yolunda gitmeyen herhangi bir şey olduğunda doğru desteği almalısınız.

2. Öfkenizi kontrol edin.

Ebeveynlik Zor: İşler Sarpa Sardığında Uygulamanız Gereken Birkaç Öneri

Herkes sinirlenebilir. Bir anlığına da parlasanız, öfke nöbetleri de geçirseniz, öfkenin ne olduğunu bilirsiniz. Öfkeyi bazen "ebeveyn nöbeti" diye tanımlıyorum ben. Bu kadar güçlü bir duygunun en büyük sorunu ise çocukların karşısında ne yapacağınızı bilmemenizdir.

Asla öfkelenmemek mümkün değildir. Bunu denemek yerine, öfkeliyken verdiğiniz tepkilerin içinde bulunduğunuz durumu daha iyi ya da daha kötü yapabileceğini hatırlayın. Öfkenin sizi kontrol etmesine izin vermeyin. İpleri elinize alın.

3. Disiplinli olmaya devam edin.

Ebeveynlik Zor: İşler Sarpa Sardığında Uygulamanız Gereken Birkaç Öneri

Çocuğunuzun hep kötü davranışlarını fark etmektense, iyi davranışlarını da fark etmeye çalışın. Görmek istediğiniz davranışına teşvik ettiğiniz çocuklarınız, bir gün uslanacaktır. Kendimizi neye şartlarsanız onu yaşarsınız. Bu yüzden çocuklarımıza ilgi gösterdiğinizde kendinizi iyi hissedersiniz, ilişkiniz ve disiplin tarzınız gelişir.

4. Başarılarınızı kutlayın.

Ebeveynlik Zor: İşler Sarpa Sardığında Uygulamanız Gereken Birkaç Öneri

Ne kadar iyi bir ebeveyn olduğunuzu merak etmeyiniz normaldir. Belki de çalışan, bekar, boşanmış olmanızın ebeveynliğinizi nasıl etkilediği kafanızı kurcalıyordur. Yeterince kati- hatta çok kati olmak için dokuz doğuruyor olabilirsiniz. Kendinize "Doğru şeyi mi yaptım?" ve "İyi bir ebeveyn miyim?" diye sorarken çok gerilebilirsiniz.

Her ebeveyn hatadan uzak durmak, çocukları için elinden gelenin en iyisini yapmak ister. En sonunda başarılı ebeveynlik dengeye, sevgiye ve ilgiye sınırlar koymaya dayanır. Mükemmel aile diye bir şey yoktur. Hiçbir ebeveyn de her şeyi bilmez. Bütün çocuklar sevgiye, ilgiye, güvene, sınırlara ve birçok şeye ihtiyaç duyarlar. Size ebeveynlik serüvenimiz de mutluluklar dilerim. Umarım çocuğunuzla birlikte öğrenir, güler ve büyürsünüz.

Ebeveynlik Zor: İşler Sarpa Sardığında Uygulamanız Gereken Birkaç Öneri
5
11
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • Yine okumaktan keyif aldığım bir bence olmuş ellerine sağlık. Anneler her şeyi deneyerek öğreniyor dediğin gibi. Herkesin çocuğuna annesi inanılmaz gelecektir, başarılı gelecektir. Mesela ben de çok merak ederim acaba anne olduğumda neler olacak diye. Anne olmak ilk etapta biraz korkunç gelse ve insana nasıl yetişeceğim her şeye sorusunu getirse muazzam bir şey olduğunu düşünüyorum. Tabii babaları da es geçmemek lazım. Onlarında çocuklar üzerinde emeği, uğraşı büyük. O nedenle tüm ebeveynlerin emeği, uğraşı tebrik edilesi.

  Görüş hala geçerli mi?
  • Tatlım bunları düşünmek inan okadar boş ki...
   Anne olunca ne yapman gerektiği ilahi bir vahiy gibi kalbime doğuyor desem yeridir.

  • Hahah evet bunu mesela anne olan insanlarda çok görmüşümdür. Sanki bir anda muazzam bir anneye dönüşüyorlar. Sanırım psikolojik olarak fazlaca etkileniyorlar iyi anlamda.

En İyi Erkek Görüşleri

 • mastergreeneyes

  Gerçekten çiçek büyütmek gibi degildir evlat büyütmek.. ki çiçek bile bir sürü şey ister.. öyle agucuk gugucuk değil sanıldığı gibi.. sabır ister vicdan ister zaman ister.. kah uykusuzsunuz, kah aç! Kah yorgun kah muhtaç.. bı an gözünüzden kacirsaniz her tehlike açık.. bilmemiz unutmamamiz gereken şey ise onlarda tıpkı eslerimiz gibi Allah'ın emaneti!

  Görüş hala geçerli mi?
  • Çok güzel yorum. Teşekkür ederim 😊

  • Rica ederim bizim dediklerimizi sadece evlat sahibi olanlar anlar zaten😎

 • Pan_Zehir

  Sabır ebeveynlerin anahtarıdır. Güzel bir bence olmuş.

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

49
 • Ebeveynlik zor zanaat 🙈
  Çok tatlış tavsiyeler 😇💜

 • Gerçekten çok güzel ve yararlı bir bence olmuş. Ebeveynlerin bunlara dikkat etmesi önemli. 😊🌺

 • blogist

  Çok güzel olmuş...

 • Zor gibi😀ben vazgeçtim 😀

 • Öfke kontrolü şart gadası

 • zupperzonick

  Ebeveyn olunca uygulayabilirim belki

 • @masal_anlatan_peri kesinlikle okumalısın arkadaşın sana diyor 😀

 • IAmarPresterAen

  Yeterince zormus. ALLAH sana yardım etsin😂😂😂emeğine bereket

 • Çocuklarınızı sevin onları dinleyin onların özel olduklarini hissetirin yanlışlarını söyleyin bakın görün ne kadar mutlu olacak ve mutlu buyuyecekelr

 • İyi bir insan iyi de ebeveyn olur. Zaten sorunlu olan bir ebeveynin de sağlıklı çocuk yetiştirmesi veya onun sorunlarına ilaç olması beklenemez. Eskilerin dediği gibi; eğri cetvelden düz çizgi çıkmaz.

 • mrt555

  Ve en onemlisi cocugunda bir birey oldugunu unutmayin onu sekil vermek zorunda oldugunuz oyun hamuru gibi gormeyin

  Ellerine saglik

 • Allah bağışlasın :) güzel paylaşım.

 • hiçdurdamanburdayım

  İlk önce kendinden sonrada çocuğu eğitmek gerekiyor ebeveyin olacaklara söylemek😊
  çok güzel olmuş🌸🌸😊

Yükleniyor...