Kelimelerin Yetersiz Kaldığı Yerde Yardıma Koşan Çiçeklerin Anlamları

Çiçeklerin Dili

Çoğu evrensel kabul edilen ve dünyanın hemen hemen her yerinden yakın anlam taşıyan kelimeler, duygular yüklenmiştir çiçeklere. Sadece çiçeklerin türleri ile de sınırlı kalmıyor tabi. Renkler, çiçeklerin sayısı, sunuluş şekli bunların hepsi ayrı ayrı değerlendirilir.

Çiçek hediye ederken anlamlarını bilmek gerekir bence. Aynı şekilde alanlarda bilirse güzel bir iletişim kurulmuş olur. Duyguları dile getirmenin en masum, en saf yollarından biri aslında. :)

Güllerin anlamları

Kırmızı: Şüphesiz en evrenseli kırmızı güldür. Duyulan aşkı dile getirir. Bir adet verilmesi Seni seviyorum anlamına gelir. Buket halinde sunulması ise kimine göre duyulan aşkın büyüklüğünü, kimine göre kişinin güzelliğe atıftır.

Beyaz: Saflık ve masumiyetin simgesidir. Kırmızı gülü herkes hak ederde beyaz gülü herkes hak edemez. Gelin çiçeği olarak tercih edilme sebebi de bu olsa gerek.

Sarı: Aşktan çok sevgiyi temsil eder. Ayrıca sarı gülü kolay kolay bulamazsınız ya şansınız yaver gitmeli ya da bir kaç çiçekçi dolaşmanız gerekir. O açıdan size verilen değer olarak da nitelendirmek yanlış olmaz.

Mavi: Tüm güllerde olduğu gibi bu da aşk sevgi temalıdır tabi. Ama daha çok özel hissettirmesi için hediye edilir.

Pembe: Gönül bu kime konacağı belli olmaz. Hediye eden kişi anlamını bilerek almışsa gönlüm sende demek istiyordur. Yeni tanıştığınız kişilere alabilirsiniz, ya da hoşlandığınız.

Mor: Pembe gülden sonraki aşama olarak değerlendirebiliriz. Gönlümde büyük yere sahipsin demek anlamına gelir. Ayrıca asaleti temsil eder.

Orkidelerin anlamları

Beyaz: Güllerde olduğu gibi orkidelerde zarafet,masumiyet, saflık gibi anlamlar taşır. Ayrıca orkideler güllerin aksine iyi bakıldıklarında oldukça uzun süre güzelliklerini yitirip kurumazlar.

Sarı: Dostluğu, arkadaşlığı ifade eder. Güllerde olduğu gibi orkidelerde de sarı renk az bulunmaktadır.

Fuşya: Sevimliliğinizi, tatlılığınızı dile getirmiştir alan kişi.

Papatya

Papatyaların durumu çok farklı. Çünkü onlar en saf en temiz duyguları ifade etmekte. Duygularınızı ilk kez dile getirirken, evlilik teklifi yaparken tercih edebilirsiniz. Şahsen evlilik düşünemediğim birine hediye etmem. Beyaz gül, orkide ve papatyalar fazlasıyla özel kişiler için tercih edilmeli. Bunları aldığınız kişiler umarım kıymetini bilir.

Laleler

Anlamı: Renk olarak değerlendirdiğinizde güller ile aynı anlamları ifade eder. Tek fark sarı lalelerde. Oda imkansız aşkı ya da hoş görüyü ifade etmekte. Diğer renkler güller ile aynıdır.

Hanımeli

Anlamı: Sadakat ve bağlılığın göstergesidir.

Kaktüs

Evet kaktüs alınır mı demeyin. Alınır ama anlamını bilene ya da güzel bir not ile verilmeli. Tabi riske atmak sizin tercihiniz. :D

Anlamı: İlişkide dayanıklılıktır. Özlem, hasret duyulan kişiye hediye edilebilir. Ya da her şeye rağmen birbirimizi sevmekten vazgeçmeyelim demektir.

Karanfiller

Anlamı: Karanfillerde renk olarak güller ile aynı anlamları taşımaktadır. Ama kırmızı karanfil kırgınlığı, üzüntüyü dile getirme şeklidir.

Gelincik çiçeği

Anlamı: Kavuşamayan aşıkların çiçeğidir. Kızı istedin vermediler mi? Hemen yaptır bir buket yolla. :(

Lilyum, Gerbera, Krizantem

Renk olarak çiçeklerde büyük bir grup güller ile aynı anlamı taşımakta. Bu 3 güzel çiçekte aynı anlama gelmekte. Bir kaç farklılık var onları da belirteyim size.

Turuncu lilyum: Özel olduğunuz anlamına gelir.

Sarı lilyum: Güveni temsil eder.

Turuncu gerbera: Titizlik ve özveri.

Mor krizantem: Burukluk kırgınlık anlamına gelir.

Sona yaklaşırken...

Genel olarak özetlersek renklerin anlamları hemen hemen sabit kalıyor. Birkaç şey dışında hemen hemen hepsi aynı. Yazmakla bitmeyecek bir bence aslında. Yüzlerce çiçek ve renk mevcut çünkü. Siz genede aldığınız çiçekleri veren kişinin duygularına bakarak kabul edin. En güzeli sizin hissettiğiniz çünkü. Bu bence sayesinde bilgilerimi de tazelemiş oldum. Yer yer hatırlamadıklarım konusunda araştırmalar yaptım tabi. Bu çiçeklerin anlamlarını bilen ona göre hediye eden nesilden değilim maalesef ama konu hakkında bilgi sahibiyim az da olsa. Şimdilerde bir mesaj ile en önemli anı mahvediyor insanlar. Birine ilk kez seni seviyorum diyecekseniz bunu en azından yüz yüze gerçekleştirin ki bir anlamı olsun. Utanıyorsanız bir adet gül ve notu mesaj yerine tercih edebilirsiniz. Bu da benim tavsiyemdir size...


8|2
156
Yıldırıım KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Hepsi aşırı güzeller ya. Ama bence dallarında daha güzeller. :)
  Emeğine sağlık, çok güzel olmuş. :)

  0|1
  0|0
  • Teşekkürler. Evet dalında güzeldir çiçek :) ama ticari amaçla yetiştirildiği için ben pek sorun etmiyorum açıkçası. Yani bir ağaçla eş değer tutmam. :)
   Gidip sağdan soldan yoluyorsa :D oda ayrı mesele ^^

En İyi Erkek Görüşü

 • Şu çiçeklerin içinde, hiçbiri kaktüs kadar delikanlı değil.

  0|1
  0|0
  • Manası güzel. Devrimizin mecnunu ancak Leylasına hediye ederse anlamı olur. Yoksa kafana yeme ihtimalin yüksek :D

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 14

Erkekler Ne Diyor 5

Yükleniyor...